מהי פסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד?

פסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד מתאימה את עצמה לצרכי העולם העכשווי. מעצם היותה ממוקדת היא מנצלת מסגרת זמן מסוימת להשגת המטרות שהוגדרו. פסיכותרפיה ממוקדת מאופיינת במפגשים אקטיביים שבהם מתקיימים תהליכי שינוי. 

יש מספר סוגים של פסיכותרפיות ממוקדות קצרות מועד. בדרך כלל מדובר בתמהיל של גישות תיאורטיות מעולם הפסיכולוגיה תוך הסתמכות על תיאוריות טיפוליות שונות ומגוונות. במכון פסגות אנו מתמקדים בגישה ההתנהגותית קוגניטיבית, אשר יעילותה הוכחה במחקרים רבים.

מהו טיפול פסיכותרפי ממוקד קצר מועד?

הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי הוא תהליך מובנה. בשלב הראשון מבצעים הערכה – מבינים מהי הבעיה, ההיסטוריה שלה, ניסיונות התמודדות מוצלחים ופחות מוצלחים. בתהליך ההערכה המטופל עושה ניתור ומעקב אחרי הסימפטומים, ממלא שאלונים ומנסה להבין (בליווי המטפל כמובן) מה מעורר את הבעיה (טריגר) מה מגביר את הבעיה ומה משמר אותה, ואז נבנית ההמשגה. 

ההמשגה מאפשרת לקבוע מטרות ויעדים על פי קריטריונים. בטיפול CBT משתמשים בטכניקות טיפול כמו חשיפות במציאות, היעזרות בדמיון, שינוי הרגלים ושינוי דפוסי התנהגות וחשיבה. 

ואם אני מעט חושש מטיפול פסיכותרפי ממוקד / קצר מועד?

חשוב לנו להדגיש שאתם לא לבד בתהליך הזה לרגע – לכל משך התהליך הטיפולי, גם כאשר מדובר על פסיכותרפיה ממוקדת, אתם עוברים את הדרך הזו עם המטפל. הגישה שלנו במכון פסגות היא לא לזרוק אתכם למים העמוקים בלי גלגלי הצלה, אלא אנחנו עוזרים לכם לשחות ולהגיע ליבשה הבטוחה מתוך האוקיינוס הסוער. 

במקביל, חשוב שיהיה למטופל את המחויבות והרצון להגיע לאותה “יבשה” רצויה, אחרת יהיה קשה ליצור שינוי. אנחנו מאמינים שביחד עם המטפל הנכון, המטופל ירגיש מספיק בטוח לעשות תהליך ולהגיע ממעמקי האוקיינוס אל היבשה שהוא כל כך מחכה לה. 

רוצה שניצור איתך קשר?

  מי מכתיב את קצב התהליך הטיפולי?

  אתם. המטפל הנכון ישים לב לגבולות שלכם ולרצונות שלכם, וביחד תעברו תהליך משמעותי של שינוי הרגלים ודפוסים אותם אתם מעוניינים לשנות. גם בטיפול פסיכותרפי קצר מועד המטפל תמיד מתחשב במצבו של המטופל ודואג לכך שהתהליך יהיה הדרגתי. רמת ההדרגתיות נקבעת בהתאם למטופל. גם כאן, את הקצב אתם מכתיבים בהתאם לרמת המוכנות והבשלות שלכם לכל צעד בתהליך. כך שאם אתם מעט חוששים לגשת לטיפול, תזכרו שהשעה עם המטפל היא שלכם ואתם אלו שמכתיבים את הקצב של הדברים ואת השליטה בנושאים שיעלו. 

  הרעיון של פסיכותרפיה ממוקדת הוא להתמקד כל פעם בבעיה אחת – כך שפסיכותרפיה קצרת מועד היא לא מילה נרדפת ל”לדהור קדימה”, אלא פשוט להיות ממוקדים על מנת להשיג תוצאות עבור בעיה ספציפית. לכן גם עם פסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד אתם יכולים להרגיש בטוחים ונינוחים בפגישה ולזכור שאתם אלו שמכתיבים את קצב התהליך. 

  מה קורה בין הפגישות?

  בין פגישה לפגישה תתבקשו להכין “שיעורי בית”. שיעורי הבית יסוכמו ביניכם לבין המטפל, ועל מנת שהטיפול יצליח ויישא פירות אתם נדרשים לבצע אותם בין הפגישות. הנכונות והמחויבות לתהליך מאוד חשובה בטיפול CBT משום שזהו טיפול אקטיבי שדורש שיתוף פעולה מצד המטופל. 

  אם אתם מרגישים ששיעורי הבית “גדולים עליכם” – תשתפו את המטפל. אולי יש דרך להפוך אותם להדרגתיים יותר, או למצוא בכם את הכלים ואת הכוח לבצע אותם. טיפול ממוקד יוצא מנקודת הנחה שיש לכם את הכוח להביא שינוי. כל מה שאתם צריכים זה אדם אחד שאתם סומכים עליו ומרגישים בטוחים איתו, על מנת שהוא יוכל להצביע על הכוחות האלו בתוככם ולעזור לכם להביא אותם ידי ביטוי ולנצל אותם לטובתכם. 

  כמו שאמרנו קודם לכן, תדעו שהמטפל אתכם לכל אורך הדרך, ולכן אם עולים בכם קשיים לביצוע שיעורי הבית – תדעו קודם כל שזה טבעי לגמרי והגיוני שזה לא יהיה פשוט. אבל העוצמה שבטיפול היא לדעת שיש אדם מקצועי שידע לתת לכם מענה גם אם אתם מתקשים לבצע את שיעורי הבית. ולכן קריטי שתשתפו את המטפל בחוויה האישית שלכם מהטיפול – משום שזה יכול לתת אינדיקציה משמעותית למטפל ולאפשר לו להתאים את עצמו אליכם טוב יותר ולהעניק לכם יותר כלים להתמודדות. 

  למי מתאימה פסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד?

  לסיכום, פסיכותרפיה ממוקדת קצרת מועד מתאימה למטופלים אשר מעוניינים בטיפול הממוקד לקושי מסוים ובכך להשיג תוצאות יעילות בזמן קצר. אנשי מקצוע מומחים בטיפול התנהגותי קוגניטיבי יקשיבו לקשיים שלכם ויציגו בפניכם את דרך הטיפול האפקטיבית ביותר. המטרה שלנו היא לסייע לכם כמה שניתן, ולכן חשוב לנו שתצאו מרוצים ושתרגישו שיפור במהרה.