טראומה

לפי הגדרת מכון פסגות טראומה הינה: אירוע מכונן שלילי ,ששינה את תפישת החיים של האדם. בדרך כלל מדובר באירוע מסכן חיים בו האדם חווה חרדה קיצונית, הוא מופתע מההתרחשויות וחווה חוסר אונים. לעיתים הטראומה גורמת לתגובה טראומטית ממושכת. אם הסבל והסימפטומים נמשכים מעבר לחודש זה מוגדר כ- PTSD (פוסט טראומה).
גם התנהגויות של הסביבה יכולות להיות אירועים מכוננים, לדוגמה, אבא שמזהיר בצעקות את הילד שמתקרב למרפסת, אם שלופתת את היד של בנה כשמתקרב כלב… התנהגויות קבועות יכולות ליצר אצל הילד פחד מגובה או מכלבים שיימשכו לאורך משך החיים. גם מורה ביקורתי שמעליב יכול לגרום לכך שתלמיד יאמין שהוא לא מסוגל ללמוד או שאין לו כישורים מתאימים ואז התלמיד יימנע מלהצביע או לדבר בפני הכיתה בזמן השיעור.

לפעמים טראומה קשורה לאירוע שקיומו במציאות הוא בספק וזאת משום שהזיכרון לעיתים מתעתע, לעיתים נשתלים בזיכרונות פרטים או מידע שהתגובה להם תשפיע על מהלך החיים.

בטיפול מתייחסים לאירוע מכונן ולתגובות שמעכירות ומשבשות את החיים ושבעקבותם האדם מפוחד ונוקט בהתנהגות לא יעילה שגובה ממנו מחירים גבוהים. הוא מתקשה ליהנות להתרכז וכו’ משום שהסימפטומים וההתמודדות עם הסבל תובעניים ולא יעילים. לעיתים במהלך הטיפול נצטרך לחזור “לזירת הפשע”, ולשחזר חוויה לא נעימה שמשפיעה עלינו גם זמן רב לאחריה, ואז ננסה לעבד את החוויות האלו לעומק במטרה להשתחרר מהן. קלפי אנשים מסייעים למטפלים לאתר מהר יותר את אותן “חוויות” בעזרת תמונה על קלף שעשויה להוות מראה קונקרטית לסיפורים האישים.

זכותו של האדם לחיות חיים טובים ולצפות לעתיד ורוד ולהתנתק מהמשקעים שמשמרים את הסבל.

אם אתם או יקיריכם סובלים מטראומה או מפוסט טראומה אנו כאן בשבילכם!
ניתן להתקשר למוקד הטלפוני המקצועי של מכון פסגות בטל’: 03-5288171.

רוצה שניצור איתך קשר?

    מוצרים קשורים

    book_feeling_good

    בוחרים להרגיש טוב

    70 ש״ח