MBCT – טיפול ב-ocd באמצעות מיינדפולנס

אנשים הסובלים מ-OCD שניסו לטפל בבעיה בשיטות יעילות אחרות, חוו לא פעם מצבי חרדה שמנעו מהם את היכולת להמשיך בטיפול.

ייחודיותה של שיטת MBCT ל-OCD מתבטאת בכך שמצליחה להשיג את אותן התוצאות של שיטות הטיפול היעילות האחרות, אך לא מצריכה הגברת רמת מצוקה מעבר למה שגם ככה חווה המטופל/ת בשגרת יומו. 

ד”ר פבריציו די-דונה (Dr. Fabrizio Didonna) פיתח שיטה שאותה מלמד בכל העולם ומכון פסגות הינו השלוחה של השיטה בישראל.

Tipul_mbct-to-ocd2

רציונל, מבנה הטיפול ועקרונות בסיסיים

תכנית טיפול MBCT ל- OCD הינה תוכנית טיפול חדשנית. זו שיטה מובנית שיוצרת שיפור קליני ושיפור משמעותי באיכות החיים בקרב אנשים הסובלים מהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית.

תוכנית טיפול Mbct מבוססת על המחקר והניסיון הקליני של ד”ר פבריציו די-דונה ואשר מתועדים  בספרו  Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Obsessive Compulsive Disorder (NY, Guilford Press) , התוכנית משלבת כלים טיפוליים קוגניטיבים-התנהגותיים עם תרגול ויישום קליני של מיינדפולנס וחמלה.

תוכנית טיפולית זו היא תוצאה של עשרים שנה של עבודתו של מפתח השיטה עם מאות אנשים הסובלים מ- OCD ושל הוראת מיינדפולנס ומדיטציה, במיוחד במסגרת MBCT ל- OCD.

תוכנית ה – MBCT עבור OCD נובעת ולקחה את השראתה מטיפול  MBCT לדיכאון, בדגש מיוחד למסגרת העבודה, להיקף ולכמות התרגילים, ולכן יכולה להיחשב לצאצא של המודל הזה. עם זאת, לשיטת MBCT ל- OCD יש רציונל שונה מ- MBCT לדיכאון. תיאוריות, שיטות ותרגולים רבים נובעים מחומרים מקוריים וייחודיים אשר נוצרו, שונו או נוספו ספציפית לשם עבודה עם אנשים הסובלים מ-OCD.

עיקר שיטת MBCT עבור OCD טמון בכך שהמטופלים יכירו את מצבי החשיבה ואת המנגנונים הקוגניטיביים המאפיינים OCD, כאשר במקביל מנחים אותם לפתח מערכת יחסים חדשה עם החוויה הפנימית שלהם. 

חוויה שבה פעמים רבות מחשבות, דחפים או דימויים מחשבתיים מתפרשים על ידי האדם כעובדות שבתורן מייצרות חרדה גבוהה והתמודדות לא יעילה עמה.

המטופלים לומדים לראות את המחשבות כאירועים זמניים במוחם, ללא קשר לתוכן שלהם ולמטען הרגשי שלהם. בשל העובדה שהם אירועים חולפים אין צורך להתווכח איתם, לזכור או לשנות אותם. הקשיבות והקבלה מאפשרות הסתכלות רחבה יותר, גדולה מספיק כדי להכיל את המציאות של האדם עצמו כמו גם השלמה עם הכאב והסבל.

לאורך זמן, באמצעות תרגול אינטנסיבי במהלך המפגשים ובבית, תוכנית טיפולית אינטנסיבית זו מסייעת למשתתף צעד אחר צעד. במהלך התכנית לומדים האנשים הסובלים מ- OCD לזהות ולהתגבר על הטיות ספציפיות ו / או גנריות ועל מנגנונים שאינם מתפקדים כראוי ואשר מפעילים ומשמרים את ההפרעה שלהם. הם לומדים אסטרטגיות יעילות חדשות לנטרל את המנגנונים הללו ולפתח דרכים יציבות ובריאות הן בהתייחסותם לחוויה הפנימית שלהם והן באשר לדחפים שלהם.

עיקר “העבודה” נעשית בבית בין המפגשים, תוך שימוש בקובצי אודיו עם תרגילים מודרכים התומכים במשתתפים בתהליך שבין המפגשים. תרגול בבית מתבצע במשך שעה ביום, שבעה ימים בשבוע.

בכל מפגש, ניתנת למשתתפים הזדמנות לספר את החוויות שחוו בתרגולי הבית, על המכשולים שמתעוררים באופן בלתי נמנע, ולומדים את המיומנויות כיצד להתמודד איתם. כל מפגש מאורגן סביב נושא שנבחן ונלמד לעומק ומתבצע גם תרגול קשיבות- מיינפולנס.

משך תכנית טיפול MBCT

 MBCT עבור OCD מורכב מ- 11 נושאים, שניתן לבצע באינטנסיביות מותאמת למטופל. כל נושא לוקח בין מפגש לשניים, (מפגש טיפולי באורך שעתיים), נושא 3 כולל מפגש עם בני משפחה ולוקח מפגש יחיד. גם נושא 11 חורג בכך שהוא נמשך יום שלם של אימונים וסיכומים אינטנסיביים.

מכון פסגות הינו השלוחה הישראלית של מרכז  MBCT for OCD. תכנית הטיפול במכון פסגות מתאפשרת בכמה רמות אינטסנסיביות:

 1. תכנית בסיסית שכוללת מפגש שבועי שנמשך שעתיים ובין המפגשים המטופל/ת מתרגל/ת בעצמו בכל יום שעה ויותר, הכוללת קריאת מידע ותרגולים מגוונים.
 2. תכנית באינטנסיביות בינונית: מיועדת עבור אנשים שצרכים מעטפת טיפול יותר תומכת: מטפל/ת יחד עם תומכי טיפול שמסייעים לבצע את המטלות האינטנסיביות בין המפגשים, שעה בכל יום.
 3. רמת אינטנסיביות מריבית של עבודה יומיומית במשך שלושה שבועות: שתי פגישות ביום עם המטפל כאשר המטופל/ת מסיים עם התרגולים עד המפגש. 

רוצה שניצור איתך קשר?

  שיטת טיפול מיינדפולנס ל- OCD

  אם תתבונן/ני בקפידה ב-OCD שלך, תבין/ני שיש מנגנונים ספציפיים ויחודיים לו, שגורמים ל-OCD להפעיל ולתחזק את הבעיות שלך לאורך זמן.

  הבנת המנגנונים הללו תעזור לך לשנות אותם. בעיות הקשורות ל-OCD מתחילות בחוויה שרוב האנשים מחשיבים כבלתי מזיקה. החוויה יכולה להיות מחשבה, בצורה של ספק (למשל, “האם נעלתי את דלת הכניסה?”; “האם אני שוטף ידיים כמו שצריך?”) או תמונה או סצנה (למשל, הזיכרון של משהו שעשית או לא עשית, או משהו שאתה חושש ממנו), תחושות גופניות (למשל, “הגב שלי מגרד”), או מחשבות ותפיסות שעשויות להיות חזותיות, שמיעתיות, מישוש וכו’ (למשל, “ראיתי כתם על הרצפה”; “אני שומע רעש”). אצל אנשים עם OCD, חוויות אלו מעוררות מפל של אירועים. ראשית, הספק, התמונה או התפיסה מתפרשים (מצב שיפוטי) על פי אמונות מעוותות או לא רציונליות שפותחו מוקדם יותר בחיים. הפרשנות מפעילה אז פחדים שהמצב עלול להיות מאוד מסוכן. ההתמקדות בסכנה גורמת לתייג את הטריגרים הללו כמסוכנים ולאדם להיות חסר אמון בחוויה הפנימית שלו (במיוחד בזיכרון ובתפיסה החושית). בשל הסכנה  מופעלת תגובת הלחימה, הבריחה או ההקפאון של המוח והגוף. זֶה בתורו נהפך לחלק מהאיום/הגנה עצמית של המערכת, קבוצה של אזורים ומבנים במוח. זו תגובה טבעית של ההמערכת שמכינה את הגוף לנקוט בפעולה הגנתית בנוכחות סכנה ממשית. זה יכול להציל החיים שלך אם את/ה באמת במצב מסוכן. עם זאת, המערכת פועלת גם בנוכחות טריגר לא מסוכן, במידה ואת/ה מאמין/נה שהסכנה היא אמיתית. הפעלה תכופה של המערכת מלחיצה מכיוון שהיא מייצרת רגשות מטרידים (חרדה, גועל, אשמה, בושה וכו’), מה שמוביל אותך לנסות להגן על עצמך מפני הסכנה המפחידה. את/ה מבצע/ת מעין הגנה עצמית או מחפש/ת בטחון על ידי התנהגויות ותגובות, כגון בקשת אישור או חוקים נוקשים בצורה כפייתית (דחף) וחזרתית.

  למשל טקסים של בדיקה או נקיון. את/ה עשוי/ה גם להימנע ממצבים מסוימים, או לחפש כל הזמן סכנה מבלי לשים לב שבעצם אין סכנה כלשהי.

  והרגשות שנוצרים מהחיפוש? לאחר הפעלתם הרגשות מציקים והתנהגויות מתגוננות מעודדות פרשנות נוספת של סכנה עבור מחשבות לא מזיקות נוספות. זה מגביר את התדירות שלהן והן כך זה הופך במהירות לאובססיה (כלומר מחשבה מתמשכת ומטרידה) ואת/ה מרגיש/ה צורך לנקוט בפעולה מתגוננת.

  כך בעצם מעגל קסמים של OCD מתקיים, מפעיל ומנציח את האובססיביות והכפייתיות ואת הבעיות שיוצר ה-OCD לאורך זמן.

  איך טיפול מבוסס מיינדפולנס יכול לסייע ל- OCD ?

  מיינדפולנס (קשיבות/תשומת לב) עוזר למנוע הפעלה מיותרת של האיום וכך להפחית את פעילות המערכת במוח של ההגנה העצמית בעת סכנה של הFFF- (לחימה, בריחה או קיפאון)

  כאשר מתרגלים קשיבות באופן קבוע מדי יום, תשומת לב זו יכולה לעזור לך להשעות שיפוטיות שאת/ה עשוי/ה לתייג עבור כל טריגר. ככל שתתרגל/י תלמד/י לצפות בטריגר בלי לפרש אותו או להגיב אליו, ולקבל אותו כפי שהוא – פשוט אירוע לא מזיק שיהיה סופו להיעלם אם לא תעשה/י דבר כדי לתדלק אותו.

  מיינדפולנס גם מפעיל ומחזק את תחושת הסיפוק במוח שהיא מטבעה מערכת המשחררת חומרים שונים, אשר מרגיעה ומקדמת תחושת ביטחון ואמון בחוויה וביכולת להתמודד עם אתגרים.

  מיינדפולנס עוזר לך להפחית תסמיני OCD (חיפוש אישורים חיצוניים, חזרתיות על התנהגויות ביטחון ועוד התנהגויות מגבירות לחץ ומצוקות כמו מחשבות, רגשות ותחושות), הקשיבות לרגע הזה מאפשרת לטפח תחושת רוגע, יציבות ואיזון.

  עדויות מטופלים

  כשהגעתי לראשונה לתכנית, היה לי קשה הרעיון של השתתפות. קיוויתי שזה יהיה שימושי, אבל הייתי קצת סקפטית אחרי שסבלתי כל כך הרבה שנים. לא ידעתי אם אהיה מסוגלת להישאר לאורך כל התוכנית. עכשיו אני יכולה לומר שזו היתה עזרה נהדרת: למדתי להישאר עם המחשבות והרגשות שלי בצורה אחרת לגמרי, אפילו במצבים שהיו לי ממש קשים לפני כן. להגיע לכאן היה מאוד מאתגר בהתחלה, ואז שבוע אחרי שבוע ראיתי שזה עוזר לי. עכשיו אני מסתכלת על המאמץ והמחויבות שלי- היה שווה את זה.

  אנה

  מה שקשה לי זה למצוא את המרחב המתאים לתרגול, אבל השיפור שהביאו לי התרגילים האלה ממלאים אותי במוטיבציה. אסטרטגיה אחת היא לקבוע פגישה של שעה עם עצמי כל יום ביומן שלי, כמו אלה שאני קובע כל יום עם אנשים אחרים. אולי אהיה פחות ברשתות חברתיות בסלולרי.

  שגיא