mbct_to_ocd_header3

MBCT – טיפול ב-ocd באמצעות מיינדפולנס

אנשים הסובלים מ-OCD שניסו לטפל בבעיה בשיטות יעילות אחרות, חוו לא פעם מצבי חרדה שמנעו מהם את היכולת להמשיך בטיפול.

ייחודיותה של שיטת MBCT ל-OCD מתבטאת בכך שמצליחה להשיג את אותן התוצאות של שיטות הטיפול היעילות האחרות, אך לא מצריכה הגברת רמת מצוקה מעבר למה שגם ככה חווה המטופל/ת בשגרת יומו. 

ד”ר פבריציו די-דונה (Dr. Fabrizio Didonna) פיתח שיטה שאותה מלמד בכל העולם ומכון פסגות הינו השלוחה של השיטה בישראל.

רציונל, מבנה הטיפול ועקרונות בסיסיים

תכנית טיפול MBCT ל- OCD הינה תוכנית טיפול חדשנית. זו שיטה מובנית שיוצרת שיפור קליני ושיפור משמעותי באיכות החיים בקרב אנשים הסובלים מהפרעה אובססיבית-קומפולסיבית.

תוכנית הטיפול מבוססת על המחקר והניסיון הקליני של ד”ר פבריציו די-דונה ואשר מתועדים  בספרו  Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Obsessive Compulsive Disorder (NY, Guilford Press) , התוכנית משלבת כלים טיפוליים קוגניטיבים-התנהגותיים עם תרגול ויישום קליני של מיינדפולנס וחמלה.

תוכנית טיפולית זו היא תוצאה של עשרים שנה של עבודתו של מפתח השיטה עם מאות אנשים הסובלים מ- OCD ושל הוראת מיינדפולנס ומדיטציה, במיוחד במסגרת MBCT ל- OCD.

תוכנית ה – MBCT עבור OCD נובעת ולקחה את השראתה מטיפול  MCBT לדיכאון, בדגש מיוחד למסגרת העבודה, להיקף ולכמות התרגילים, ולכן יכולה להיחשב לצאצא של המודל הזה. עם זאת, לשיטת MBCT ל- OCD יש רציונל שונה מ- MBCT לדיכאון. תיאוריות, שיטות ותרגולים רבים נובעים מחומרים מקוריים וייחודיים אשר נוצרו, שונו או נוספו ספציפית לשם עבודה עם אנשים הסובלים מ-OCD.

עיקר שיטת MBCT עבור OCD טמון בכך שהמטופלים יכירו את מצבי החשיבה ואת המנגנונים הקוגניטיביים המאפיינים OCD, כאשר במקביל מנחים אותם לפתח מערכת יחסים חדשה עם החוויה הפנימית שלהם. 

חוויה שבה פעמים רבות מחשבות, דחפים או דימויים מחשבתיים מתפרשים על ידי האדם כעובדות שבתורן מייצרות חרדה גבוהה והתמודדות לא יעילה עמה.

המטופלים לומדים לראות את המחשבות כאירועים זמניים במוחם, ללא קשר לתוכן שלהם ולמטען הרגשי שלהם. בשל העובדה שהם אירועים חולפים אין צורך להתווכח איתם, לזכור או לשנות אותם. הקשיבות והקבלה מאפשרות הסתכלות רחבה יותר, גדולה מספיק כדי להכיל את המציאות של האדם עצמו כמו גם השלמה עם הכאב והסבל.

לאורך זמן, באמצעות תרגול אינטנסיבי במהלך המפגשים ובבית, תוכנית טיפולית אינטנסיבית זו מסייעת למשתתף צעד אחר צעד. במהלך התכנית לומדים האנשים הסובלים מ- OCD לזהות ולהתגבר על הטיות ספציפיות ו / או גנריות ועל מנגנונים שאינם מתפקדים כראוי ואשר מפעילים ומשמרים את ההפרעה שלהם. הם לומדים אסטרטגיות יעילות חדשות לנטרל את המנגנונים הללו ולפתח דרכים יציבות ובריאות הן בהתייחסותם לחוויה הפנימית שלהם והן באשר לדחפים שלהם.

עיקר “העבודה” נעשית בבית בין המפגשים, תוך שימוש בקובצי אודיו עם תרגילים מודרכים התומכים במשתתפים בתהליך שבין המפגשים. תרגול בבית מתבצע במשך שעה ביום, שבעה ימים בשבוע.

בכל מפגש, ניתנת למשתתפים הזדמנות לספר את החוויות שחוו בתרגולי הבית, על המכשולים שמתעוררים באופן בלתי נמנע, ולומדים את המיומנויות כיצד להתמודד איתם. כל מפגש מאורגן סביב נושא שנבחן ונלמד לעומק ומתבצע גם תרגול קשיבות- מיינפולנס.

משך תכנית טיפול

 MBCT עבור OCD מורכב מ- 11 נושאים, שניתן לבצע באינטנסיביות מותאמת למטופל. כל נושא לוקח בין מפגש לשניים, (מפגש טיפולי באורך שעתיים), נושא 3 כולל מפגש עם בני משפחה ולוקח מפגש יחיד. גם נושא 11 חורג בכך שהוא נמשך יום שלם של אימונים וסיכומים אינטנסיביים.

מכון פסגות הינו השלוחה הישראלית של מרכז  MBCT for OCD. תכנית הטיפול במכון פסגות מתאפשרת בכמה רמות אינטסנסיביות:

  1. תכנית בסיסית שכוללת מפגש שבועי שנמשך שעתיים ובין המפגשים המטופל/ת מתרגל/ת בעצמו בכל יום שעה ויותר, הכוללת קריאת מידע ותרגולים מגוונים.
  2. תכנית באינטנסיביות בינונית: מיועדת עבור אנשים שצרכים מעטפת טיפול יותר תומכת: מטפל/ת יחד עם תומכי טיפול שמסייעים לבצע את המטלות האינטנסיביות בין המפגשים, שעה בכל יום.
  3. רמת אינטנסיביות מריבית של עבודה יומיומית במשך שלושה שבועות: שתי פגישות ביום עם המטפל כאשר המטופל/ת מסיים עם התרגולים עד המפגש. 

רוצה שניצור איתך קשר?