טיפול CBT לילדים

העובדה היא, שילדים רבים זקוקים לטיפול פסיכולוגי. חשובה מכך היא העובדה שהורים שדואגים לספק לילדיהם טיפול הולם ומקצועי בגישת ה-CBT, יחסכו מילדיהם אינספור קשיים עתידיים, תסכולים וגם טיפולים. טיפול התנהגותי קוגניטיבי לילדים מציע גישה טיפולית מוכחת, שעובדת מצוין עם המטופלים הצעירים, הודות למאפיינים הייחודיים של השיטה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי בילדים הוא סוג של טיפול פסיכותרפיה, המיועד להקל על מגוון מצבים של מצוקה נפשית או רגשית, המתפתחים כתוצאה מאינספור סיבות ותהליכים, גם בגילאי הילדות כמובן. גישת ה-CBT רואה במצוקות נפשיות ורגשיות אלו תוצאה של דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות בעייתיים ושליליים, כאשר הגישה מלמדת את הילדים (וההורים) כלים מעשיים לשינוי דפוסים אלו והתמודדות טובה יותר עם המצוקות ועם החיים.

Tipul_yeladim

טיפול CBT בילדים – האתגרים והדרך

טיפול פסיכולוגי בילדים מצריך עמידה מול אתגרים רבים. גיל הילדות הינו תקופה קריטית בהתפתחות הילד, שחוויותיה והשלכותיה, לטוב ולרע, משפיעות על אושרו והצלחתו של הילד בהמשך חייו כבוגר. בגיל הילדות מתהוות דרכי חשיבה ותגובה, מתפתחים תחומי עניין ומוטיבציות, נבנה הערך העצמי (או היעדרו), מתפתחות תכונות של נחישות והתמדה כמו גם היכולת לראות תמונה כוללת ומאוזנת של הדברים. 

ניצול היכולות המולדות הללו בעתיד תלוי בעיקר בבריאות הנפשית של הילד ובתפקודו התקין בהווה, בשנות ההתפתחות והגדילה. כל עכבה או קושי פסיכולוגי עלולים להשפיע לטווח הארוך וטיפול שיידחה לעתיד יתבע מאמצים גדולים לאין שיעור כדי לגרום לשינוי מהותי. טיפול מוקדם בילדים מאפשר התמודדות יעילה עם הקשיים ועם שינויי ההתפתחות בצורה מהירה ויעילה יותר – ובהקשר זה, טיפול CBT לילדים מציג תוצאות טובות מאוד, במפגשים ממוקדים ותהליכי טיפול יחסית קצרי מועד.

טיפול התנהגותי לילדים – מונע בעיות בעתיד

הרגע בו הורה מזהה אצל ילדו קושי רגשי, הוא בדיוק אותו הרגע בו צריך לטפל בקושי הזה. טיפול התנהגותי לילדים מומלץ להתחיל ללא דיחוי עם זיהוי של קושי או בעיה – אין מה לחכות וכפי שתגלו במהרה, גישת ה-CBT היא ממוקדת וקצרת מועד במהותה, עם הקניית כלים מעשיים להתמודדות מיטיבה עם קשיים רגשיים ובעיות פסיכולוגיות. 

רוב הבעיות הרגשיות אצל ילדים אינן נעלמות באורח פלא, אלא דווקא גדלות ומחמירות עם הזמן. ללא טיפול הולם ומותאם אישית לילד, הקשיים יימשכו אל שנות הבגרות, ולרוב יביאו להתפתחות הפרעות נוספות ואף לפגיעה בהתפתחות התקינה של הילד המתבגר בתחומי חיים רבים. עם טיפול CBT לילדים אתם יכולים לעזור לילדכם, לשפר את איכות החיים שלו ושלכם ולקבל כלים כהורים לפיתוח וקידום צמיחה של ילד שיהפוך למבוגר יציב, בעל יכולות ואופק חיובי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים עקרונות טיפוליים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים

שיתוף פעולה הורי – הבסיס לטיפול CBT מוצלח

מטבע הדברים, ילדים אינם מגיעים לטיפול מיוזמתם. לרוב הם אפילו אינם מודעים לבעיותיהם. ההורים הם אלה שמזהים בעיה כלשהי ובעקבות זאת מביאים את הילד לטיפול. להורים יש תפקיד משמעותי בזיהוי הבעיות, בהחלטה מה מצריך טיפול ומה יחלוף עם הזמן וכמובן בהבאת הילד לטיפול במידת הצורך. 

בדרך כלל, בעיקר כשמדובר בילד צעיר מאוד, העבודה הטיפולית נעשית בשיתוף פעולה עם ההורים ועם שקיפות טיפולית אפקטיבית, כך, גם ההורים ממלאים תפקיד חשוב בטיפול ובהשקעת המאמצים הנחוצים כדי להעניק לילדיהם עתיד מוצלח ככל האפשר.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (cbt) בילדים במכון פסגות

כמו כל הטיפולים הניתנים בפסגות, גם טיפול פסיכולוגי לילדים מיושם בגישה של טיפול קוגניטיבי התנהגותי לילדים. למטפלים שלנו יש גישה ייחודית וניסיון רב בעבודה עם ילדים בגישת ה-CBT. כגודל האתגר של התערבות טיפולית בגיל צעיר, כך גם גודל הסיפוק בראיית התוצאות המהירות האופייניות לשיטת טיפול זו והידיעה שהטיפול ותוצאותיו בהחלט עשויים להשפיע על כל מהלך חייו של הילד כאדם בוגר.

הטיפול מתחיל בהיכרות, אבחון וניסוח דפוסי החשיבה וההתנהגות המובילים למצוקה הנפשית אצל הילד. בהמשך מתקדמים בטיפול לאיתגור אותם דפוסים שליליים, בתהליך מבוקר ועדין ואז מגיעים למתן כלים לניסוח דפוסי חשיבה והתנהגות חדשים, חיוביים וטובים יותר. כאמור, טיפול CBT לילדים הוא לרוב קצר מועד, ממוקד וכולל התמקדות בכלים המאפשרים לילד ליצור שינוי חיובי, עם שיתוף מלא של ההורים המהווים חלק בלתי נפרד מהתהליך.

מזהים בעיה אצל ילדכם? אל תחכו שהיא תגדל
פנו אלינו היום ומנעו ממנו תסכולים לאורך חייו
האחריות היא שלכם – הפתרונות הם שלנו

לייעוץ טלפוני חינמי חייגו – 03-5288171

רוצה שניצור איתך קשר?