03-5288171 | שד' שאול המלך 8, ת"א
03-5288171 | שד' שאול המלך 8, ת"א

CBT-ARTS: טיפול באמנות

לאמנויות, זה כבר ידוע, יש כוח מרפא. השילוב של האמנויות בעבודה הטיפולית הולך ותופס מקום, בדרכים ישירות ועקיפות. הכירו את תכנית CBT-ARTS מבית מכון פסגות, תכנית שעושה שימוש בכוח החיובי של טיפול באמנוות, בשילוב עם העבודה המדויקת והיעילה של ה-CBT.

CBT-ARTS: לטפל באמנויות

כמה דברים שלא ידעתם על CBT

הפסיכותרפיה הקוגניטיבית התנהגותית נוסדה בשנות השבעים, במטרה לאפשר כלים מדידים ומוכחים אמפירית להערכת האפקטיביות של הטיפול. פסיכותרפיה זו מבוססת על התפיסה כי באמצעות למידה, תרגול ויישום של מיומנויות ניתן לעזור למטופל לעבור שינוי ולהעצים את יכולותיו.

הטיפול מבוסס על טכניקות ושיטות שפותחו בכל רחבי העולם, ומעניקות למטופל חלק אקטיבי בטיפול. השילוב של ה-CBT עם האמנויות מאפשר את הטוב שבשני התחומים ויוצר תחום דעת ייחודי מעין כמוהו.

 

כוחה המרפא של האמנות

ד"ר יעל שרון, מנהלת המגמה ומטפלת קוגניטיבית התנהגותית באמנויות הינה מדריכה באיט"ה וביה"ת, היא מדריכה ארצית ומחוזית לשעבר במשרד החינוך ובנוסף גם מנחת קבוצות. יעל מספרת על הקשר בין יצירה ואמנויות לטיפול: "פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית הינה תרפיה עכשווית.

הגישה מתמקדת בהווה, נשענת על כוחותיו ומשאביו של המטופל, מאמינה ביכולת לשינוי ומתבססת על ידע מחקרי נצבר, כאשר העבר נבחן במטרה לחולל שינוי בהווה לקראת העתיד".

כיצד תפיסה זו באה לידי ביטוי בתכנית הלימוד?

"טיפול קוגניטיבי התנהגותי מציג תפיסת עולם מרתקת, שמבוססת על ישירות וכנות, תפיסת עולם שמתייחסת למטופל, בכל גיל שהוא, כאל אדם תבוני ושותף שווה ערך למטפל. ה'סטינג' הטיפולי אינו קדוש והוא אמור לשרת את המטופל והמטפל, ולא להיפך ולפיכך, לכל מטופל יירקם הסטינג והחוזה האישי שמותאם לו, בהתאם לצרכיו וקשייו, כמו גם יכולותיו.

"מטרת התכנית – להקנות למטפלים באמנויות כלים ומיומנויות  להתערבויות טיפוליות ממוקדות ויעילות, זאת תוך שימוש בשפה אמנותית ויצירתית , הן על מנת לאפשר שיח שאינו רק מילולי עם המטופל, והן על מנת ליצור ולאפשר חוויה חושית ורגשית,  שתוביל, בתורה, לתהליך של שינוי".

CBT ARTS הלכה למעשה

בהתאם לתפיסה זו מוקדשת השנה הראשונה בתוכנית ללימודים תיאורטיים ומעשיים. הלימודים מתחלקים לשני חלקים, לחלק תיאורטי ולאחריו לתרגול מעשי.

בתחום התיאוריה נלמדות התיאוריות הקוגניטיביות והתנהגותיות בראייה עכשוויות והיסטורית: המודל הקוגניטיבי של אהרון בק – מחלוצי הגישה הקוגניטיבית, הטיפול הרציונלי-אמוטיבי של אלברט אליס, עקרונות הגישה ההתנהגותית, מסוגלות עצמית ולמידה חברתית.

לקראת הסמסטר השני יושם דגש על הכנה לקראת התערבות טיפולית באמצעות גיוס מוטיבציה והריאיון המוטיבציוני, שימוש בשאלונים והסברים פסיכו-חינוכיים, מדידה והערכה של קשיים, איסוף אינפורמציה והמשגה, קביעת מטרות ובניית תכנית התערבות.

בסמסטר השני יילמדו דרכי טיפול בבעיות שכיחות בקרב מטופלים – קשיים בוויסות רגשי, שליטה עצמית ופתרון בעיות, וייבחנו דרכי התערבות יצירתיות וחווייתיות. בקורס המיומנויות הסטודנטים יתנסו ויתרגלו דרכים לשימוש בידע התיאורטי שנלמד קודם לכן בקרב אוכלוסיות שונות: ילדים, מתבגרים ומבוגרים.

דוגמאות לנושאי התרגול  הינם: זיהוי מחשבות אוטומטיות, עיוותי חשיבה ואמונות יסוד, יצירת מחשבות מתווכות ודיבור עצמי, הפרכת מחשבות באמצעות תשאול סוקרטי ושאילת בנוסף יתורגלו הכלים ההתנהגותיים –  שימוש בחיזוקים, זיהוי גורמים מקדימים, למידה ממודל, חיזוק תחושה של מסוגלות עצמית, חשיפות, הצפות והרפיות.

בסמסטר השני יתורגלו דרכי התערבות יעילות בתחומי הוויסות הרגשי, השליטה העצמית ופתרון הבעיות שנלמדו כמודלים תיאורטיים בקורס התיאוריה". הלימודים כוללים השתתפות במגוון סדנאות ותרגולים, המאפשרים להתנסות באופן חווייתי במיומנויות טיפול ודרכי התערבות.

 

מטיפול אישי ועד הדרכות הורים

בשנה השנייה הסטודנטים ילמדו על מגוון קשיים ודרכי התמודדות איתם, דוגמת חרדה חברתית וחרדת נטישה, קשיים במיומנויות חברתיות והתמודדות עם כעס, OCD, פוסט-טראומות, דכאון, שכול ועוד, החל מבעיות התפתחויות ועד לפתולוגיות נפשיות. זאת, בהתבסס על דרכי התערבות מבוססות מחקר וידע. פרק נוסף שיילמד בהרחבה הוא הדרכת הורים ואבחנה בין סוגי התערבויות שונות עם הורים- בין טיפול להדרכה לשיתוף.

בחלק השני של השנה יילמדו שיטות התערבות מבוססות הגל השלישי, דוגמת ACT, סכמה תרפיה וסכמה תרפיה לילדים, מיינדפולנס, DBT ופסיכולוגיה חיובית. וכשיושבים מטפלים באמנויות ביחד, הרי שגם לישיבה עצמה יש משמעות רבה.

הקבוצות של הלומדים הינן קבוצות אינטימיות, שמאפשרות מקום לייחודיות של המטפלים באמנויות. הלימודים מאפשרים חוויה אישית, כמו גם חוויה חברתית ומקצועית, ועל כך יעידו בוגרינו הרבים.

הקליקו כאן לסרטון ולפרטים נוספים על תכנית CBT-ARTS

רוצה שניצור איתך קשר?