מה זה אמפתיה?

אמפתיה זו היכולת לבין ברמה הקוגניטיבית ולראות דברים מנקודת המבט של האחר וכן היכולת לדמיין את עצמכם במקומם. בעיקרון, זו היכולת לשים את עצמכם בנעליו של אחר ולהרגיש את מה שהוא מרגיש באופן פעיל. אמפתיה היא אחד היסודות החשובים ביותר לביסוס קשרים עם אנשים אחרים, קל וחומר כאשר מדובר בקשר טיפולי. 

אמפתיה וסימפתיה

מה ההבדל בין אמפתיה לסימפתיה? בעוד שהמשמעות של סימפטיה היא להרגיש צער או עצב עבור מישהו אחר, באמפתיה אנחנו יכולים להבין שהאחר חש צער או עצב וכדי לחוש זאת, יהיה עליכם להתחבר לתחושה דומה אצלכם. כאשר אתם מיומנים ביצירת אמפתיה, תוכלו להתחבר לקשת רחבה של רגשות אצלכם. 

לדוגמה כאשר אדם חווה אובדן וחולק אתכם את הרגשות העמוקים שמציפים אותו ואת תחושת הבדידות שאופפת אותו, קל להגיד “יהיה בסדר” או “בוא נחפש את חצי הכוס המלאה” וזו תהיה תגובה שמקורה בסימפטיה. לעומת זאת, אמפתיה תהיה להקשיב לו, לחלוק אתו את העצב על האובדן ולתת מקום ולגיטימציה לרגשות שלו, לעיתים גם ללא מילים. פעולה כזו למעשה מייצרת חיבור רגשי עמוק יותר ומאפשרת ראייה של האחר.

אמפתיה – דוגמאות וסימנים

לא כל האנשים יגיבו באמפתיה לרגשות של אחרים, מה שמצביע על כך שזו לא תגובה אוניברסלית. יש כמה סימנים שמעידים על אמפתיה והם:

 • היכולת לראות את העולם מנקודת מבט של מישהו אחר
 • היכולת שלא להיות שיפוטיים 
 • היכולת להבין את הרגשות של אדם אחר 
 • היכולת לתקשר את הרגשות של אדם אחר 
 • היכולת להקשיב באמת למה שאחרים אומרים

אז אם לעיתים קרובות אנשים מספרים לכם על הבעיות שלהם, אם אתם מבינים איך אנשים אחרים מרגישים וחושבים לעיתים קרובות על רגשות של אנשים אחרים, אם אנשים מגיעים אליכם כשהם זקוקים לייעוץ ואתם מוצאים את עצמכם מנסים להקל בסבל של אחרים, אם מאוד אכפת לכם מאנשים אחרים, או אם לעיתים אתם מרגישים סחוטים או מוצפים באירועים חברתיים, כנראה שאתם אנשים אמפתיים. 

למה לא כל האנשים חווים אמפתיה? סיבות לחוסר אמפתיה

יש כמה סיבות שיכולות להוביל לכך שלאנשים לא תהיה יכולת לאמפתיה (מצב הנקרא חוסר אמפתיה), ביניהן:

 • הטיות קוגניטיביות – לעיתים הדרך שבה אנשים תופסים את העולם סביבם מושפעת מהטיות קוגניטיביות אשר יכולות להקשות על ראיית התמונה הגדולה ולהקטין את הסיכוי לכך שיוכלו לראות את המצב מנקודת מבטו של אדם אחר. (לדוגמה, מאשימים אחרים בכשלונות שלהם, מייחסים את מצוקותיהם למאפיינים פנימיים וכדומה).
 • דה-הומניזציה – מלכודת מחשבתית שבבסיסה האמונה שאנשים שונים או רחוקים מאתנו גם לא מרגישים ומתנהגים כמונו. כתוצאה מכך, אנשים ירגישו פחות אמפתיה אם הם מאמינים וחושבים שאלו שסובלים שונים מהם באופן מהותי. 
 • האשמת הקורבן – לפעמים כאשר אדם אחר עבר חוויה נוראית, יהיו אלו שיאשימו אותו בנסיבות החוויה. האשמת הקורבן מונעת את היכולת לחוש אמפתיה. הדבר נובע מהצורך להאמין שהעולם הוא מקום הוגן ושאנשים מקבלים את מה שמגיע להם. כתוצאה מכך הם טועים לחשוב שלהם זה לא יקרה. 
 • הפרעות אישיות – ישנם אנשים שסובלים מהפרעות אישיות אשר גורמות לחוסר איזון ובכך מונעות מהם להרגיש ולהזדהות עם תחושותיו, רגשותיו ומחשבותיו של אדם אחר (כמו למשל הפרעת אישיות נרקיסיסטית). 
 • חסמים רגשיים – אנשים שחווים דיכאון, חרדה או כל סוג של קהות רגשית עשויים שלא להיות פתוחים רגשית לרגשותיו של אדם אחר ויהיו יותר מרוכזים בחוויה האישית שלהם. 

ולבסוף,

היכולת לראות דברים ולהבין את נקודת מבטו של אדם אחר ולהזדהות עם רגשותיו  הן מיומנויות חברתיות  מאד חשובות בניהול יחסים בין אישיים. ולמרבה המזל, אמפתיה היא מיומנות חברתית שניתן ללמוד ולחזק. אם אתם רוצים לבנות את כישורי האמפתיה שלכם, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות: כמו למשל לעבוד על יכולות ההקשבה שלכם, לשים לב לשפת גוף ולסוגים אחרים של תקשורת לא מילולית, לנסות להבין אנשים (ונקודת מבטם) גם כאשר אינכם מסכימים איתם, להביע יותר עניין יותר בחייהם של אחרים, לדמיין את עצמכם בנעליו של מישהו אחר ועוד.

רוצה שניצור איתך קשר?

  מוצרים קשורים

  book_ACT

  תרפיית קבלה ומחויבות

  126 ש”ח

  book_osher_amiti

  אושר אמיתי

  69 ש”ח

  book_haneichal_hasodi

  ספר לשיפור וטיפול בשליטה העצמית

  65 ש״ח