פאניקה והתקף פאניקה – תסמינים וטיפול

פאניקה היא תחושה חזקה ומציפה של פחד או חרדה המתאפיינת בחוויה של חוסר שליטה.
התקף פאניקה הינו חוויה פתאומית ואינטנסיבית של פחד או חרדה שיכולה להיות מלווה בתסמינים גופניים המשתנים מאדם אחד לאחר.

תסמינים של התקף פאניקה

 •  דופק מהיר: האדם עלול להרגיש את הלב שלו דופק או פועם בחזה.
 •  קשיי נשימה: האדם עלול להרגיש שהוא לא מצליח לנשום או שהוא נחנק.
 •  הזעה: האדם עלול להזיע רבות, גם אם החדר קריר.
 •  רועד: האדם עלול להרגיש רעידות או לרעוד ללא שליטה.
 •  סחרחורת או עילפון: האדם עלול להרגיש שהוא הולך להתעלף או לאבד את שיווי המשקל.
 •  בחילה: האדם עלול להרגיש בחילה בבטן או תחושה כאילו הוא הולך להקיא.
 •  כאב בחזה: האדם עלול להרגיש לחץ או כאב בחזה.
 •  גלי חום או קור: האדם עלול להרגיש תחושות חום או קור פתאומיים.
 •  רעידות או צמרמורת: האדם עלול להרגיש צמרמורת או רעד על גבי העור.
 •  פחד מאיבוד שליטה או פחד להשתגע: האדם עלול להרגיש שהוא מאבד שליטה או שהוא מספר על הרגשה ופחד שהולך להשתגע.

 התקפי פאניקה יכולים להיות מפחידים מאוד ויכולים לגרום לאדם להרגיש שהוא בסכנה, גם אם אין סכנה ממשית.  הם בדרך כלל מגיעים לשיא תוך מספר דקות ואז מתחילים לרדת, במקרים מסוימים הם יכולים להימשך עד שעה.

התקפי פאניקה יכולים להתרחש באופן בלתי צפוי ועלולים להרגיש אינטנסיביים ומפחידים מאוד.  הם סוג של הפרעת חרדה, וניתן לטפל בהם באמצעות טיפול ותרופות.

מדוע נדרש טיפול בהתקף פאניקה?

 פאניקה יכולה להוות בעיה מכיוון שהיא עלולה להפריע לחיי היומיום של אדם ולגרום לו להימנע ממצבים שלדעתו עלולים לעורר התקף פאניקה.  לדוגמה, מי שחווה התקפי פאניקה עלול לצמצם את יצאותיו מהבית, למשל להימנע מללכת למקומות צפופים או מנסיעה בכביש המהיר מכיוון שהוא חושש לקבל התקף פאניקה במצבים אלו. זה יכול להגביל את יכולתם לבצע את הפעילויות השגרתיות שלהם ועלול להקשות עליהם לעשות דברים שהם נהנים מהם. הרבה פעמים אנשים עם הפרעת פאניקה מתארים דריכות יתר וחשש מתסמינים גופניים שמזכירים התקף פאניקה.  לכן הפרעת פאניקה יכולה גם לגרום לאנשים לדאוג יתר על המידה לגבי התקפים עתידיים, מה שעלול להוביל לחרדה ולמצוקה נוספת. חשש מהתקף פאניקה עתידי.

ככל שהפרעה נפשית אינה מטופלת כך סביר שתגביל יותר ויותר את האדם הסובל ממנה. לכן, חשוב לאנשים שחווים התקפי פאניקה לפנות לטיפול שיעזור להם לנהל את התסמינים וההשפעות על השגרה ובכך להחזיר את השליטה על חייהם.

מתי אדע שההפרעה מנהלת את חיי ומתי זה רצוני הבריא?

 כדי לבחון זאת שאלו את עצמכם מהן ההתנהגויות שקשורות להפרעה. בטיפול התנהגותי קוגניטיבי, CBT, אנחנו קוראים להן התנהגויות שנותנות בטחון.

במהלך טיפול CBT בוחנים בתצפיות אובייקטיביות (מדדים מספריים ותיאור מעמיק של כל התנהגות, מחשבות, תחושות ורגש שקדמו לה). בוחנים עובדתית מה יעיל ולא- מה משמר ומגביר את הבעיה.

התנהגויות של חיפוש בטחון הן פעולות שאדם נוקט במאמץ להפחית את רמת הסכנה הנתפסת בעיניו או מבצע כדי להרגיש בטוח יותר במצב שעלול להיות מאיים. התנהגויות אלו יכולות להועיל במצבים מסוימים, אך עלולות להפוך להפרעה לשגרת חיי היומיום של אדם. 

 התנהגויות נפוצות לחיפוש תחושת בטחון שעשויות להיות קשורות להפרעת פאניקה יכולות להראות כך:

הימנעות ממצבים שעלולים לעורר התקף פאניקה: לדוגמה, כפי שהזכרנו קודם במאמר, אדם עם הפרעת פאניקה יכול להימנע ממקומות צפופים או נסיעה בכביש המהיר מכיוון שהוא חושש לקבל התקף פאניקה.

חיפוש אישורים חיצוניים: בדומה להפרעת OCD וחרדה בנושאי בריאות, אדם הסובל מהפרעת פאניקה יכול לשאול אחרים כל הזמן האם הם בטוחים ששום דבר רע לא יקרה לו.

חיפוש מקום בטוח: אדם עם הפרעת פאניקה עשוי לנסות להגיע ל”מקום בטוח” מהר ככל האפשר כאשר הוא מרגיש התקף פאניקה מתקרב, למשל ללכת לחדר השינה שלו או להיכנס לרכב ולנסוע הביתה. זה נותן אשליה של שליטה אך לטווח האריך הפגיעה באיכות חייו מתעצמת.

עיסוק בהתנהגויות כפייתיות: אדם עם הפרעת פאניקה עשוי לפתח טקסים או שגרה מסוימת שלדעתו יסייעו במניעת התקפי פאניקה, כגון סריקה במבט ובדיקה חוזרת שהדלתות נעולות או טקס של נשיאת חפץ מסוים עימו בכל עת. למשל כדור הרגעה, בקבוק מים, חולצה להחלפה וכדומה.

כאמור התנהגויות אלו יכולות להועיל לטווח הקצר, אך אם הן הופכות למוגזמות או מפריעות לאדם בשגרת היומיום, הן עלולות להיות בעייתיות ועשויות להוות סימן לכך שהאדם חווה הפרעת פאניקה או הפרעת חרדה אחרת.

רוצה שניצור איתך קשר?

  פחד מאיבוד שליטה

  פחד מאבדן שליטה יכול להיות חלק מהפרעת פאניקה או להתקיים כחלק מהפרעה מורכבת אחרת. פחד זה יכול גם לקרות כפוביה בפני עצמה. לרוב מדובר על תחושות גופניות לא נשלטות שמפריעות, וניסיון להימנע מהן בדרכים שונות. צפו בסרטון המסביר על פחד מאיבוד שליטה:

  פחד מלהיות מובך או מושפל

  המחשבות המפחידות במהלך הפחד מהשפלה קשורות לעיתים קרובות לתסמיני פחד מאיבוד שליטה, עליו הסברנו בסרטון הקודם. התסמינים הם: רעידות, בכי, הסמקה, אי יציבות ושברים בקול הדיבור. קיים פחד שיחשבו שאני חרד, כאילו התקף חרדה שווה לביצוע עבירה פלילית. אנשים רבים מפחדים ממבוכה והשפלה ומתארים חרדה כעניין של חולשה, או דבר שמצריך גינוי ויש לזלזל בו.

  החשש שלהם הוא שהפחד יגרום להם לרוץ ולעזוב פגישה, לעזוב תור, חנות, או אפילו להתמוטטות.

  לרוב, הדבר שהכי יפחיד אותם הוא שאחרים יחשבו שהם השתגעו, שהם מוזרים ומשונים.

  למעשה כולנו לפעמים עושים דברים שיגרמו לנו להרגיש השפלה או מבוכה, אם אתם סובלים מפחד מהשפלה ומבוכה אתם יכולים להצליח ללמוד איך להגיב נכון כשזה קורה. השיטה הכי יעילה להתמודד עם הבעיה הינה CBT, טיפול התנהגותי קוגניטיבי:

   מה יכול לעזור באופן מידי?

   ישנן כמה דרכי התמודדות שעשויות לעזור להפחית את חומרת התקף פאניקה או למנוע את התרחשותו מלכתחילה.  בטיפול CBT  מתייגים את כל ההתנהגויות כאסטרטגיות התמודדות יעילות או לא יעילות. לא חייבים להיעזר באיש מקצוע וניתן להקל על הסבל על ידי נקיטת פעולות מסוימות שהוכחו כתגובות יעילות לביצוע באופן מידי כשמתחיל התקף:

  1. נשימה עמוקה: נשימות איטיות ועמוקות יכולות לעזור להרגיע את הגוף ולהפחית תסמינים גופניים של חרדה כמו דופק מהיר וקוצר נשימה. 
  2. הרפיית שרירים מתקדמת: מתיחות ולאחר מכן הרפיה של קבוצות שרירים שונות יכולות לעזור להפחית את המתח הפיזי ולהפחית את תגובת “הילחם או ברח” של הגוף. לחצו כאן להרפייה בשיטת ג’קובסון
  3. טכניקות קרקוע: התמקדות ברגע הנוכחי ושימוש בחושים כדי לזהות ולתאר דברים בסביבה. לתאר בלב או בקול מה שקולטים החושים, זה יכול לסייע להפחית עוצמת תסמינים של הפרעת פאניקה.
  4. חיפוש תמיכה חברתית: להבדיל מחיפוש בטחון ואישורים. שיחה עם חבר או בן משפחה מכילים, או חיפוש תמיכה מאיש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים להיות מועילים בניהול התקפי פאניקה.

  חשוב לזכור שאסטרטגיות אלו, בביצוע עצמי, יכולות שלא לסייע עבור כולם ועשויות לא להיות יעילות בכל מצב.  אם אדם חווה התקפי פאניקה בתדירות גבוהה או בעוצמה קשה, חשוב לפנות לטיפול אצל איש מקצוע בתחום בריאות הנפש.

  מוצרים קשורים

  ספר בוחרים להצליח בבחינות

  בוחרים להצליח בבחינות

  50 ש”ח

  ספר להפחיד את הפחד

  להפחיד את הפחד

  70 ש”ח

  ספר מפחידים את הפחד

  ספרים בהוצאתינו