התמכרות: הבנת המורכבות והתגברות על הבעיה

התמכרות הינה בעיה מגוונת בצורות הופעתה. הבעיה משפיעה על מיליוני אנשים ברחבי העולם, וממשיכה להוות מפגע חברתי בקרב כלל שכבות האוכלוסייה. לא מדובר רק בשימוש בסמים כמו הרואין וקוקאין, פעמים רבות התמכרות היא הרגלים והתנהגויות כפייתיות, למשל דחף להשתמש ברשת חברתית. התמכרות יכולה להשפיע באופן עמוק על האדם, על המשפחה וגם על קהילות שלמות. במאמר זה, נעמיק בהבנה על הפרעת התמכרות, נבחן את את הסיבות, ההשפעה והדרכים להחלמה.

מהי התמכרות?

התמכרות אינה מוגבלת לחומר או התנהגות אחדים, היא בעיה של תלות בדבר חיצוני שקורית במגוון רחב של דרכים, כולל סמים, אלכוהול, הימורים, משחקים ואפילו אמצעים טכנולוגיים. בבסיסה, התמכרות מאופיינת במעורבות כפייתית (דחף עז) של האדם עם חומר או התנהגות, למרות השלכות שליליות ורצון מתמשך להפסיק או להפחית.

הגורמים לבעיית התמכרות שלובים לרוב בכמה מרכיבים, כמו גנטיקה, השפעת המשפחה והחברים, בריאות נפשית והשפעות חברתיות רחבות.  מחקרים מראים שאנשים מסוימים עשויים להיות בעלי נטייה להתמכרות עקב תורשה גנטית, בעוד שאחרים יראו נטייה לפנות לשימוש בחומרים או התנהגויות כאמצעי להתמודדות עם טראומה, מתח או בעיות נפשיות נוספות.

ההשלכות של התמכרויות

ההשלכות של בעיית ההתמכרות מהדהדות הרבה מעבר לחיי האדם המושפע ישירות. הבעיה משפיעה על המשפחה, מערכות יחסים נהרסות וקהילות שלמות קורסות תחת הנטל הכלכלי שנגרם מהפרעת ההתמכרות. 

בנוסף, אדם עלול לסבול מהידרדרות בריאותית, חוסר יציבות כלכלית, תביעות משפטיות, בידוד ונידוי חברתי. אלה מעט מן האתגרים הרבים שעומדים בפני אנשים הנאבקים בהתמכרות.

חשוב לזכור! הרבה אנשים הצליחו לצאת ממעגל ההתמכרות, בתוך כל הייאוש, קיימת תקווה.  החלמה מהתמכרות אפשרית, וקיימות גישות טיפול ומערכות תמיכה רבות כדי להנחות אנשים לחיים בריאים ומשמעותיים יותר.  הכרה בהתמכרות כמצב רפואי שניתן לטפל בו, ולא ככשל מוסרי, היא צעד חיוני בהקלת הסבל והתמקדות בהתערבויות יעילות.

רוצה שניצור איתך קשר?

  טיפול בהתמכרויות

  טיפול בהתמכרות כרוך בדרך כלל בשילוב של שיטות טיפול, ייעוץ ורשתות תמיכה. במקרים מסוימים תידרש תקופת ניקוי רעלים, טיפול בעזרת תרופות כחלופה לסמים, אלו הם מרכיבים חיוניים בשבירת התלות הפיזית והפסיכולוגית בחומרים. לאחר התקופה של הגמילה הפיזית תיוותר התלות הפסיכולוגית, טיפולים התנהגותיים, כגון טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) עוזרים לאנשים לפתח תגובות חדשות, לזהות טריגרים וגורמי סיכון (דברים, מקומות ואנשים) ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות לא יעילים.

  לצד טיפול פרטני מומלץ להיעזר גם במענים חינמיים הקיימים בישראל:

  • קבוצות תמיכה, כגון אלכוהוליסטים אנונימיים (AA) נרקוטים אנונימייםNA) ) מספקים תחושה של קהילה, הבנה וחוויות משותפות. 
  •  מעורבות משפחתית וטיפול ממלאים תפקיד מכריע בריפוי מערכות יחסים מתוחות וטיפוח סביבה תומכת להחלמה.

  האם וכיצד ניתן למנוע התמכרות?

  מניעה הינה חיונית. אדם שסובל מהתמכרות יראה מצוקה ויהיו הזדמנויות לסייע לו לפני שהמצב יתדרדר. קמפיינים לחינוך נוער למודעות ללחץ חברתי ולמחירים שעלולים לשלם, תכניות התערבות מוקדמת וגישה מוגברת לשירותי בריאות הנפש יכולים לסייע בבלימת בעיית ההתמכרות.  החברה חייבת לשאוף להפחתת סטיגמה, כל אדם יכול להיקלע לבעיה של התמכרות או שימוש כפייתי בדבר או פעולה שפוגעים בו, ראו דוגמת שימוש במסכים ורשתות חברתיות. כשנצליח לדבר על הבעיה בלי שיפוטיות, נצליח לטפח קרבה, הבנה ואמפתיה ולקדם גישה מלאת חמלה כלפי אנשים המבקשים עזרה.

  לסיכום, התמכרות היא נושא מורכב שמשפיע על מיליונים ברחבי העולם. עם זאת, זהו קרב שניתן לנצח בו עם התמיכה והטיפול הנכונים. על ידי טיפוח הבנה מקיפה של התמכרות, תמיכה בהתערבויות יעילות ואימוץ ערכים של חום, קבלה וחמלה, נוכל להעצים אנשים להשתחרר מכבלי ההתמכרות ולצאת לדרך להחלמה.  זכרו, החלמה היא אפשרית, ואף אחד לא צריך להתמודד עם התמכרות לבד.

  הבהרה: המידע המסופק במאמר זה הוא למטרות העלאת מודעות בלבד ואין לראות במידע זה כתחליף לייעוץ, אבחון או טיפול מקצועי. לכל שאלה על שימוש נכון בתרופות וחומרים משני מצב רוח אחרים מומלץ לפנות לרופא/ה שלך או מטפל/ת מומחה בהתמכרויות. המוקד הטלפוני שלנו זמין לכל שאלה שיש לך בנוגע לבעיה והפתרונות הקיימים.

  דוגמא להתמכרות

  סוג אחד של התמכרות שפחות מדברים עליה היא שימוש יתר במסכים.

  הכנו סרטון קצר שמסביר על סיבות שונות לשימוש יתר או הימנעות משימוש במסכים: