חרדת בחינות: אבחון וטיפול

תחושה של מתח או אפילו קצת לחץ לפני בחינות או מבחנים היא טבעית ונורמלית וברוב המקרים, היא תעזור לכם לחדד את המחשבה ולמקד את תשומת הלב. לעומת זאת, חרדת בחינות יכולה לעשות בדיוק את ההיפך ולפגוע בביצועים שלכם במהלך הבחינה וכתוצאה מכך, גם בהישגים.

חרדת מבחנים יכולה להשפיע על ילדים ועד סטודנטים, לפגוע בהישגים, במידת הריכוז, בתפקוד ואף להוביל מועקה פיזית עם תחושות של בחילות, סחרחורות, עליית דופק, הזעה, רעד בגוף ועוד. 

ממה חרדת בחינות נובעת?

חרדת בחינות עשויה להיגרם מפרשנות שהבחינה היא מצב מאיים, בין אם כתוצאה מקשיים במהלך הלימוד לבחינה ובין אם קושי שמתגלה במהלכה. הופעתה של חרדה יכולה לגרום לקושי בהבנת השאלות שמופיעות בבחינה, כמו גם לקושי בשליפת החומר מהזיכרון על מנת לעבד אותו ולענות על השאלות השונות. 

כיצד ניתן להתמודד עם חרדת בחינות?

במידה ואתם סובלים מחרדת בחינות, תוכלו להתמודד עם הקושי בדרכים הבאות:

הספר “בוחרים להצליח בבחינות” מאת ד”ר ניר ועפרה מירון ליכטר 

אם אתם מרגישים שהציונים שלכם נמוכים מהידע שלכם, או שאתם מתקשים ללמוד כתוצאה מחרדה, תוכלו להיעזר בספר “בוחרים להצליח בבחינות” שיספק לכם את כל הכלים להצליח בבחינה. הספר כתוב בצורה משעשעת, קלילה ופשוטה להבנה והוא ילווה אתכם לכל אורך תקופת הלימוד, תוך שמספק שיטות לימוד שונות ומסייע לכם ללמוד כיצד להתארגן ולהתנהג לפני בחינה. 

אל הספר מצורף תקליטור שמסייע להפגת חרדות, כאשר הנחיות השימוש בו מצויות בגוף הספר.

רוצה שניצור איתך קשר?

  למדו טכניקת הרפיה

  טכניקת הרפיה לפני הבחינה יכולה לעזור לכם להירגע ולהישאר רגועים לפני המבחן ובמהלכו. ישנן טכניקות הרפיה שונות ומגוונות כמו למשל מיינדפולנס, דמיון מודרך או מדיטציה אשר במהלכן לוקחים נשימות ארוכות, מבצעים טכניקות הרפיה שונות, לומדים להרפות את השרירים, עוצמים עיניים, מדמיינים תוצאות חיוביות ועוד. 

  טכניקות הרפיה יכולות לסייע לכם להשקיט את כל הרעשים שיש לכם בראש, וגם את המחשבות הלא מקדמות ולאפשר לכם להיות נוכחים ברגע הזה ולעזור בהתמודדות עם המצב. 

  נסו טיפול חרדת בחינות CBT

  אם החרדות פוגעות בתפקודכם ובביצועים שלכם בתקופת המבחנים, תוכלו לפנות לעזרה מקצועית. אחד הטיפולים היעילים ביותר בחרדות מכל סוג, הוא טיפול CBT. CBT זהו טיפול מתחום הפסיכותרפיה הקוגניטיבית, שזו שיטת תרפיה עכשווית שדוגלת ביצירת שינוי תוך כדי לימוד, תרגול ויישום מיומנויות בתחומים שונים. על פי שיטה זו, לכל אדם יש כוחות לקדם שינוי ובעזרתה ניתן לחקור ולשנות התנהגויות ומחשבות שמעוררות חרדה וכך, לטפל בסוגים שונים של חרדות ובעיות ולהתחיל לראות שינוי תוך זמן קצר.

  בדקו האם אתם סובלים מלקות למידה שמפריעה לכם ללמוד

  לפעמים ישנה בעיה אורגנית שמפריעה ליכולות הלימוד, שפוגעת בריכוז והמיקוד, כמו למשל הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה ועוד. אבחון המצב מאפשר להכיר לתלמידים הסובלים מלקות למידה, להבין איך להתמודד איתה על הצד הטוב ביותר, ללמוד אסטרטגיות למידה וגם לקבל הקלות כמו למשל הארכת זמן או מתן אפשרות לבחינה בעל פה ולא בכתב. 

  הרבו בפעילות גופנית

  פעילות גופנית לפני המבחנים או לפני שאתם מתיישבים ללמוד יכולה לעזור לכם לפרוק מרץ ולהתמקד בחומר הנלמד בצורה יעילה יותר. הפעילות הגופנית משחררת חומרים אל גופינו שיכולים לסייע לכם להירגע, להפחית מתח ולהתמודד עם החרדות שלכם בצורה טובה ויעילה יותר. 

  מוצרים קשורים

  book_hafraot_harada

  הפרעות חרדה ובעת

  80 ש״ח

  ספר בוחרים להצליח בבחינות

  בוחרים להצליח בבחינות

  50 ש״ח