מאניה, מאניה דפרסיה והקשר ביניהן

מאניה הוא מצב שבו בן אדם פעלתני יתר על המידה ביחס לעצמו ופועל באימפולסיביות. מצב זה קורה בשל חוסר איזון כימי או גם מטריגר רגשי. במהלך פרק המאניה, מצב הרוח יהיה מרומם או רגזני באופן חריג ונצפים שינויים קיצוניים במחשבות, ברגשות, באנרגיה, בקצב דיבור ורמת הפעילות. השינוי הרגשי וההתנהגותי בא לידי ביטוי בדרכים שונות, החל מפנטזיות על הצלחות עתידיות כבירות, דרך בזבוז אדיר של כספים ועד תחושה של אופטימיות קיצונית ותחושת “כל-יכול” (אומניפוטנטיות).

אנשים באפיזודה מאנית עלולים לעשות פעילויות שגורמות להם לנזק פיזי, כלכלי או חברתי; למשל נהיגה בפזיזות, התנהגות מינית לא אחראית, בזבזנות של סכומי כסף קיצוניים. התנהגות נוספת הקשורה בחלום להצליח קשורה לנטייה להתמכרויות כגון הימורים. הם יכולים גם לפתח תסמינים פסיכוטיים כמו הזיות ואשליות.

אפיזודות מאניות מופיעות בגלים, לפעמים בין הגלים המאניים יכולים להיות מצבי דיכאון עמוק או מתון. במהלך הדיכאון מצב הרוח יהיה ירוד, מופיע חוסר עניין ברוב הפעילויות, ויהיו תלונות על עייפות, שינויים בתאבון, תחושות של חוסר ערך, חוסר תקווה ועוד.

מהי מאניה דפרסיה (הפרעה דו קוטבית)?

מאניה דפרסיה, שכיום נקראת הפרעה דו קוטבית או הפרעה ביפולרית, זו הפרעת מצב רוח ומצב בריאותי נפשי שנמצא ברקע אצל הסובלים ממנו לכל החיים. הפרעה זו, אשר באה בגלים, גורמת לשינויים קיצוניים במצב הרוח, ברמות המרץ ושינויים קיצוניים בחשיבה וההתנהגות. השינויים משפיעים על מצב הרוח ויכולים להימשך שעות, ימים, שבועות או חודשים וסימפטומים יכולים לפגוע אף ביכולת לבצע משימות יומיומיות. הסובלים מהם ינועו בין אפיזודות מאניות או היפומאניות לבין דיכאון מתון או עמוק. בין לבין הם יכולים לחוות תקופות שבהן מצב הרוח יציב. היפומאניה היא מצב נפשי המתבטא בתסמינים מתונים של מאניה, ללא מרכיב פסיכוטי..

רוצה שניצור איתך קשר?

  סימנים ותסמינים של מאניה דיפרסיה

  אנשים עם הפרעה דו קוטבית יחוו אפיזודות של מאניה פעמים רבות במהלך חייהם, כאשר הסימנים לכך הם לרוב אלו (אצל חלק מהסובלים יופיעו רק חלק מהסימפטומים):

  • אושר מוגזם, תקווה והתרגשות
  • שינויים פתאומיים במצב הרוח, כמו מעבר משמחה לכעס ועוינות
  • אי שקט
  • דיבור מהיר
  • אנרגיה מוגברת ופחות צורך בשינה
  • אימפולסיביות ושיפוט לקוי
  • התנהגות פזיזה ולקיחת סיכונים
  • תחושת התרוממות רוח וערך עצמי גבוה
  • פסיכוזה – הזיות ואשליות

  רוב הזמן, אנשים שחווים אפיזודה מאנית אינם מודעים להשלכות השליליות של מעשיהם. עם הפרעה דו קוטבית, התאבדות היא סכנה תמידית – חלק מהאנשים נמצאים בסיכון לפגוע בעצמם גם כשהם חווים אפיזודות מאניות, וחלק רק באפיזודות הדיכאוניות. לעיתים יעלה הצורך באשפוז, במיוחד כאשר המאניה מובילה לאשליות והזיות וקיימת סכנה שאותו אדם יפגע בעצמו או באחרים.

  סימנים ותסמינים של אפיזודות דיכאון בהפרעת מאניה דיפרסיה

  התסמינים של אפיזודת הדיכאון בהפרעה הדו-קוטבית זהים לתסמינים של דיכאון מג’ורי. לדוגמא:

  • עצב סוחף
  • אנרגיה נמוכה
  • עייפות
  • חוסר מוטיבציה
  • תחושות של חוסר תקווה או חוסר ערך
  • אובדן ההנאה מדברים שפעם היו מהנים
  • קשיים בריכוז ובקבלת החלטות
  • בכי בלתי נשלט
  • רוגז
  • נדודי שינה או צורך מוגבר בשינה
  • שינויים בתיאבון, וכתוצאה מכך ירידה או עלייה במשקל
  • מחשבות על מוות או התאבדות

  טיפול במאניה דיפרסיה

  ברוב המקרים כגודל המאניה כך גם גודל הדיכאון שיבוא אחריה, ובמקרה של מאניה דפרסיה, הדיכאון הוא חלק בלתי נפרד מהחוויה של האנשים שסובלים מהבעיה.
  יש לנו בשורה עבורכם, הרבה אנשים מצליחים לחיות עם הבעיה ולנהל חיים ולהצליח במטרות החשובות בחיים. לא מעט אנשים מפורסמים ומוכשרים שעברו טיפול מותאם לבעיה משתפים עליה ועל היכולת לחזור למסלול החיים הרצוי בעיניהם.

  SIA

  סיה פולר היוצרת והזמרת האוסטרלית הסובלת ממאניה דיפרסיה. צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

  הזמרת והיוצרת האוסטרלית סיה פורלר ידועה בדרכים המוחצנות שלה להסתיר את פניה בזמן הופעה עם פאות, מסכות וצבע. מזה שנים רבות היא מרבה לשתף בפומבי לגבי האבחנה שלה והיא פתוחה לגבי חיים עם הפרעת מאניה דפרסיה ומאבקה בשימוש בחומרים ממכרים.

  סיה אובחנה לראשונה בגיל 24 לאחר שניסתה לעשות טיפול עצמי לא יעיל לדיכאון וניסתה לשקוע בעבודה ובהופעותיה. סיה, שכונתה “גאון” על ידי אנשים כמו ביונסה, לה כתבה שירים רבים, אולי ידועה בעיקר בזכות הלהיטים הרבים שלה כדוגמת “Chandelier” והקליפים שצברו מיליארדי צפיות ביוטיוב. היא השיגה את כל זה תוך התמודדות עם הפרעת מאניה דפרסיה, בעיית התמכרות והתמקדות מדאיגה בדימוי עצמי ובדיאטה. סיה אמרה ל”רולינג סטון” שהיא זוקפת את היציבות הנפשית שלה לטיפולים: טיפול תרופתי, טיפול נפשי ותוכנית 12 שלבים (עבור הרגלי התמכרות). סיה ממשיכה לכתוב וליצור על אף הבעיה הנפשית בזכות הטיפול והתמיכה שמקבלת מחבריה.

  מפורסמים נוספים שאובחנו עם מאניה-דיפרסיה הם הזמר סטינג ואפילו בטהובן. בטהובן כבר לא איתנו שנים רבות, כאשר היה חי הייתה סטיגמה על הפרעות נפשיות, אבל, היוצר המבריק סטינג כן סיפר על הבעיה שלו כמו סיה.

  מאניה, מאניה דפרסיה והקשר ביניהן

  סטינג, היוצר והזמר הבריטי – “הייתי במאניה דיפרסיה ופשוט לא הייתי מאוזן כימית כדי ליהנות מהחיים שלי” מקור: וויקיפדיה

  סטינג התראיין במאי 1996, למגזין “Live!”. כוכב הרוק האנגלי סיפר כי בתקופה המצליחה ביותר שלו, בימיו ב-POLICE הוא סבל מדיכאון ואובחן מאוחר יותר כדו-קוטבי.
  השיר שלו ששנקרא ‘Lithium Sunset’ קשור למאניה דיפרסיה שלו מכיוון שהוא מתייחס לליתיום פחמתי, תרופה לביפולריים (דו-קוטביים).
  הוא סיפר שלמרות ההצלחה במהלך אותה תקופה היה אבדני. “הייתי במאניה דיפרסיה ופשוט לא הייתי מאוזן כימית כדי ליהנות מהחיים שלי”.
  כידוע להקת ה-POLICE התפרקה, וזה וודאי תרם גם כן לרגשותיו הקשים.

  הקהילה הרפואית עדיין אינה יודעת מה הגורמים להופעת מאניה דפרסיה אבל מאמינים שיש מרכיב תורשתי חזק. זאת לצד גורמים סביבתיים ואישיותיים. כיום הטיפול כולל פסיכותרפיה ותרופות. בנוסף, מושם דגש על סיגול הרגלי חיים מועילים ואסטרטגיות לניהול המחלה. הטיפול יעיל כל עוד מחויבים אליו, שכן זו הפרעה כרונית. טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) נמצא יעיל מחקרית לטיפול בהפרעות דיכאון, חרדה, מאניה-דיפרסיה ועוד.

  מוצרים קשורים

  ספר בוחרים להרגיש טוב

  בוחרים להרגיש טוב

  70 ש”ח

  ספר להפחיד את הפחד

  להפחיד את הפחד

  70 ש”ח

  ספר מפחידים את הפחד

  מפחידים את הפחד

  70 ש״ח