טיפול עצמי   – הדרך שלכם להקלה

טיפול עצמי הוא חלק חשוב בבריאות הנפשית והמנטלית הכללית שלנו ולכן זה מהותי לתת לנושא זה עדיפות מעשית בחיי היומיום שלנו, קל וחומר בהקשר למשברים וקשיים נפשיים ורגשיים. בעוד שבהחלט יש מקום לטיפול מסודר וממוסד באמצעות סיוע מגורם מקצועי, כל אחד ואחת מאיתנו זקוקים גם לכלים של טיפול כדי לשמר, לשפר ולטפל בהיבטים נפשיים ורגשיים וכדי לנהל חיים מאוזנים ובריאים, עבור עצמנו ועבור היקרים לנו. 

עזרה עצמית – תחזוקה יומיומית לאיכות חיים

היום כבר ידוע ומוכח לגמרי שלבריאות הנפשית והרגשית שלנו יש השפעה משמעותית גם על הבריאות הפיזית שלנו ובכלל על איכות החיים שלנו ושל היקרים הקרובים לנו. זו אחת הסיבות לפריחה של משאבי עזרה עצמית ואפשרויות טיפול רגשי ונפשי, מהקלאסי והוותיק ועד לאיזוטרי ולחדשני יותר, מהפסיכולוגי והמדעי ועד הרוחני יותר. 

מכאן שטיפול עצמי ועזרה עצמית אינם שמורים רק למקרי קיצון כמו משברים רגשיים עמוקים, אובדן או כל משבר נפשי/רגשי אחר, אלא היישום האידיאלי של אלמנטים אלו הוא בתחזוקה יומיומית קבועה כדרך לשיפור איכות החיים. כמו שאנו מתאמנים פיזית כדי לשמור על כושר ולשפר או לשמר מאפיינים פיזיים שלנו וכמו שאנחנו לומדים ומתפתחים בעבודה כדי להתקדם בקריירה, כך גם עזרה עצמית שכזו היא הכרחית לצמיחה ולשימור וטיפוח איכות החיים. 

עזרה עצמית, כשהיא מבוצעת בקביעות ועם מחויבות, יוצרת מעין מעגל הצלחה ושינוי. למשל אחרי שקראתם ספר המתייחס לקשיים הנוצרים מחרדות, למדתם תרגול מעשי להתמודדות טובה יותר עם החרדה שאתם סובלים ממנה, במקרים רבים תיקחו מאותו ספר לעזרה עצמית לפחות משהו אחד פרקטי ותמשיכו ליישם ולבצע אותו, גם כדי לשמר את ההישג. 

הסכנות בטיפול שגוי או נעדר לגמרי

טיפול עצמי בהחלט יכול להיות מרכיב קיים ומשמעותי בהתמודדות שלנו עם החיים ושלל אתגרים רגשיים, נפשיים ומעשיים ששגרת החיים מציבה בפנינו, אך זה גם יכול להוביל לבעיות לא מבוטלות. משברי חיים, בעיות ומצבי לחץ מורכבים שיכולים לעבור מעצמם לנוכח הנסיבות וניתן גם להתגבר עליהם בעזרת מרכיבים של טיפול עצמי ועם משאבים פנימיים, עם סיוע של משפחה וחברים וכדומה. 

במקרים אחרים כאשר רכיבי העזרה העצמית לא מיושמים בצורה נכונה ובאופן שמשרת מטרות בריאות, זה יכול לגבות מחיר ולהוביל אפילו לטיפול עצמי מזיק, כדי להבין מתי יש התמודדות לא בריאה עם בעיה נדרש דיבור פנימי כנה ואמיתי עובדתית – למשל שימוש לרעה במסכים, צריכת אלכוהול מוגזמת או שימוש בסמים למיניהם, כדי להימנע ממחשבות ומרגשות עוצמתיים, כגון: פחד, חשש, תסכול, כעס, אי וודאות ובמקרים מסוימים גם הימנעות משעמום על ידי מסך יכולה לפגוע במטרות הבריאות.

לפיכך, גישת מכון פסגות לעזרה עצמית היא ממוקדת בעיה ובנויה מיעדים ספציפיים שהאדם מגדיר לעצמו, יכול למדוד ולהרגיש וגם לעשות צעדים ממשיים לקראתם. 

רתימת משאבים פנימיים לפעולות ממוקדות בעיה ופתרון

יש להבין כי למרות מה שאתם אולי חשים או מרגישים, בייחוד בעת משברים וקשיים מהותיים, לאדם יש משאבים פנימיים רבים, ובגלל זה טיפול עצמי נכון ומושכל יסייע להחליף את אותו מאמץ אדיר הכרוך בפעולות ומחשבות שליליות ולא מקדמות דווקא לפעולות ודפוסי חשיבה ממוקדי בעיה ומוכווני פתרון. 

איך זה קורה? דרך משימות שמשאבי עזרה עצמית נותנים, הדרכות עם צעדים מעשיים וממשיים שאפשר לעשות, טכניקות לזיהוי תגובות שמנציחות את הבעיה, זיהוי דפוסי חשיבה מעוותים וכיוצא באלו. 

רוצה שניצור איתך קשר?

  מתי עזרה עצמית היא רלוונטית ויכולה לעזור?

  טיפול ועזרה עצמיים הם חיוניים כאמור ויכולים באמת לעודד שינוי אצל אדם המתמודד עם קושי או משבר רגשי-נפשי. הכוונה היא לא כחלופה מלאה לטיפול עם אנשי מקצוע, וכאמור יש מצבים רבים בהם טיפול מקצועי הוא נדרש ואף הכרחי.

  אם יש משפט אחד שחשוב שיזכרו קוראי המאמר הוא שבכל רגע נתון אדם מנסה לטפל בעצמו באופן כזה או אחר, בין אם ביעילות ובין בתגובה אוטומטית שלא מקדמת מטרה בריאה (שימוש במסכים, סמים או הדחקת הרגשות והמחשבות).

  אלו דוגמאות למצבים בהם טיפול פרטני ועצמי שכזה בהחלט עשוי לעזור: 

  מקורות טיפול עצמי – ספרי עזרה עצמית

  היום, למעשה יותר קל לבחור ולבצע הלכה למעשה טיפול עצמי במגוון מצבים וקשיים, כפי שהודגש לעיל. כיום ברוב המקרים הטיפול מבוצע באמצעים דיגיטליים הזמינים מאוד לרובנו. למשל צפייה בסרטוני הרצאות של מומחים, קריאת חומרים באינטרנט, ספרים ומדריכי עזרה עצמית מעשיים וממוקדים וכיוצא באלו. 

  לצד מציאות מקורות לצריכת תוכן עזרה עצמית איכותי ואפקטיבי, חשוב גם לעבור את שלב החקירה וההבנה ולהגיע להחלטה לגבי הדרך האופרטיבית לביצוע טיפול עצמי. 

  אנחנו במכון פסגות מעוניינים לסייע לכל מי שחפץ בכך.

  לא כולם זקוקים לליווי מקצועי ובנוסף עזרה עצמית נמצאת כיעילה לאורך זמן כי האדם לומד להאמין ביכולות שלו בזמן מצוקה ומשבר.

  תוכלו לרכוש בחנות שלנו ספרים לעזרה עצמית של מומחים בתחומים שונים.

  לצפייה בראיון עם ד”ר ניר עישר על טיפול עצמי בעזרת ספרים לעזרה עצמית – 

  בהוצאת מכון פסגות תרגמנו וכתבנו כמה ספרים:

  טיפול עצמי בחרדה:  “להפחיד את הפחד

  חרדת בחינות: “בוחרים להצליח בבחינות

  טיפול עצמי בדיכאון: “דיכאון בעיה עם פתרון“, “בוחרים להרגיש טוב

  למידע נוסף בנושא ושיפור מיומנויות חברתיות גשו לאתר אני IN של מכון פסגות.

  מוצרים קשורים

  ספר בוחרים להצליח בבחינות

  בוחרים להצליח בבחינות

  50 ש”ח

  ספר להפחיד את הפחד

  להפחיד את הפחד

  70 ש”ח

  ספר מפחידים את הפחד

  ספרים בהוצאתינו