סי.בי.עו”ס: לעו”סים במלאכה

משימתו של העובד הסוציאלי כרוכה במגע עם אוכלוסיות רב גוניות: ילדים ונוער, מבוגרים וקשישים. עובדים סוציאליים נפגשים במגוון של מצבים פתולוגים, נדרשים לתת מענה למשברים בחיים נורמטיביים, להעריך, לטפל ולהתערב בעת הצורך ולטפל גם בסובלים מבעיות רבות במקביל. תכנית סי.בי.עו”ס, מבית מכון פסגות ובחסות מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, מרחיבה את ארגז הכלים של העובדים הסוציאליים, מעשירה את הטכניקות ודרכי הטיפול ופותחת אופק גם לקליניקה פרטית בהמשך.

טיפול CBT

רוצה שניצור איתך קשר?

  עובדים סוציאליים כמטפלים – תוכניות לימוד והשתלמויות לעובדים סוציאליים

  מכון פסגות, הנחשב לחלוץ גישת ה-CBT בישראל, פיתח בחסות מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, תוכנית לימודים דו-שנתית לפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית המיועדת לעובדים סוציאליים.

  הכלים והשיטות הנלמדים בתוכנים מרחיבים את ארגז הכלים של העו”ס וניתנים ליישום בכל תחומי העבודה הסוציאלית בישראל, כולל שירותי רווחה, שירותי מבחן, עבודה עם הגיל השלישי, עבודה עם נוער בסיכון, בתי חולים, מרפאות בהר”ן, הוסטלים ותעסוקה שיקומית, טיפול באוכלוסיות על הספקטרום האוטיסטי, טיפול בנכויות, טראומה, פנימיות טיפוליות, בקליניקות פרטיות, טיפולים זוגיים ומשפחתיים ועוד.

  בשיחה עם מרב ברקבי-שניהמנהלת האקדמית של מכון פסגות, מטפלת בכירה ומדריכה מוסמכת בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית ומי שעומדת מאחורי פיתוח תוכנית סי.בי.עו”ס ביחד עם ד”ר ניר עישר, היא מספרת על החיבור הישיר בין CBT לעבודה סוציאלית: “פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הינה תרפיה עכשווית המתמקדת בהווה ונשענת על כוחותיו ומשאביו של המטופל.

  זו גישה המאמינה ביכולת לשנות ומתבססת על ידע מחקרי נצבר מהעבר, שנבחן ביחד עם המטפל והמטופל, במטרה לחולל שינוי בהווה לקראת העתיד. הטיפול הקוגניטיבי הוכח מחקרית והוא מומלץ על ידי משרד הבריאות העולמי לטיפול במגוון רחב של בעיות.

  כאשר התחום פוגש את העבודה הסוציאלית אנו רואים כי העושים במלאכה נפגשים עם מכלול רחב של סיטואציות ובעיות שנדונות בתחום, כחלק משגרת העבודה. ה-CBT מאפשר לעו”ס להרחיב את ארגז הכלים, מאפשר התערבויות קוגניטיביות התנהגותיות מובנות: החל משלב איסוף המידע, המשך בהבנת הבעיות האישיות והסביבתיות, המשך בזיהוי הכוחות והגורמים המעכבים ועד למציאת דרך לפתרון.

  כמו כן הגישה מתמקדת בדרכים לשימור הישגים ומניעת הישנות של הבעיה. מטרות אלו אינן עומדות באוויר: הן מונגשות ללומדים בשורה של טכניקות טיפוליות, שיטות הערכה ומחקר ושורה של תיאוריות ומחקרים, ההופכים את מלאכתו של העובד הסוציאלי ליותר ממוקדת ויעילה”.

  בהתאמה לצורכי הפרופסיה

  תוכנית סי.בי.עו”ס מבית מכון פסגות היא התוכנית הלימודית היחידה ללימודי פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית בהתאמה לעובדים סוציאלים. ייחודיותה של התכנית טמון בכך שהיא משלבת בין תפישת העולם המערכתית של תחום עבודה סוציאלית לכלים יישומיים של CBT.

  זאת בהלימה לצרכי שירותים לטיפולים קצרי מועד ויעילים. התוכנית שמה דגש על תפיסת העולם של העובדים הסוציאליים, כולל השפה הטיפולית, אוריינטציה, כלי הטיפול, תחומי הבעיה והאוכלוסייה המטפלת.

  התוכנית היא דו\תלת שנתית וכוללת לימודים בימי ג’ (מסלול בוקר\ערב), לצד סדנאות, ימי עיון, הדרכות ותרגולים. הלימודים מתקיימים במכללה למשפט ועסקים ברמת גן והינם בחסות מערך לימודי החוץ של האוניברסיטה הפתוחה, מוכרים ע”י אגודת איט”ה ומוכרים לגמול השתלמות. תכנית סי.בי.עו”ס בנויה בהתאם לסטנדרטים של EACBT – European Association of Behavioural & Cognitive Therapies.

  מהתאוריה לחדר הטיפול

  בשנה הראשונה ללימודים תוכלו להשתלם בתיאוריות, שיטות מחקר וטיפול, עם לימוד לעומק של תיאוריות קוגניטיביות התנהגותיות והצגת מחקר מונחה ראיות ושיטות טיפוליות חדשות. כלים אלו ישמשו אתכם בהתערבויות פרטניות ויתגלו כשמישים גם בהתערבות בטיפול זוגי או משפחתי.

  בהמשך תלמדו עקרונות וטכניקות מעולם ה-CBT, שיתגלה כטיפול מובנה ושיטתי. הלימודים כוללים לימוד ותרגול של עקרונות הטיפול על שלבי הטיפול השונים, הכנת פרוטוקולים ושימוש בטכניקות מרכזיות, עם מתן דגש על אבחון והערכה טיפולית, הכוללת איסוף מידע, ניטור, כימות ושימוש בשאלונים, המשגה, פורמליזציה ודיאגרמה.

  בשנה השנייה יושם דגש על מתן כלים מעשיים להתערבויות טיפוליות בגישת ה-CBT, כולל היכרות עם מגוון הבעיות השכיחות בקליניקה ובמסגרות חינוכיות: החל מבעיות התפתחותיות ועד לפתולוגיות נפשיות והיכרות עם סוגי התערבויות שונות בטיפול אישי, קבוצתי, הדרכה הורים, הדרכת צוותי ועוד.

  דגש יושם בשנה זו על טיפולים במגוון בעיות ופתולוגיות, עבודה בתחומי עבודה סוציאלית, עבודה עם ילדים ונוער בסיכון והיכרות עם גישות הטיפול של הדור השלישי בפסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית.

  לאחר מכן נעמיק בקשיי התפתחות נורמטיביים, מצבי פתולוגיה ובעיות התפתחות לצד לימוד דרכי טיפול בהתאמה למצבים השונים, דוגמת הפרעות חרדה, דיכאון, OCD , דימוי גוף, הפרעות אכילה, טריכוטילומניה (תלישת שיער) – שבהם תינתן התייחסות גם להדרכות הורים רלוונטיות.

  זמן יוקדש גם לעיסוק בפרוטוקולים המתמקדים בסוגיות ששכיחות בעבודתו של העובד הסוציאלי עם כלים טיפוליים לטיפול זוגי ומשפחתי, עבודה עם הגיל השלישי, התמודדות עם כאב, הדרכת הורים, טיפול בפגיעות מיניות, שכול ופוסט טראומה בגישת ה-CBT.

  ונסיים בהיכרות עם הגל השלישי של פסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית וגישות חדשניות דוגמת אקט ACT, סכמה תרפיה, מיינדפולס, דמיון מודרך ופסיכולוגיה חיובית לצד התמקדות בעבודה טיפולית עם ילדים ונוער בסיכון בגישת CBT, להתמודדות עם קשיים התנהגותיים, הפרעות קשב וריכוז, התמכרויות, מיומנויות חברתיות וטיפול קבוצתי.

  לפרטים והרשמה לתוכנית סי.בי.עו”ס הקליקו כאן

  רוצה שניצור איתך קשר?