למה אנשים בוכים כשחווים רגשות מסוימים?

מחקר חדש במכון ויצמן מראה כי ריח הדמעות של נשים מפחית התנהגות תוקפנית אצל גברים

מחקר חדש משנת 2023 שפורסם ב-PLOS Biology, מראה שדמעות של נשים מכילות כימיקלים החוסמים תוקפנות אצל גברים. המחקר שהובילה שני אגרון במכון ויצמן למדע, מגלה כי הכימיקלים הנישאים בריח של הדמעות מובילים להפחתת פעילות מוחית הקשורה לתוקפנות, מה שמביא לתוצאה הרצויה של התנהגות פחות אגרסיבית. במאמר זה נדון ברקע של בכי ורגשות ונתמקד בדוגמה העולה מהמחקר החדש שנעשה כאן בישראל שבדק השפעה על תוקפנות.

unnamed (20)

אילוסטרציה: גבר כועס ומסתגר, מקור: Pexels

אנחנו יודעים שמבחינה הישרדותית תוקפנות אצל יונקים ומכרסמים ממין זכר נחסמת כאשר הם מריחים דמעות נקבות. זוהי דוגמה לאותות כימיים-חברתיים, זו שפה בפני עצמה בקרב עולם החי גם בזמן מצוקה וגם בזמן חיזור, זהו תהליך שכיח בבעלי חיים אך פחות נפוץ או פחות בולט בקרב בני אדם.

תפקיד הדמעות אצל בני אדם:

אנשים רבים נוטים להתייחס לדמעות שלהם ושל אחרים כדרך לניקוי לכלוך מהעין או ביטוי של אובדן שליטה. אנחנו יודעים שבמקרים רבים אנשים נוטים לבכות מסיבה רגשית ואולי להצניע את הדבר על ידי אמירה מהסוג של “מה פתאום, אני לא בוכה, רק נכנס לי משהו לעין”.

דמעות בטיפול CBT:

בטיפול CBT, המבוסס על תשומת לב להתנהגות, מחשבות ורגשות (והקשר ביניהן) דמעות יכולות לשמש כדרך התנהגותית לבטא רגשות. ניתן ללמוד דרך התנהגות לא רצונית זו על הקשר בין מחשבות, רגשות והתנהגויות, וכשלומדים לא להדחיק את הבכי או לחילופין לבטא את הרגש בצורה אחרת מאשר בכי בלתי נשלט, פעמים רבות נוצרת התקדמות משמעותית בטיפול.

רוצה שניצור איתך קשר?

  לדוגמה, אם מטופל מתקשה להתמודד עם חרדה, מטפלי CBT יכולים לעודד אותו לא לעצור את הבכי, ולהצליח לבכות במהלך המפגש כשמרגיש צורך. זה יכול לעזור למטופל להבין שזו דרך נכונה לווסת לחץ, והצפה שקורית למשל בחרדה היא רגש טבעי ושהוא לא צריך להדחיק אותה.

  חזרה למחקר על דמעות של נשים והשפעה על תוקפנות של גברים

  המחקר שנעשה במכון ויצמן ניסה לקבוע אם לדמעות יש אותה השפעה על אנשים. החוקרים חשפו קבוצת גברים ‘לדמעות רגשיות’ של נשים. כדי לבחון את ההשפעה חשפו את הגברים גם למי מלח. כל הניסוי התנהל בזמן שגברים שיחקו במשחק של זוגות. המשחק נועד לעורר התנהגות אגרסיבית נגד השחקן השני, שהגברים הובילו להאמין שהשחקן הנוסף רמאי.

  כאשר ניתנה להם ההזדמנות, הגברים יכלו לנקום בשחקן השני בכך שיגרמו להם להפסיד כסף. הגברים לא ידעו מה הם מבין הנוזלים הם מריחים ולא הצליחו להבחין בין הדמעות או מי המלח, ששניהם היו חסרי ריח.

  ההתנהגות האגרסיבית של חיפוש נקמה במהלך המשחק ירדה ביותר מ-40% לאחר שהגברים הריחו דמעות של נשים שנוצרו מתוך רגש. בנוסף, התוצאות הביולוגיות הופקו בעזרת סורק MRI. בהדמיה ראו שני אזורי מוח הקשורים לתוקפנות, שהפכו פעילים יותר כאשר הגברים התעצבנו במהלך המשחק, אך לא הפכו פעילים באותה מידה באותם מצבים כאשר הגברים הריחו את נוזל הדמעות.

  עוד ראו במחקר כי באופן פרטני, ככל שההבדל בפעילות המוחית היה גדול יותר, כך השחקן נקם פחות במהלך המשחק. מציאת הקשר הזה בין דמעות, פעילות מוחית והתנהגות אגרסיבית מרמזת כי אותות כימיים-חברתיים הם גורם מרכזי לתוקפנות אצל אנשים, לא רק התנהגות נצפית בקרב בעלי חיים, אשר אצלם השפה פחות מפותחת.

  דמעות מתוך רגש, לא רק אצל בני אדם: 

  מחברי המחקר מוסיפים, “מצאנו שבדיוק כמו בעכברים, דמעות אנושיות מכילות אות כימי שחוסם תוקפנות גברית שונה. זה נוגד את התפיסה המוקדמת שלפי דמעות רגשיות הן אנושיות באופן ייחודי”.

  לסיכום,

  דמעות הן התנהגות שעוזרת להביע תחושה במגוון מצבים רגשיים. פעמים רבות אנשים לומדים לדכא בכי ולכן זה מצריך מאמץ מיוחד בטיפול במישור ההתנהגותי והגופני. המחקר שהתמקד בעימות בו גבר חש דחף לתוקפנות יכול לתרום רבות לטיפולי CBT עם מטופלים שחווים התקפי זעם ותוקפנות כלפי בנות זוג או מעגלים חברתיים אחרים בהן מתבטא כעס מול נשים. בטיפול CBT הסברים ביולוגיים יכולים לתרום לשלב הפסיכו-חינוכי של הבנת הבעיה ולמציאת הדרך האישית לפתרון. התנהגות כמו בכי היא תגובה של הצד השני בוויכוח, והיא יכולה להיות רגע שבו הגבר עוצר ומתמקד בחוש הריח שלו ופחות במחשבות, כך לפי המחקר החדש, יגבו הסיכויים שלו להגיב אחרת בזמן כעס הקשור ברמאות במשחק ומצב של פגיעה באמון.

  אם אתם מוצאים את עצמכם אומרים לעצמכם שאתם אנשים שלא בוכים לעולם, או שאולי אתם חווים התקפי זעם וכעס שהורסים את היחסי עם אנשים יקרים לכם אל תשארו עם הבעיה, פנו אלינו לעזרה.