מחקר חדש ניסה להבין את הקשר בין כמות התגמול הכספי לבין הביצועים הקוגניטיביים שלכם- והמסקנות מעניינות

הקשר בין ערך כלכלי לבין ביצועים קוגניטיביים מדומיין לעתים קרובות כעקומה הנראית כמו פעמון. כלומר, תגמולים בעלי ערך בינוני צריכים להקל על ביצוע המטלה, אבל תגמולים בעלי ערך רב עלולים ליצור תוצאה של ירידה בתפקוד בשל לחץ נפשי. למרות הפופולריות של הרעיון, הקשר בין תוצאת הביצוע לבין גובה התגמול אינו ברור ומובן מספיק מבחינה מחקרית.

amount-1

אילוסטרציה: PEXELS

במחקר חדש שנערך בעזרת מספר ניסויים נבחנו השפעות של תגמול כספי בקטגוריות הבאות: ללא תגמול, תגמול בינוני, תגמול קיצוני. החוקרים בדקו את השפעתם על ביצוע מטלה. 

באופן כללי, תגמולים כספיים גבוהים יותר הובילו לביצועים טובים יותר. ובכל זאת, כשנוספו טריגרים שונים שהיוו רמזים לתגמול, למשל, כשהכסף שעבורו נעשתה פעולה הונח על השולחן, החוקרים ראו ירידה בתפקוד. 

תוצאות המחקר מצביעות על כך שאנשים מסוגלים לעתים קרובות לשמור על יכולת הביצועים הקוגניטיביים כאשר סכום התגמול גבוה ושסימני תגמול מוחשיים יכולים למלא תפקיד מפתח בתופעה שנקראת השתנקות תחת לחץ.

השתנקות (או חנק) תחת לחץ היא מצב בו אנשים הנתונים למתח נפשי רב מתפקדים פחות טוב ביחס למה שמצופה מהם, והיכולת שלהם לביצוע הפעולה ברוגע. התופעה רווחת במקומות ומצבים בהם אדם נדרש לבצע פעולה בשיא יכולותיו, אבל, רמת הביצוע יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על הזדמנויות והצלחה בעתיד.

amount-2

כאשר תגמול כספי מוצג לעובדים יכולה להתעורר בעיה של ירידה בביצועים הנקראת השתנקות. אילוסטרציה: PEXELS

צוות החוקרים סבור כי ברגע שאדם רואה על השולחן את סכום התגמול שאותו יקבל, גובר העיסוק שלו בגירוי החזותי ובהמשך למחקרים קודמים, נראה שהריכוז פוחת ולכן גם רמת הביצועים. החידוש במחקר הנוכחי הינו בכך שהצליחו לקשר בין טריגר בחוש הראיה לבין הירידה בביצועים.

החוקרים בחנו את כלל הניסויים שנעשו יחדיו במחקר הנוכחי ולא מצאו הוכחות לכך שערך התגמול הגבוה הקיצוני מוביל לירידה בביצועים. במקום זאת, המחקר הראה כי אנשים בדרך כלל תפקדו טוב יותר כשהם ידעו שהם יכולים להרוויח סכומי כסף גדולים יותר, גם כשהסכום הזה היה גבוה באופן קיצוני.

amount-3

אילוסטרציה של השתנקות תחת לחץ. כאשר יכולת הביצוע והריכוז ירודים בגלל מתח וחרדה. אילוסטרציה: PIXABAY

לסיכום,

הדעה הרווחת וגם המחקרים הקלאסיים במדע הפופולרי טענו כי תגמול כספי משפיע לרעה על הביצועים, בייחוד בהשוואה לערכים של תחושת שייכות ומשמעות בתפקיד התנדבותי ללא תמורה. המחקר הנוכחי שהצגנו מראה תמונה מורכבת יותר וגם אופטימית יותר, קבלת תגמול כספי גבוה יעילה מאוד, בעוד תזכורות קבועות, לרבות כסף על השולחן בטווח הראיה המיידי, עלולות ליצור פגיעה בתפקוד ולהגביר תופעה שנקראת השתנקות תחת לחץ. על אף זאת לא כולם יחוו את הבעיה, תמריצים כספיים לרוב יגבירו את התפקוד במשימות קוגניטיביות.

לקריאה נוספת על השתנקות תחת לחץ הכירו את שיטת “להחניק את החנק” שפיתחנו במכון פסגות >

רוצה שניצור איתך קשר?