הדרכת משפחה (וחברים) לאדם אובדני

הדרכת משפחה נועדה להגביר את ההבנה של המצב ולהמליץ על שינויים התנהגותיים של בני המשפחה בתקווה שיובילו לשרשרת שינויים שתביא את יקירנו להפסקת הסבל והרצון לשים קץ לחייו. לאחר הפחתת הסבל, מומלץ ללוות אותו גם לאורך תהליך ההחלמה ובחזרה לתפקוד.

סבל של אדם קרוב משפיע עליו ועל הסביבה המשפחתית המורחבת בו זמנית. לעיתים קשה לנו לראות אותו סובל, אנו חוששים מהתוצאות או חשים אשמים, חסרי אונים, כועסים, מתוסכלים או עצובים. לפעמים תחושות אלו עולות תוך האשמת יקירנו הסובל או במקביל לאמונה שהתנהלותו מכוונת אלינו ונועדה למשוך את תשומת ליבנו או להציק לנו.

תנאי חשוב לכך שנוכל לסייע הוא התעלמות מהמיקוד בעצמנו וריכוז כל המאמצים שלנו בצרכיו של יקירנו. הוא זקוק להבנה, להכלה, סביבה תומכת, אמפטית וקשיבות לצרכיו. הדרכת המשפחה תאפשר לנו להתגבר על הקשיים שלנו ולעמוד באתגרים הכרוכים בהתמודדות עם אדם סובל בכלל ובעל מחשבות אובדניות בפרט.

בנוסף להכוונה בנוגע למערכת היחסים בין הסובל למשפחתו, הדרכת המשפחה מכוונת להנחות את הדרך להמשך חייו של המחלים ושל משפחתו, לקבלת מידע וביצוע פעולות נחוצות לשיפור המצב. לפעמים המלצות אלה כוללות פיקוח או השגחה על האדם הסובל, על נטילת התרופות, יישום משימות התנהגותיות, הכוונה תעסוקתית, דאגה לרווחה נפשית וכו’.

רוצה שניצור איתך קשר?

  אדם שסובל מדיכאון לעיתים ‘נראה’ כמו ילד מפונק שמרשה לעצמו לוותר, להרים ידיים או להימנע… אך זו היא לא המציאות. התמודדות עם דיכאון או חרדה היא מאבק, כמו מאבק של חולה סרטן הנמצא בטיפולי כימותרפיה. חשוב ליצור דיאלוג מכבד, להיות זמינים, לתמוך, לעודד, להביע תקווה מסוייגת ולהיות אמפטיים.

  לעיתים קרובות נלמד בהדרכת משפחה להקשיב, להביע תשומת לב, להראות אכפתיות ובמצבי סיכון אובדני לדאוג לקבלת עזרה מקצועית מיידית. עד לקבלת העזרה המקצועית, וגם בתהליך ההחלמה, יש להרחיק ולהפחית סיכונים (להרחיק תרופות, כלי נשק וכדו’) ולדאוג לשיתוף פעולה של הסובל עם התוכנית המקצועית.

  חשוב שהתמיכה לא תיפול על כתפיו של בן משפחה אחד, כי אדם אחד, אוהב ככל שיהיה, יותש תוך זמן קצר מידי. יש לחלק את הטיפול וההשגחה בין מספר בני משפחה. חשוב מאד שיתבצע תיאום בין בני המשפחה המטפלים, לאלה שרק דואגים ולצוות המקצועי. לקריאה נוספת איך לעזור לאדם אובדני (מעבר ליחס אישי)?

  לסיכום, התאבדות איננה ‘גזירה משמיים’. איתור מוקדם, התנהלות נכונה של המשפחה, טיפול יעיל ומעקב קבוע, הפסקת הסבל וחזרה לתפקוד כמו גם מניעת הישנות של מצבים יוצרי חרדה ודיכאון, יסייעו בשמירת ההישגי ההחלמה.

  אם קיימת סכנה מיידית לחיים קווי החירום הם:

  אם אתם חושבים על התאבדות, צלצלו בדחיפות 100
  אם הסכנה אינה מיידית צלצלו לער”ן טל: 1201

  רוצה לעזור ליקירך? למידע נוסף טלפנו למכון פסגות 035288171