טיפול בפחד גבהים

פחד גבהים, המוכר גם כאקרופוביה, יכול לגרום לסובלים ממנו לחשוש ממגוון דברים הקשורים למרחקים מהקרקע. הסובלים מפחד גבהים עשויים לפחד משהייה בקומה גבוהה בבניין, כמו גם מטיפוס על סולם, בהתאם לחומרת הפוביה.

תסמינים של פחד גבהים

מבחינה פיזית ורגשית, התגובה לפחד גבהים דומה לתגובה שנובעת מכל פוביה אחרת, כך שאם אתם סובלים מפחד גבהים אתם עלולים לחוות את הדברים הבאים: 

 • תסמינים רגשיים – אתם עשויים להרגיש תחושת פאניקה כאשר אתם קולטים שאתם גבוהים מעל הקרקע. באופן אינסטינקטיבי אתם עשויים להתחיל לחפש משהו להיאחז בו ולגלות שאינכם מסוגלים לסמוך על תחושת האיזון שלכם. תגובות נפוצות לתחושה זו יהיו זחילה על ארבע, כריעה או כיפוף אחר של הגוף. 
 • תסמינים פיזיים – אתם עשויים להתחיל לרעוד, להזיע ואפילו לבכות ולצעוק. בנוסף אתם עשויים לחוות דפיקות לב מוגברות ולהרגיש מבועתים ומפוחדים, מה שיקשה עליכם לחשוב בצורה רציונלית. 
 • חרדה והימנעות – אם אתם סובלים מפחד גבהים סביר להניח שתתחילו לפחד ממקומות גבוהים, ולהימנע מהם. אתם עלולים למשל לדחות תיקונים בבית מחשש לשימוש בסולם או אפילו מביקור בבתים של בני משפחה וחברים שיש להם מרפסות או חלונות בקומה העליונה. 

מה הסיכונים של אקרופוביה?

הסיכון הגדול ביותר שנגרם על ידי רוב הפוביות הוא ההימנעות, מה שעשוי להגביל את חייכם ולגרום לכם להימנע מפעילויות שכרוכות בהתמודדות עם הפחד. עם זאת, פחד גבהים הנו יוצא דופן בכך שהתקף הפאניקה שהוא גורם כאשר נמצאים במקום גבוה מהקרקע עלול להוביל לסכנה המדומיינת בפועל. 

הסכנה תקטן כל עוד נוקטים באמצעי זהירות, למרות שהפאניקה עשויה לגרום לביצוע מהלכים שאינם בהכרח בטוחים. לכן חשוב מאוד שפחד הגבהים יטופל בצורה מקצועית במהירות האפשרית. ה או מדיטציה יכולה לעזור לכם להתמודד טוב יותר עם מתח וחרדה. 

רוצה שניצור איתך קשר?

  מה הגורמים לפחד גבהים?

  מחקרים מראים שפחד בסיסי מגבהים הוא נורמלי לא רק אצל בני אדם, אצל גם אצל בעלי חיים ולמעשה זוהי תכונה מושרשת, לפחות באופן חלקי, אשר משרתת מנגנון הישרדותי. אף על פי כן, רוב הילדים והמבוגרים נזהרים מגבהים אך אינם מפחדים מגבהים. 

  אקרופוביה לעומת זאת, בדומה לכל שאר הפוביות, כוללת תגובת יתר בהשוואה לתגובה הרגילה, וזו עשויה להיות תגובה נרכשת או נלמדת לנפילה בעבר או לחשיפה לתגובה עצבנית של אחד ההורים לגבהים. 

  האם יש טיפול בפחד גבהים ?

  אם אתם חווים פחד גבהים שמשתק אתכם או גורם לכם להימנע ממצבים מסוימים חשוב לפנות לעזרה מקצועית בהקדם האפשרי. 

  ישנם סוגים שונים של טיפולים הזמינים עבורכם, אחד מהם הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי, המוכר גם בשם CBT. CBT הוא הטיפול היעיל ביותר להתמודדות עם פוביות ספציפיות. במהלך הטיפול נעשה שימוש בטכניקות התנהגותיות אשר יחשפו אתכם למצב המפחיד בהדרגה או במהירות. בנוסף, ילמדו אתכם גם לעצור את תגובת הפאניקה שאתם חשים ולחזור לשליטה רגשית. 

  ברוב המקרים, טיפולי חשיפה לגבהים באופן ממשי יהיו פתרון יעיל, כאשר כיום מחקרים מוכיחים שגם מציאות מדומה יכולה להיות יעילה באותה מידה. לפעמים גם תרופות יהיו יעילות והן עשויות להקל לטווח הקצר על תחושת הפאניקה והחרדה, מחקרים מעידים על כך ששימוש בתרופה במינון הנכון, במקביל לטיפול קוגניטיבי התנהגותי עשוי לשפר את התוצאות במידה משמעותית. 

  ולבסוף גם הרפיה יכולה לעזור ופעילות כמו יוגה או מדיטציה יכולה לעזור לכם להתמודד טוב יותר עם מתח וחרדה.