מהי חרדת נהיגה והאם יש טיפול מתאים?

למרות שעבור רוב האנשים המבוגרים סביבנו, נהיגה נראית כמו “סתם” פעולה יומיומית פשוטה שעושים כדי להגיע מנקודה אחת לשנייה, בפועל יש המוני אנשים בישראל המתמודדים עם חרדת נהיגה אשר מונעת מהם לנהוג כליל או פוגעת ביכולתם לנהוג בצורה משמעותית. נסביר כאן היום על חרדה מסוג זה, הביטויים שלה והאם יש טיפול מתאים ואפקטיבי. 

למעשה, במדינה לחוצה כמו ישראל, אשר בה רמת הלחץ והחרדה ממילא גבוהה מאוד לעומת מדינות אחרות, בנוסף לתרבות הנהיגה המורכבת ולעיתים הלא מאוד חיובית שלנו כאן בישראל, ככל הנראה יש הרבה מאוד אנשים הסובלים מרמה כזו או אחרת של התופעה – אולי אפילו אתם או אדם קרוב לכם ואולי אתם אפילו אינכם יודעים שיש הגדרה קלינית לחוויות שלכם בעת נהיגה. כך שזהו אכן נושא חשוב שיש לתת לו את תשומת הלב הראויה. 

מה זו חרדת נהיגה?

חרדה זו, המכונה גם פוביית נהיגה, היא פחד או סלידה מנהיגה, אשר יכולה לנוע בין אי נוחות קלה לפאניקה קשה ואף הימנעות מוחלטת מנהיגה. אנשים המתמודדים עימה חווים, בזמן נהיגה או אפילו מחשבות על נהיגה, תסמינים כגון הזעה, רעד, דופק מואץ, בחילות וכמובן התקפי חרדה מלאים וקשים. 

הביטויים המעשיים של פוביית נהיגה שכזו מגוונים כאמור וכוללים שלל בעיות ואלמנטים מעשיים:

 • הימנעות כוללת מנהיגה.
 • תגובת מסוכנות ולא צפויות בזמן חוויה של לחץ בכביש.
 • רמת חרדה גבוהה הפוגעת בביצוע של כל תמרון בכביש – האצה, האטה, פנייה, יציאה מרמזור וכו’.
 • התקפי חרדה במהלך נהיגה – מה שכמובן יכול להיות מסוכן במיוחד לנהגים ולסביבה. 

כמובן שחרדה זו יכולה להשפיע מאוד לרעה על האדם המתמודד איתה. כי לצד עצם קיומה של חרדה המהווה חוויה לא נעימה ולא בריאה במיוחד, כאשר מושא החרדה הוא נהיגה, זה עשוי לפגוע מאוד ביכולות של אותו אדם להגיע לעבודה, לטייל, לחוות היבטים חשובים בחיים ולהתנייד באופן כללי. קל וחומר במדינה שבה הרכב הפרטי הוא עדיין אמצעי התחבורה הנפוץ ביותר. 

מדוע מתפרצת חרדת נהיגה?

כמו סוגים אחרים של חרדות, גם כאן הסיבות שונות ומגוונות. השורש עשוי בהחלט להיות חוויה טראומטית על הכביש, כמו הימצאות בתאונת דרכים או פגיעה של אדם קרוב בתאונה. בנוסף, החרדה עשויה להתפתח כתוצאה מחרדות אחרות שהיו עוד קודם, פחד מאובדן שליטה (כביש הוא מערכת מורכבת שבה אין לנו שליטה על המון אלמנטים), פחד מתאונות ופגיעות מנהגים ורכבים אחרים, חוסר תרגול של מיומנויות נהיגה “בריאות” וכיוצא באלו. 

רוצה שניצור איתך קשר?

  תופעה רווחת מאוד!

  רוב המחקר מגיע מארה”ב. שם נמצא כי כ-66% מהאנשים חווים מידה כזו או אחרת של התופעה. לצערנו, נכון לשנת 2023, בישראל אין נתונים רשמיים על שכיחות התופעה, אך המציאות בכבישים מוכיחה שוב ושוב שהיא כנראה נפוצה ורווחת מאוד גם כאן אצלנו. 

  מחקר שבוצע בארה”ב בשנת 2023 מצא כי כ-55% מהנשאלים שאמרו שהם סובלים מחרדה לגבי נהיגה תיארו שהחרדה החזקה ביותר הורגשה בזמן השתלבות בכבישים מהירים ובזמן נסיעה לאחור. אותו מחקר מצא כי נשים סובלות מהחרדה יותר מגברים, 75% למול 55%.  

  אלמנטים נוספים שעוררו תחושות של חרדה בהקשר לנהיגה היו: 

  • פניות והשתלבות לצד שמאל בכביש
  • רכב חולף / עוקף
  • מעבר בין נתיבים
  • תמרונים מורכבים או לא צפויים בעת נסיעה
  • פניות פרסה

  בישראל, אין נתונים אבל אנחנו משתמשים המון בטלפון בזמן נהיגה

  בישראל כאמור אין נתונים רשמיים על שיעורי השכיחות של חרדה מנהיגה באוכלוסייה הנוהגת. אך אנו כן נמצאים במקום הראשון בעולם – מתוך 30 מדינות שנבדקו – בשימוש בטלפון בזמן נהיגה. התנהגות מסוכנת מאוד, אשר יכולה להיות קשורה לתחושות שעמום, חוסר תשומת לב ואחריות, אך גם לחרדת נהיגה. 

  בשונה מארה”ב, מחקרים בישראל לא סקרו אחוזי חרדה בקרב נהגים ונהגות, לכן נשמח שתספרו לנו, בסקר האנונימי כאן האם אתם חווים תסמיני חרדה מנהיגה.

  טיפול CBT לחרדת נהיגה

  לבסוף, זו אמנם בעיה הפוגעת באיכות החיים של הסובלים ממנה, אך למרבה המזל יש דרכי טיפול אפקטיביות לחרדת נהיגה. 

  ראשית, אחרי תאונה, הפתרון המיידי והיעיל ביותר הוא לחזור לנהוג מאחורי ההגה בהקדם האפשרי, מיידית אפילו. אך אם בכל זאת מתפתחים וצצים תסמיני חרדה, טיפולים פסיכולוגיים בגישת ה-CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) מראים תוצאות מצוינות, ומוכחות מחקרית, בטיפול וצמצום משמעותי של תסמיני חרדה מנהיגה, בקרב גברים ונשים ולא משנה מה המקור להתפתחות דפוס החרדה. טיפול CBT לחרדת נהיגה מבין מה הטריגרים לחרדה, מהן התגובות ואילו תהליכים קוגניטיביים והתנהגותיים ניתן וצריך לבצע כדי לצמצם את התופעה למינימום ואף להעלימה כליל. 

  מוצרים קשורים

  ספר בוחרים להצליח בבחינות

  בוחרים להצליח בבחינות

  50 ש”ח

  ספר להפחיד את הפחד

  להפחיד את הפחד

  70 ש”ח

  ספר מפחידים את הפחד

  ספרים בהוצאתינו