טיפול התנהגותי קוגניטיבי (C.B.T – Cognitive Behavioral Therapy)

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מקל על הסבל של המטופל ומקדם אותו לקראת החלמה. לאחר ההחלמה, הטיפול מסייע לאדם להשאר בריא.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי: תהליך הטיפול

הטיפול התנהגותי קוגניטיבי יעיל במגוון רחב של מצוקות, ומבוסס על הבנת התהליך שבו התפתחה הבעיה, והאופן שבו היא משמרת את עצמה. במהלך הטיפול המטופל ילמד לעשות שינוי בחשיבה, במערכת האמונות שלו ובהתנהגות הלא-יעילה, על מנת להפחית המצוקה הרגשית אותה הוא חווה.

בגישה הקוגניטיבית בודקים האם המטופל מחזיק באופן חשיבה שלא מאפשר לו להשיג את יעדיו או להקל את סבלו – וכתוצאה מכך ישנה השפעה על מצב רוחו וכמו כן שימוש בהתנהגויות שאינן יעילות. כאשר המטופל לומד להתאים את החשיבה באופן שיותר יעיל למציאות שלו, הוא חש הקלה מבחינה רגשית ותפקודו משתפר.

פעמים רבות, מחשבות שהתפתחו במהלך החיים וכבר אינן רלוונטיות, הופכות למגבלה בהווה.

למי מיועד טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הותאם למטופלים הבאים מרמות שונות של השכלה, ממגוון תרבויות וגילאים, מילדים צעירים ועד לבני הגיל השלישי. טיפול התנהגותי קוגניטיבי מיושם בסביבות טיפוליות מגוונות כגון: מרפאות, מסגרות חינוכיות, מסגרות שיקומיות ועוד. בנוסף, CBT נמצא בשימוש בטיפולים פרטניים, זוגיים ומשפחתיים, הדרכות הורים וטיפולים קבוצתיים.

איך מתבצע טיפול התנהגותי קוגניטיבי?

טיפול התנהגותי קוגניטיבי מבוסס על יחסי אמון בין המטפל למטופל ועל שיתוף פעולה בינהם. הטיפול ממוקד מטרה, ונעזר בטכניקת פיתרון בעיות.

בתחילה, מיקודו של הטיפול הינו בבעיות ובסיטואציות ספציפיות הגורמות למטופל מצוקה בהווה. תפקידו של המטפל הוא לסייע בזיהוי מערכת האמונות מהעבר ולסייע בהבנה של מידת תקפותן של אמונות אלו בהווה.

כיצד מתנהלת פגישה?

לרוב מבנה הפגישות כולל 3 חלקים:

– בדיקת מצב הרוח של המטופל, תיאור האירועים שהמטופל חווה מאז הפגישה הקודמת וקביעת הנושאים לשיחה הנוכחית.
– התייחסות למשימות בית שעשה המטופל, התייחסות לבעיות שעל סדר היום וקביעת משימות בית חדשות.
– סיכום וסיום

* טיפול התנהגותי קוגניטיבי דורש משימות בית, אשר בהן המטופל נדרש לתרגל דרכים חדשות ומציאותיות לבחינת הדברים ופתרונם כפי שנלמדו בפגישה השבועית.
* שילוב בני המשפחה בטיפול נעשה בתיאום עם המטופל, אלא אם מדובר בילד צעיר.

מהו משך הטיפול?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מלמד את המטופל על אופי ומהלך הבעיה, וכיצד לחולל את השינוי. בדרך כלל, טיפול זה נמשך בין 14-16 פגישות ומסייע לסובל בהקלת הסימפטומים, פתירת בעיות עכשוויות וכן לימוד כישורים ספציפיים שיסייעו להתמודדות עם הבעיה.

בדרך כלל, אם מדובר בדיכאון או חרדה, הטיפול ימשך ארבעה חודשים.
אם מדובר במחלות פסיכיאטריות או בקשיים הקשורים בהפרעת אישיות, הטיפול ממושך יותר.

בעיתות בהן צצים משברים או התלקחויות של הסימפטומים, הטיפול הופך לאינטנסיבי יותר, ולקראת סיום הטיפול, ניתן לרווח בין הפגישות עד שהמטופל יוכל להשתמש באופן עצמאי בכלים שרכש.

איך מתחילים טיפול?

אנו במכון פסגות כאן בשבילכם! ניתן להתקשר אל המוקד הטלפוני המקצועי שלנו בטלפון 03-5288171