הפסיכולוגיה של הטעויות: איך להצליח אישית ומקצועית לפי גישת הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי

הקדישו כמה דקות קריאה ונסו להעמיק בטעויות או בהחלטות השגויות שלכם. מתוך טעויות אלו תוכלו לזהות את התובנות הפסיכולוגיות שיאפשרו לכם לבנות את הדרך להתפתחות והצלחה.
במאמר הזה ננסה לפרוש לפניכם את הרשת המורכבת של המוח האנושי, כדי לפענח את הפסיכולוגיה שמאחורי עשיית טעויות, ונסביר כיצד אימוץ הטעויות לתשומת לבכם יכול להיות מהלך אסטרטגי חשוב לקראת התפתחות אישית ומקצועית. הקווים המנחים שלנו כמובן יהיו עקרונות גישת ה-CBT.

טעויות וצמיחה מהן

אילוסטרציה, PEXELS

 הכרה והבנת החשיבות של טעויות

טעות אינה כישלון אלא הזדמנות חשובה לצמיחה. מחקרים מראים כי הסתכלות על טעויות כעל אבני דרך, מטפחת גישה חיובית כלפי אתגרים, ומעודדת אותנו להצלחה.

השפעה של טעויות על המוח

מחקרים בתחום מדעי המוח שבחנו כיצד המוח שלנו מגיב לטעויות מצביעים על כך שקיים קשר בין חלקים במוח שלהם תפקידים שונים, בין האמיגדלה (מקומם של רגשות הישרדותיים כמו של החרדה למשל) לבין איזור קליפת המוח הקדם-מצחית, שאחראית בין היתר על חשיבה ועל עיבוד אירועים מחרידים. המחקר בתחום שופך אור על האופן שבו הכרה והרהור על טעויות בצורה חומלת ושלווה, יכולה לשפר את היכולת לפתרון בעיות וככל הנראה לשפר את החוסן הנפשי מול אתגרים בעתיד.

שינוי נקודת מבט

לפי הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי חשיבה היא התנהגות, תפיסת המציאות היא המפתח – בטיפול אנחנו קוראים לשינוי זה מסגור מחדש, או הערכה מחודשת של המחשבה או המצב הבעייתי. אפשר למסגר מחדש התנהגות של הזולת וכוונה שלו, כך שתיראה פחות שלילית ואפילו ניטרלית.

אז מה החידוש שלנו במאמר? בטח כבר ידעתם את זה קודם? האמת היא שידיעה והבנה זה רק חצי מהפתרון, אם נבחן מה שלרוב מעכב אותנו – ככל הנראה יהיו אלו תגובות של אחרים שמפחיתות מוטיבציה, אבל כשמדובר על ביקורת עצמית הבעיה לרוב קשה יותר. נדרש אימון רב כדי להצליח למסגר מחדש טעויות ולהאמין שאלו הן הזדמנויות ללמידה, ולא כישלונות. תרגול רב הוא קריטי. תפיסת מציאות חיובית ומסגור מחדש כוללות שינוי נקודת מבט על חוסר יכולת אישית, או חוסר אמצעים וכשהאימון מיטיב מתאפשר גם לייצר תכנית אישית שעוזרת להתגבר על החסרונות, לצלוח אתגרים, להיעזר במומחים אחרים, ולשים בצד את הציפיות החברתיות. זה למעשה יכול לעזור לפתח יצירתיות וחדשנות.

רוצה שניצור איתך קשר?

  אסטרטגיות ללמידה מטעויות לפי גישת ה-CBT

  לכל אחד ואחת מאיתנו יש נטייה לתת הנחות לעצמינו על בחירות וטעויות שבהן יכלנו לפעול אחרת. לצד ההנחות כמעט תמיד תגיע ביקורת עצמית, חכמה בדיעבד. את הדפוסים הפסיכולוגיים כתגובה לעשיית טעויות כדאי למפות, ולעודד חשיבה או תגובה ביקורתית מידתית ויעילה. בדיוק כמו שלמדתם שפה בילדות המוקדמת או בגיל מאוחר, נדרש מכם המון זמן לתרגול והבנה של הקשרים. עם הזמן נדרש פחות תרגול אבל המוח מצליח לזכור איך לדבר, כלומר האימון מחזק מסלולים עצביים הקשורים ללמידה. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי מעודד זיהוי, ניתוח ותיקון שגיאות כדרך לשיפור מיומנויות פתרון בעיות ויכולת הסתגלות.

  ניהול ההשלכות הרגשיות

  השלכות רגשיות הן תחום מעט מעורפל ונתון לפרשנות. נרצה לדבר על כך בעזרת המונח אינטליגנציה רגשית. היא מנחה אותנו בזיהוי הרגשות שמיוצרים כשחושבים על הטעויות. פיתוח מודעות עצמית עובר דרך וויסות רגשי המאפשר שליטה יעילה יותר בקבלת החלטות מול אתגרים. רגש בטיפול CBT אינו מכשול אלא תמרור מסייע ולפעמים גם ממש משאב כוח.

  התגברות על פחד מכישלון

  אחרי הכול המאמר מסביר על טעויות. איך אפשר בלי להזכיר קצת חרדה?

  הפסיכולוגיה חוקרת את הפחד מכישלון הקשור לעתים קרובות לטעויות. חלק מהתיאוריות הקשורות לטיפול הקוגניטיבי מציעות השערה לפיה צורת סביבה תומכת, שבה הטעויות מנורמלות, מפחיתה פחד מפניהן, ומעודדת תרבות של לקיחת סיכונים.

  מה מציעה הפסיכולוגיה (וטיפולי CBT מבוססי מחקר בפרט) באופן מעשי לצמיחה

  1. כדי ללמוד לא מספיק לשנן בעל פה, צריך לחזור במחשבה או בפועל שוב ושוב למצבים מאתגרים:
   חזרה מרובה תסגל יכולת לנטרל כל תגובה מעכבת שינוי כמו שיפוטיות וכעס עצמי או האשמה של אחרים. 
  2. טיפוח חשיבה מעודדת צמיחה וחיפוש משוב בונה:
   נסו לחשוב על הטעויות ואתגרי העתיד מנקודות מבט שונות, לפעמים בגלל רגשות מסוימים אנו נוטים להעצים או לבטל חוויה, נסו לבחון בסקרנות מה העובדות ומהם הרגשות השונים שהובילו לקבלת ההחלטות.

  אסטרטגיות יישומיות אלו, המושרשות בעקרונות פסיכולוגיים כדוגמת גישת הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי (טיפול CBT), יכולות להפוך טעויות להזדמנויות לשיפור מתמיד הן מבחינה אישית והן מבחינה מקצועית.

  לסיכום:

  בפסיכולוגיה של הטעויות, כל שגיאה היא אבן דרך אפשרית לקראת הצלחה.  המסע הזה לא עוסק בהימנעות מטעויות אלא במינוף לצמיחה.  כשאנו מנווטים בפסיכולוגיה של הטעויות, זכרו שהשגיאה האמיתית טמונה בהחמצת ההזדמנות ללמוד, להתפתח ולחוות הישגים וחווית הצלחה באמצעות השיעורים החשובים שהטעויות מביאות עמן.

  דרך האימוץ ולמידה של הטעויות שלכם, תוכלו לפתוח את עצמכם לחוויה עמוקה שלהן, כמו מפת דרכים מותאמת אישית בדרך לשליטה שלכם בתוצאות ושיפור מתמיד של עצמכם.