header_1st_grade_prep2

מוכנות לכיתה א׳

התקופה האחרונה שפוקדת אותנו בשל משבר הקורונה מאתגרת במיוחד את הילדים. הם נמצאים הרבה שעות בבית ומתמודדים עם ריחוק חברתי אשר מעולם לא נאלצו להתמודד איתו קודם לכן. הריחוק החברתי עורר אצל חלק מהילדים קשיים רגשיים או חברתיים, ובדיוק לשם כך יצרנו במכון פסגות קבוצת מיומנויות חברתיות לקראת כיתה א' אשר תיתן לילדים מרחב נשימה, תחושת רווחה, חוסן ומוכנות לקראת העלייה לכיתה א'.

מה יהיו תכני הקבוצה?

קבוצת המיומנויות לילדים תהווה קישור ישיר בין מה שהילדים מכירים מהגן, לבין התנסויות חדשות לקראת הכניסה לבית הספר. מטרת הקבוצה היא להוות מעין גישור בין המסגרת המוכרת לילדים (הגן) לבין המסגרת החדשה לילדים (בית הספר). במהלך הקבוצה נעניק לילדים כלים ומיומנויות להתמודדויות החדשות שיפגשו אותם בכניסה לבית הספר, כגון התמודדות חברתיות, התמודדות עם מסגרת חדשה ונהלים חדשים, ציפיות, חששות. אין ספק שמדובר באתגר עבור הילדים, בייחוד אחרי שהם התמודדו עם ריחוק חברתי בשל הקורונה, והקבוצה נועדה כדי לתת מענה לכל אותם אתגרים חדשים.

המענה שיינתן בקבוצות:

  1. התארגנות דידקטית – זיהוי מספרים ואותיות, ישיבה בכיסא, העתקה מהלוח, זמני לימוד לעומת הפסקות, זיהוי גרפומוטורי, התנהלות שיח בקבוצת למידה וכיוצ"ב.
  2. מענה חברתי רגשי – הבניית כישורים חברתיים מעמיקים, התמודדות עם הפסד, שיתוף רגשי (מנטאליזציה), הבעת רגשות והתמודדות איתם ומציאת פתרונות. הקבוצה תיתן מענה מקיף לילדים עם סף תסכול נמוך, קשיי הסתגלות, קושי בהתמודדות עם הצלחה או כישלון, התנהגות הימנעותית ועוד.
  3. אוריינות שפה – מודעות פונולוגית, חלוקת משפטים, מילים והברות, שימוש מותאם בשפה ציבורית בכיתת לימוד וכיוצ"ב.

מי ינחה את הקבוצה?

את הקבוצה ינחו שני אנשי טיפול מקצועיים אשר יתנו מענה לילדים וידייקו את התמיכה עבורם, בהתאם לצרכים האישיים של כל ילד וילד.
אנשי המקצוע אשר ינחו את הקבוצה מנוסים מאוד בתחום התפתחות הילד התקינה ומומחים בגישת CBT (טיפול התנהגותי קוגניטיבי) אשר מתמקד בהשגת מטרות ברורות ומדידות בעזרת כלים קוגניטיביים והתנהגותיים. גישת CBT מאפשרת לילדים להגיע להישגים ולהתקדמות משמעותית בעזרת המיקוד ברגש, במחשבות ובהתנהגות של הילד. גישה זו תשולב בקבוצת המיומנויות לילדים ובכך תעניק להם כלים שיעזרו להם לצאת לדרכם החדשה בעלייה לכיתה א'.

מה מיוחד ב CBT ולמה זו הגישה האידיאלית לקבוצת מיומנויות לילדים?

CBT מקדם את הילד בעזרת עוצמות אשר קיימות בו – אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שלכל אדם יש את היכולת להביא שינוי מתוך הכוחות והעוצמות הטמונים בו. עקרונות גישת ה CBT מאפשרים לאותן יכולות לצאת החוצה ולבוא לידי ביטוי, ובכך הדימוי העצמי של הילד משתפר, כמו גם תחושת המסוגלות ותחושת הביטחון. חשוב מאוד שילד יגיע לכיתה א' כשהוא מרגיש בטוח בעצמו, שהוא מסוגל, שיש לו כוחות להתמודד עם התפנית הזו בחייו. טבעי שיעלו לילד חששות בנוגע למסגרת החדשה, ומטרת הקבוצה היא להרגיע את אותם חששות ולהקנות לו כלים להתמודד איתם, על מנת שהילד ירגיש בטוח בעצמו בכך שהוא יכול להתמודד עם האתגרים החדשים.

הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית מגובה על ידי מחקרים בכל העולם והוכיחה את עצמה כיעילה ביותר למגוון מצבים והתמודדויות שונות בחיים. מכון פסגות, הבית של ה-CBT בישראל, צבר ניסיון עתיר שנים בגישה הקוגניטיבית התנהגותית אשר מוכיחה את עצמה כל פעם מחדש – היא יעילה ביותר ומאפשרת להגיע להישגים משמעותיים בטווח זמן קצר, בזכות המיקוד שלה במטרות שהוגדרו מראש.

יחס אישי לכל ילד

על מנת לייעל את העבודה בקבוצת המיומנויות ולוודא התאמה של הילד לקבוצה, לפני תחילת הקבוצה ההורים יגיעו לפגישות אינטייק אשר יעזרו לצוות מכון פסגות בהבנת הצרכים האישיים של הילד ובנוסף נבצע תיאום ציפיות. כמובן שלצד המטרות הקבוצתיות תבנה תוכנית מוכנות ומטרות אישיות עבור כל ילד בנפרד, על פי יכולתו, צרכיו, גילו הכרונולוגי והמנטאלי ועוד.

אילו עוד שירותים כלולים בקורס המיומנויות לילדים?

קורס מוכנות לכיתה א’ לילדים משלב גם הדרכת הורים להמשך תהליך רציף בביתו של הילד. המטרה המרכזית בקבוצות הינה לאפשר להורים רגיעה, רווחה וחוויה מיטבית של המעבר מהגן לכיתה א'. אי לכך, צוות המכון ער גם לצרכים האישיים של ההורים וההתמודדות המגוונת שלהם גם מחוץ לחדרי הטיפולים.

מה עושים עכשיו?

אנחנו מזמינים איתכם ליצור איתנו קשר לתיאום פגישת אינטייק ראשונית עם אנשי הצוות שלנו, על מנת שילדכם יקבל את המענה המקיף והמכיל ביותר לקראת הכניסה לבית הספר בעזרת קבוצת מיומנויות לילדים שתוכננה ונבנתה במיוחד עבור ילדים העולים לכיתה א'.

רוצה שניצור איתך קשר?