מהי הגדרת פחד / פוביה ודרכי טיפול

למרות שרובנו היינו מעדיפים להימנע מתחושת הפחד, מדובר ברגש טבעי, אשר תפקידו להגן עלינו מפני פגיעה או להתריע על סכנה קרבה. בטבע, זהו מנגנון הגנה שאף מין לא יוכל לשרוד בלעדיו, שכן פחד מאפשר לנו ולבעלי חיים נוספים, לחזות את הסכנה, להגיב לה ולהגן על עצמנו מפני פגיעה. 

המוח שלנו כולל מנגנוני תגובה שונים לפחד. ישנם אנשים שיברחו, אחרים ילחמו ויהיו כאלו שיקפאו במקום. כמו כן יש אנשים שיפנו לאחרים כדי להרגיש תחושת ביטחון ולהפוך את המצב להרבה פחות מסוכן עבורם. 

אם כן פחד הוא רגש טבעי וחולף, מה גם שהתגובה שלנו תלויה במצב. במידה והפחד מתמשך, מוגזם או אינו פרופורציונלי לסכנה הממשית הנשקפת, ההגדרה משתנה והפחד הופך לפוביה. 

מה זה פוביה?

פוביה היא תגובה לפחד קיצוני כרוני ומוגזם לגירוי או למצב מסוים, כלומר, הפוביה מופעלת מגורם ספציפי או ממצב מסוים. הפוביה מגבילה מאוד את הסובל וגורמת לו להימנע ממצבים או מתחומים שהפוביה קשורה אליהם בחווייתו של הסובל.
לדוגמה, פוביה מכלבים: הסובל ימנע לא רק מכלב מסוים או מכלבים דומים, אלא גם ממפגשים עם הולכים אחרים על 4 כמו חתולים. כתוצאה מכך הסובל יימנע ממקומות בהם קיים סיכוי למפגש כזה, כמו פארק.
בדרך כלל הסובל מבין שהפוביה לא רציונלית או שתגובתו מוגזמת, אך הוא לא מצליח לשלוט בתגובותיו.

בין פחד לפוביה – היכן עובר הגבול?

פוביות מתרחשות כאשר מעגלי המוח האחראיים לתגובה שלנו במצבי פחד אינם מתפקדים כראוי, אלא מזהים חפצים או מצבים שאינם מהווים איום ממשי, כמסוכנים, והתוצאה היא תגובה מוגזמת של פחד או חרדה. 

ההבדל בין פחד לבין פוביה בא לידי ביטוי באופי התגובה ובאם התגובה נורמלית או חריגה. 

פוביה מאופיינת עם התגובות הבאות:

 • פחד מתמשך הנגרם מחשש שאינו מבוסס.
 • פחד לא הגיוני ובלתי סביר.
 • פחד וחרדה עזים, לעיתים עד כדי התקף פאניקה.
 • פחד שלא ניתן לשליטה ומוביל לחוסר אונים.

במידה והפחד פוגע באופן מהותי ביכולת שלכם לתפקד או שהוא גורם לחרדה עמוקה וחמורה, או במידה והפחד מתמשך ואינו רציונלי, הגבול נחצה והפחד הטבעי הופך לפוביה

רוצה שניצור איתך קשר?

  סוגים שונים של פוביות

  המאפיינים הקליניים של פוביות תלויים בסוג הפוביה ובחומרת השפעתה על האדם שסובל ממנה. עם זאת, המשותף לכל הסוגים הוא תחושת הפחד והחרדה המבעיתה, כתגובה קיצונית למצב או חפץ מסוים. 

  ישנם אנשים המתמודדים עם פוביות ספציפיות, הנגרמות מאינספור גורמים אפשריים כמו למשל: ליצנים, בעלי חיים, צלילים, חללים סגורים, טיסות, גבהים, ואפילו מחורים. אחרים מתמודדים עם פוביות חברתיות כלומר, פחד מתמשך ולא רציונלי ממפגשים חברתיים מסיבות כאלו ואחרות, ויש אנשים שפוחדים לצאת החוצה. 

  לרוב ההתמודדות עם הפוביות תהיה הימנעות מאותו חפץ או מצב שמעורר פחד וחרדה, מה שעשוי להשפיע על איכות החיים והתפקוד. 

  טיפול בפחדים ופוביות

  ככל שהפוביה מפריעה יותר לאדם שסובל ממנה, כך גדל הסיכוי שאותו אדם יפנה לטיפול. פחדים ופוביות יכולים להוביל להצפה רגשית, ולפגיעה ממשית באיכות החיים. במקרים כאלו טיפול מקצועי יכול לעזור וישנם סוגים שונים של טיפולים אשר ידועים כיעילים להתמודדות עם פחדים ופוביות, אחד מהם הוא טיפול CBT.

  טיפול CBT נחשב לבין הטיפולים היעילים והטובים ביותר להתמודדות עם פוביות, והוא מומלץ גם על ידי ארגון הבריאות העולמי. CBT זו גישה מתחום הפסיכותרפיה ההתנהגותית הקוגניטיבית אשר בבסיסה עומדת האמונה כי ניתן ליצור שינוי על ידי למידה, תרגול ויישום של מיומנויות, בין אם אלו מיומנויות שליטה עצמית, מיומנויות חברתיות, מיומנות בפתרון בעיות במטרה לשנות דפוסי חשיבה המובילים להתנהגות לא מועילה. 

  על פי גישה זו, לכל אדם יש את הכוחות הנדרשים כדי לחולל שינוי ולהתגבר על שלל בעיות לרבות פחדים, פוביות וחרדות. הטיפול מתבצע באמצעות חשיפה הדרגתית, במטרה לשנות את דפוס החשיבה של המטופלים ולאפשר להם להתמודד טוב יותר עם הפחד שלהם. 

  סוג נוסף של טיפול שצבר תאוצה לטיפול בפוביות הוא מציאות מדומה ויצירת סביבה שמחקה עד כמה שניתן את המציאות שמעוררת את הפוביה. סוגים נוספים של טיפולים יהיו טיפולים קבוצתיים, טיפולים בהיפנוזה וטיפולים תרופתיים. 

  מוצרים קשורים

  book_lehafhid_et_hapachad

  להפחיד את הפחד

  70 ש״ח