דיכאון תסמינים

דיכאון תסמינים

דיכאון תסמינים

דיכאון תסמינים שחשוב להכיר

אתם מרגישים שהעולם קצת גדול עליכם? מזהים בעצמכם סימנים שאולי מעידים על קושי שמצריך ליווי מקצועי ומשמעותי? אם אתם חושבים לדוגמה שאתם חווים דיכאון תסמינים באינטרנט הם לא דרך טובה לדאוג לעצמכם. ייתכן מאוד שכדאי לכם לפנות למרכז מקצועי כמו מכון “פסגות”, שמאפשר לכם לקבל טיפול פסיכולוגי מקצועי על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים, תוך התמקדות בגישה הקוגניטיבית התנהגותית (CBT). היום, זה כבר מובן מאליו – טיפול בנפש חשוב לא פחות מטיפול בגוף.

מה זה בעצם דיכאון?

אחת התופעות הנפוצות ביותר כיום בתחום בריאות הנפש היא כמובן דיכאון. יש סוגים שונים של הפרעות דיכאון המופיעות ב-DSM, אולם ניתן לומר כי באופן כללי מדובר בהפרעת מצב רוח, אשר נלוות לה תחושות שליליות מסוימות כמו עצבות, חוסר אונים וחוסר ערך עצמי. הפרעת הדיכאון כרוכה גם בפגיעה בתפקוד היומיומי של הפרט וביכולתו לקיים שגרת חיים תקינה וחיונית. לעתים, הדיכאון יכול להופיע בצורה של אפיזודות זמניות, תקופתיות, ובמקרים אחרים הוא עשוי להיות קבוע ולהימשך זמן רב. על אף שמדובר בהפרעה נפוצה כל כך, לא ידוע כיום גורם אחד ובלעדי אשר בגללו מתחיל אדם לסבול מדיכאון. ככל הנראה, ההפרעה עשויה להיגרם ולהיות מושפעת ממרכיבים רבים: גנטיקה, מאפיינים פסיכולוגיים ואישיותיים, מצבי משבר ייחודיים ספציפיים, מאפייני סביבה וכן היבטים חברתיים.

דיכאון תסמינים נפוצים

כאשר אדם סובל מהפרעת דיכאון תסמינים שונים עשויים לבוא לידי ביטוי. כמובן שעל מנת לאבחן דיכאון, יש לפנות לבעל מקצוע מוסמך מתחום בריאות הנפש, אולם ניתן למנות כמה תסמינים נפוצים במיוחד שלעתים קרובות מופיעים בקרב אנשים שסובלים מהפרעת דיכאון, לדוגמה:

  • ירידה ביכולות קוגניטיביות – במקרים רבים הפרעת הדיכאון מלווה בירידה משמעותית ביכולות קוגניטיביות, לדוגמה ביכולת הריכוז או בכושר הזיכרון.
  • הפרעה בתיאבון – אנשים הסובלים מדיכאון לעתים קרובות חווים הפרעות שונות בתיאבון, בהן היעדר תחושת רעב או תחושת רעב משמעותית יותר מהרגיל. בחלק מהמקרים, ניתן לראות גם עליות או ירידות במשקל שנובעות משינויים אלה בתחושת התיאבון.
  • שינויים בשינה – בחלק מהמקרים הפרעת הדיכאון גורמת לסובלים ממנה להפרעות בשינה. לעתים, נראה שהפרעת הדיכאון מלווה בחוסר יכולת לישון כמות סבירה של שעות, בחוסר יכולת לישון שינה רציפה ואף בשינה יתרה ורבה יותר מהרגיל.
  • מחשבות אובדניות – במקרים רבים אנשים הסובלים מדיכאון חווים מחשבות אובדניות.

נוסף על תסמינים אלה, ישנם תסמינים נוספים שניתן לעתים לזהות בקרב הסובלים מהפרעת דיכאון. יחד עם זאת, לא תמיד מופיעים כל התסמינים יחד.

גם אם אתם מזהים בעצמכם חלק מהתסמינים שפורטו כאן, היזהרו מאבחנה עצמית, שלעתים קרובות עשויה להיות שגויה. על מנת לאבחן דיכאון כדאי לפנות לאיש מקצוע המוסמך לאבחן. כדאי להרים טלפון למכון “פסגות” על מנת לדאוג לאבחנה מקצועית ולקבלת טיפול מתאים, שיקל עליכם ויעניק לכם הכוונה מדויקת וכלים להתמודדות עם המצב.

רוצה שניצור איתך קשר?