טיפול בשיטת CBT

טיפול בשיטת CBT

טיפול בשיטת CBT – שיטה חדשנית עם תוצאות מפתיעות!

בעידן הזה יש שיטות טיפוליות שונות לטיפול בבעיות של עמקי הנפש וכל אחד בוחר את השיטה שהכי מתאימה לו. אחת השיטות המיוחדות והמצליחות היום בעולם היא טיפול בשיטת CBT– שהיא ראשי תיבות של Cognitive Behavioral Therapy, מהווה למעשה שילוב של שיטות טיפוליות רבות, אשר המשותף להן הוא שהן נובעות מהפסיכולוגיה ההתנהגותית והקוגניטיבית. 

להבדיל משיטות אחרות שיטת ה-CBT לא נוברת במעמקי הנפש אלא מציעה טיפול שונה קוגניטיבי התנהגותי המאפשרת נטרול של דפוסי מחשבה והרגלים הגורמים לפגיעה באיכות חייהם של המטופלים. 

להיפטר מדפוסי חשיבה והרגלים – טיפול בשיטת CBT 

בבסיס טיפול בשיטת CBT עומד האתגר של המטפלים לגרום למטופלים לזהות בעצמם דפוסי חשיבה לא מועילים, אשר מובילה אותם להתעמת עם רגשות כמו פוביה, דיכאון או חרדה אשר גורמים להם “להיתקע” בתוך מחשבות מעכבות ומטרידות. 

השיטה הזו עוזרת לאנשים להיפטר מתחושות אשם, עלבון או כעס במצבים מסוימים אשר מזכירים לו מצבים אחרים שליליים שעבר, באשר הוא משליך את התחושות שלהן על כל מצב דומה הנקרה בדרכו בחייו.  

השיטה עושה שימוש בכלים כמו פעילויות ומילוי שאלונים ומשקפת למטופלים הצצה לתוך עולם דפוסי החשיבה שלהם ומציאת חלופות חיוביות יותר.  

לשנות את ההתנהגות – לשנות את החיים!

בבסיס טיפול בשיטת CBT יש רצון לשינוי התנהגותי אשר יעשה את ההפרדה בין דפוסי המחשבה לעתים השגויה שלנו כאמור לבין דפוסי התנהגות. 

המטפלים מלמדים את המטופלים כיצד ליצור שינוי לטווח ארוך, להבין מדוע הם מתנהגים כפי שהם מתנהגים ולשנות את התנהגותם כדי לשפר את דפוסי המחשבה שלהם ואת התנהגותם. כמובן שזהו תהליך רצוף אשר בסופו של דבר מוביל לתוצאות חיוביות מאוד. 

את השיטה הזו לומדים אנשי מקצוע ומטפלים כמו עובדים סוציאליים, מטפלים באומנויות אשר מוצאים שילוב בין טיפול באומנויות לבין הכלים ממוקדי המטרה של שיטת ה-CBT ומובילים לאפקטיביות גבוהה במגוון של סוגיות כמו פוביות וחרדה.  

במכון המוביל בארץ ללימוד טיפול בשיטת ה-CBT מכשירים גם יועצים חינוכיים ומטפלים בחינוך מיוחד כדי שיוכלו להשתמש בסט הכלים של השיטה לטיפול בילדים ובנוער בכל מסגרת חינוך וגם של ילדים עם צרכים מיוחדים.  

CBT – שיטה מתקדמת וקצת טווח 

כל השיטות הפסיכולוגיות בעבר, התמקדו בחקר נפשו, ילדותו ועברו של המטופל, כדי להגיע לשורשה של הבעיה. לעתים הטיפול יכול היה לארוך שנים ואף שהועלו והוכחו אירועים שעלולים היו לגרום לאותן בעיות של מטופלים, לא תמיד הצליחה השיטה הזו לפתור אותן. 

אפשר לומר כי שיטת טיפול CBT  לא דוגלת בנבירה בעמקי הנפש, אלא מתמקדת בנטרול הרגשות השליליים שנגרמו למטופלים. ככל שהם יצליחו לנטרל את הדפוסים השליליים הן במחשבותיהם והן בהתנהגותם, יש להם סיכוי רב לנצח את כל הפוביות והפחדים שלהם ולהצליח בחיים.  

רוצה שניצור איתך קשר?