מה זה מיינדפולנס?

מיינדפולנס זוהי מיומנות המתרגלת קשיבות, מודעות ותשומת לב לרגע. תרגול מיינדפולנס מאפשר לכם להתרכז בפעולה מסוימת או ברגשות שונים באמצעות כל החושים שלכם ולהיות נוכחים ברגע.

למעשה, כשמדברים על מיינדפולנס מדברים על מודעות מכוונת למה שקורה לנו עכשיו, ברגע הזה, ובאופן לא שיפוטי. ברגע שמתרגלים מיינדפולנס, פתאום מבינים עד כמה אנחנו לא תמיד שמים לב למה שקורה סביבנו ולא נוכחים ברגע בחיי היומיום שלנו. למשל, כשמתרגלים מיינדפולנס נפתחת האפשרות לשים לב לטעמים המיוחדים של הארוחה האהובה עליכם ביום, להקשיב בריכוז לצלילים חבויים בשיר שאתם אוהבים, לשים לב לקצב הנשימות ולאוויר הממלא את הריאות, למנח הגוף על הכיסא, לגב שנשען על המשענת, לקול של הרוח מבחוץ…

ברגע שאנחנו מודעים ל”כאן ועכשיו”, אנחנו פתאום מגלים דברים שלא שמנו לב אליהם לפני – קצב הנשימות שלנו, צליל גיטרת בס שהיה חבוי בשיר, טעם חמצמץ עדין ממאכל, מנח הידיים הרפויות על הגוף ועוד.

במה מיינדפולנס עוזר לנו?

תרגול מיינדפולנס בחיי היומיום מאפשר לנו לחיות חיים רגועים יותר, להרגיש שלווה ונינוחות. מיינדפולנס מאוד מומלץ לאנשים המתמודדים עם רמת סטרס גבוהה בחיי היומיום או לאנשים עם הפרעת קשב וריכוז, משום שהמיינדפולנס מאפשר לקחת הפסקה מהקצב המהיר של היום, לקחת הפסקה ממעברים מהירים בין דבר לדבר כדי להספיק את המטלות בלו”ז הצפוף – ורגע אחד להתמקד בנו, בגוף שלנו, בסביבה שלנו, ולהרשות לעצמנו להתעכב על הדברים הקטנים ולהתרכז בהם.

מיינדפולנס הוכח כיעיל עבור אנשים המתמודדים עם רמת חרדה ולחץ גבוהה ביומיום, משום שהוא מגביר את רמת השלווה, היציבות הפנימית, הסבלנות, הריכוז, העירנות והחמלה. הוא מאפשר לנו להיות לא שיפוטיים אלא להסתכל סביב על מה שקורה ולקבל אותו כפי שהוא. בכך מיינדפולנס מעשיר אותנו בכלים להתמודדות עם חיי היומיום העמוסים שלנו ומחזק את כושר הסיבולת שלנו להתמודדות עם אתגרים.

ברגע שמתרגלים מיינדפולנס לאורך זמן, הוא לאט לאט נכנס יותר ויותר להלך הרוח היומיומי שלנו ומתחיל להיות חלק מאורח החיים.

רוצה שניצור איתך קשר?

  איך תרגול מיינדפולנס מתבצע במכון פסגות?

  יחד עם המטפל האישי שלכם תיבנו תוכנית טיפולית מותאמת למטרות שלכם. אם אתם חווים סטרס בחיי היומיום, לחצים מכיוונים שונים, מרגישים חנוקים או מתמודדים עם חרדה – מאוד מומלץ לשלב תרגול מיינדפולנס כחלק מהתוכנית הטיפולית שלכם.

  תרגול מיינדפולנס במסגרת הטיפול מתבצע כתרגול ממשי של כמה דקות מיינדפולנס ביחד עם המטפל ולרוב ינתנו לכם “שיעורי בית” לתרגל מיינדפולנס גם בבית פעם אחת ביום. המטרה היא להכיר את עולם המיינדפולנס עם המטפל בפגישה, ולאחר מכן להתחיל להכניס את הלך הרוח של המיינדפולנס לאורח החיים שלכם בהדרגתיות ובמידה שאתם בוחרים.

  איך נראה תרגול מיינדפולנס כחלק מטיפול CBT?

  לרוב תרגול מיינדפולנס במסגרת CBT יהיה חלק מתוכנית טיפולית שתכלול מתן מענה לקשיים שחווה המטופל באמצעות הגישה הקוגניטיבית התנהגותית. הגישה הקוגניטיבית התנהגותית היא גישה אשר מסתמכת על כוחותיו ומשאביו הפנימיים של המטופל ונעזרת בהם להשגת שינוי משמעותי בחייו, בהתאם למטרות הטיפול הנקבעות ביחד עם המטופל כבר בפגישה הראשונה.

  בעזרת טיפול CBT, ניתן לשנות דפוסי התנהגות שליליים ולהמיר אותם לחיוביים, בעזרת עבודה קוגניטיבית שמתרגמת לשינוי התנהגותי.

  טיפול CBT מתאים לאנשים הסובלים מחרדות, התקפי חרדה, דיכאון, סטרס, פחדים ופוביות, התקפי זעם, הצפה רגשית גבוהה ועוד. מאחר שתרגול מיינדפולנס תורם משמעותית לוויסות הרגשי ומפחית את מפלס החרדה אצל המטופלים, אנו נוהגים לשלב אותו בטיפול. כמובן שאתם מחליטים על מידת העצימות (אינטנסיביות) של המיינדפולנס כחלק מהטיפול.

  אם אתם מתמודדים עם חרדות או עם לחצים שונים בסדר היום שלכם ומרגישים שאתם מעוניינים לרכוש כלים חדשים שיעזרו לכם לנהל את ההתמודדות בצורה מטיבה, אנחנו מזמינים אתכם לפנות אלינו למכון פסגות ואנחנו נתאים לכם מטפל מומחה טיפול CBT עם דגש על מיינדפולנס שמתאים לצרכים ולרצונות שלכם.