חרדת חנק או מחנק בגרון עקב חרדה – כלי יעיל לטיפול

מכון פסגות משיק שירות לעזרה עצמית און ליין לתחושת מחנק בגרון עקב חרדה וחוסר באוויר בזמן התקף חרדה. חרדת חנק הינה חרדה ספציפית, שלא מוגדרת לרוב כבעיה נפרדת אבל כאשר מבודדת ומטופלת נכון קורה שיפור משמעותי באיכות חיי המטופל בהקשר לתחושת מחנק במצבי חרדה.

המצב כיום הינו התייחסות לחנק כאל משהו שצריך להיפטר ממנו כמו גוש בגרון שיש להסיר במהירות או לנסות לא לייצר שיח מתסכל לגבי קיומו, בעוד הגישה של להחניק את החנק (הגישה של מכון פסגות) הינה הפוכה. זו בעיה קיימת נפרדת וראויה לחקר ולמידה עצמית בתהליך אישי, אשר בטיפולים בקליניקה עלול לעלות לא מעט כסף וזמן.

מחקר ראשוני שנערך כיום במכון פסגות בוחן האם ניתן לסייע למטופלי חרדה אשר נשרו מטיפול, לסבול פחות מהחרדה מתחושת חנק וחוסר באוויר, ולאפשר חזרה לטיפול ממוקד יותר.

פיתוח שיטת ‘להחניק את החנק‘ התחיל במטרה לפתור את אחת הבעיות המאתגרות בטיפול.
למרות שהגעה לטיפול אמורה להקל על שינוי בחיים, קורים מצבים שבהם מטופל מרגיש הקלה ראשונית בתסמינים וחווה שיפור מסוים, ולכן, מחליט לעזוב את הטיפול טרם הסתיימו שלבי התרגול והחשיפה. מי שניסה בעבר ללכת לטיפול וסיים אותו לפני השלמת כל הנושאים הקשורים לבעיה עלול למצוא את עצמו כעבור שנים בחזרה על ספת חדר הטיפול. מכון פסגות מעוניין לשנות את המצב בכך שאדם הסובל מתחושת חנק נוראית, יתרגל בעצמו שיטה יעילה ויפתח תחושת מסוגלות להתמודד עם תחושת גוף מבעיתה. מה שבתורו יסייע לאדם להמשיך עם נושאי הטיפול השונים עד תומם ובכך להפוך למומחה של הבעיה שעבורה הגיע, ולהימנע מצורך לחזור לטיפול בהמשך.

מחנק בגרון

חסמים לשימוש בכלי טיפול אינטרנטיים קיימים

שימוש בכלי טיפול אינטרנטיים איננו חדש. אך יעילות השיטות ללא מטפל לא תמיד הוכחה כיעילה ולא נבדקה לאורך זמן. מחקר שפורסם בסוף שנת 2022 בדק כלי אינטרנטי לטיפול בכעסים ומצא כי שילוב של מספר טכניקות ותרגולן יכול להועיל, וללמד כיצד להגיב נכון עם תוצאות מהירות. במחקר זה בחנו נבדקים שלמדו טכניקה בודדת וכך נמצאה פחות יעילה לבדה. אם כך, לא כל טיפול אינטרנטי שנמצא יעיל בקליניקה מתאים גם לאנשים המעוניינים בטיפול אינטרנטי. למרות ההיכרות עם שיטות בקליניקה שהוכחו כיעילות, כשאין מטפל/ת נוכח האחריות כולה להתקדמות תלויה במוטיבציה ובקצב האישי של המטופל/ת. בהרבה מקרים יש לא מעט חסמים כדי להתחיל להשתמש בכלים אינטרנטיים לטיפול עצמי: קשיי שפה, יכולת שימוש רק באמצעות גורמי רפואה ממשלתיים, שימוש רק במסגרת מחקר שמוגבל בכמות המשתתפים, צורך באישורים ועמידה בתקנים רפואיים וברגולציה מקומית לכל מדינה. למרות שהטיפול האינטרנטי אמור להקל על הגעה לפתרון בהשוואה לטיפול קלאסי בקליניקה, אם תנסו להיעזר למשל בטיפול לחרדה מבוסס מציאות מדומה, תגלו שזו משימה לא פשוטה שכן לרוב אלו ארגונים שעובדים רק עם מוסדות ומפיצים גדולים. אם כבר מצאתם כלי נגיש לכל אדם – חסם נוסף יכול להיות שפה. או שהנגישות לטיפול בלעדית רק עבור אזרחי מדינה שפיתחה אותו. פסגות רוצה לשנות את זה עבור הקהל הישראלי.

בדומה להעלאת המודעות בישראל לבעיית הדיכאון והחרדה שעבורה הפקנו במשך עשרות שנים כנס שנתי לאומי חינמי לגמרי לנושאים שונים הקשורים בהתמודדות עם דיכאון, אנו מבינים כי עבור המטופלים שלנו ידע הוא כוח, מתוך הידע וההבנה נוצרות מיומנויות המאפשרות איכות ורווחת חיים לאדם ומשפחתו.
צפו בראיון עם נמרוד עישר, אחד ממפתחי השיטה “להחניק את החנק” וקבלו הצצה ראשונה על העקרונות מאחוריה ועל הכלים האינטראקטיביים של השיטה אותה פיתחנו –

במכון פסגות ובמוסדות טיפול ופיתוח מובילים בעולם מדברים כבר שנים על היכולת והיתרונות להנגשת טיפול CBT אינטרנטי למטופלים, הן כלכלית והן על היתרונות שלו והיישומים שלו. טיפול CBT מתבסס לרוב על איסוף מידע רלוונטי לבעיה, לאחריו הסבר על הבעיה האישית מתוך הנתונים, הבנה והערכת התסמינים מתוך ההסבר התיאורטי על הבעיה שלי וכן שינוי התנהגותי או למידת תגובות יעילות ונכונות יותר עבורי.
פיתחנו מספר כלים שחלקם בשלבי פיתוח מתקדמים למגוון בעיות נפשיות מאתגרות. הכלי הראשון להתמודדות עם חרדת חנק זמין עבור הקהל הישראלי החל מחודש מרץ 2023.

הרגל שיצרב בפעולות האוטומטיות לחרדה

כעת, מכון פסגות מנגישים כלי חדש למטופלי חרדה שיקל על התהליך המתיש של טיפול בקליניקה. לדברי חברי צוות הפיתוח דר’ ניר עישר ונמרוד עישר, הכלי החדש יאפשר לכם להתמודד לבדכם עם בעיה שעד כה לא הייתה פשוטה למענה. תוכנית הטיפול הרגילה בקליניקה טומנת בחובה שלל יעדים, אך כיום ניתן בצורה מהירה וממוקדת, בכל זמן ומכל מכשיר, להתחבר לאזור האישי האנונימי (למעט פרטי הכניסה לחשבון), ולשלב כלי משמעותי נוסף כחלק מתהליך הטיפול הכללי של בעיות הנובעות מחרדה.

נכון לעכשיו, הכלי הדיגיטלי סייע לעשרות מטופלי חרדה ובגרסתו בחדר הטיפול הביא לשיפור לאלפי אנשים ב-20 השנים האחרונות. לראשונה הושקעו משאבים רבים כדי לבנות כלי אינטראקטיבי שמתאים עצמו למטופל/ת ורמת החרדה האישית שלו ברגע נתון. בעולם הטיפול קיימים מגוון טכנולוגיות שהנן חלק בלתי נפרד מהכלים שמסייעים לאדם: ספרים, קלפים, אפליקציות להגברת המודעות או להרגעה – הקצב בו מטפלים ידרשו לחקור ולהמליץ יקשה על הבנה מהו הכלי הנכון למטופל, הבנה שיש להם אינטרס ברור בה– אם הם רוצים לתמוך ולסייע למטופל עם הכלים הכי יעילים ורלוונטיים לבעיה שלהם. נכון לעכשיו במכון פסגות מציעים להתנסות בארבעת הנושאים הראשונים בחינם לגמרי, סביר להניח שעם המלצת המטפלים לניסיון בחינם של המטופלים יאספו ראיות מוצקות מהשטח על יעילותו של ‘להחניק את החנק’.
בתקווה שהייחודיות שלו תתפוס מרכזיות בקרב גופים גדולים שאליהם מגיעים מטופלי חרדה רבים כמו קופות החולים, מחלקות מסויימות בבתי החולים וכן גורמי חינוך, טיפול ורווחה ברחבי הגלובוס, בתקווה לעולם נטול חרדה מתחושה פיזית של חנק (הכלי בשלבי פיתוח אחרונים בשפות נוספות).

רוצה שניצור איתך קשר?

  מוצרים קשורים

  ספר בוחרים להצליח בבחינות

  בוחרים להצליח בבחינות

  50 ש”ח

  ספר להפחיד את הפחד

  להפחיד את הפחד

  70 ש”ח

  ספר מפחידים את הפחד

  מפחידים את הפחד