פסיכותרפיסט מומלץ – כיצד לבחור נכון

התאמה בין מטופל למטפל דורשת מהמטפל ניסיון של הרבה שנים. מאחר שטיפולים פסיכולוגיים ופסיכותרפיים כוללים מגוון גישות והתמחויות כשבמקביל לכל מטפל יש אישיות שונה, על המטפל להתאים את עצמו למטופל באופן מיטבי. דבר זה קריטי להצלחת הטיפול, ולעיתים ההתאמה אף חשובה יותר מהגישה הטיפולית עצמה – כי כשיש התאמה מתפתח אמון והמטופל חש נוחות, פתיחות וביטחון. 

איך נעשית התאמה בין מטפל למטופל במכון פסגות?

אצלנו במכון פסגות ההתאמה בין המטופל לבין פסיכותרפיסט מומלץ נעשית טלפונית. עם המטפלים קיימת היכרות מוקדמת אישית, ובעת הפניה נשאלות שאלות כמו הגדרת הבעיה, היסטוריה של הבעיה, מה נעשה עד כה, מה היה יעיל ומה הכשיל. בנוסף, בשיחה מקיימים תיאום ציפיות בין הפונה לבין האישיות והכישורים של אותו פסיכותרפיסט מומלץ. אצלנו במכון פסגות, חשוב לנו שההתאמה תתבצע באופן מקצועי על מנת שהחיבור יהיה מוצלח והטיפול יישא פירות.

שיחת התיאום הראשונית מאפשרת לעשות בחירה נכונה של מטפל מומלץ. בנוסף אנו נוהגים לשאול את הפונה אם הוא/היא מעדיפים מטפל/ת גבר או אישה, אם הם מעדיפים מטפל שמקרין חום או בעל אישיות יותר פרגמטית, אם הם מחפשים טיפול ממוקד לפי מטרות ספציפיות וכו’. כמובן שהשיחה הטלפונית נותנת התרשמות סובייקטיבית אך היא מאוד חשובה לתהליך ההתאמה.

איך ממשיכים אחרי שלב ההתאמה?

אחרי שנעשתה התאמה בין מטופל לבין פסיכותרפיסטית מומלצת, בתהליך הטיפול עצמו נקבעים המטרות והיעדים לטיפול – למעשה אלו התחומים בהם המטופל מעוניין לעבור טיפול התנהגותי-קוגניטיבי. חשוב שכבר בהתחלה יוגדרו יעדי הטיפול, כדי ליצור מעין תיאום ציפיות בין המטפל למטופל וכדי שהטיפול יהיה אפקטיבי יותר. ככל שתהיו יותר מפורטים לגבי התוצאה שאתם רוצים להשיג מהטיפול, כך המטפל ידע טוב יותר באיזו גישה טיפולית לנקוט או במה להתמקד יותר – ואתם תראו תוצאות מהר יותר בתחום בו אתם מעוניינים.  

רוצה שניצור איתך קשר?

  למי מתאים פסיכותרפיסט CBT?

  טיפול התנהגותי-קוגניטיבי הוכח כיעיל מאוד עבור חרדות כלליות, חרדה חברתית, היפוכונדריה וחרדות בריאותיות, פחדים, אובססיות, OCD, דיכאון, תחושת “תקיעות” מסוימת בחיים או חוסר שביעות רצון מתחומים מסוימים בחיים, דימוי עצמי שלילי, קשיים במערכות יחסים ובזוגיות, קשיים בניהול סיטואציות בעבודה או בקבלה למקום עבודה, התקפי זעם, והתמודדויות שונות נוספות בחיים שמקשות על הפונה בחיי היומיום ומפריעות לו לתפקוד. 

  גם אם אתם מרגישים שאין לכם פגיעה משמעותית בתפקוד אך אתם עדיין חווים קשיים כאלו או אחרים בחיי היומיום שלכם והייתם רוצים להרגיש אחרת – טיפול CBT במכון פסגות הוא בשבילכם. חשוב לנו שתדעו שאפשר להרגיש אחרת, אפשר להרגיש טוב יותר וזה מגיע לכם.

  האם הטיפול יעיל עבור הקשיים שלי?

  טיפול CBT מאוד יעיל לטיפול במגוון רחב של התמודדויות וקשיים. מחקרים הראו ש 50% מהמטופלים חוו שיפור לאחר 8 פגישות בלבד, ו 75% מהמטופלים הרגישו שיפור לאחר מספר חודשים ספורים. מובן שישנן מטרות שלוקח יותר זמן להשיגן מאשר אחרות, אך גם עבור מטרות מורכבות טיפול CBT הוא יעיל ויחסית קצר מועד, מעצם העובדה שהוא מאוד ממוקד לבעיה מסוימת ולא “מתפזר” לכיוונים אחרים. 

  כבר בשיחת התיאום הראשונה כשנשמע מכם על הבעיה, נוכל להגיד לכם אם טיפול CBT הוא הכתובת הנכונה. אנחנו תמיד כנים עם המטופלים שלנו ולכן בהתאם לתמונה שתתארו ובהתאם לשיקולים מקצועיים נמליץ לכם על גישת הטיפול שלדעתנו המקצועית היא היעילה ביותר לבעיה המתוארת.

  אבל בסופו של דבר, כדי שהטיפול יהיה יעיל באמת, המטופל צריך להרגיש שהוא נמצא במרחב בטוח לשיתוף פעולה. בלי זה – אין קשר טיפולי ואין טיפול. ולכן אנחנו דואגים להתאמה אופטימלית בין פסיכותרפיסטית מומלצת למטופל על מנת שהמטופל יצליח להשיג את מטרותיו.