המחקרים מראים – כדי לעשות יותר “מהרגיל” צריך לעשות פחות

קבלת החלטות בעבודה – למה אנשים נוטים להתעלם או להחמיץ הזדמנויות לפתרונות מחוץ לקופסא.

מתורת המשחקים ועד למחקרי המשך ספציפיים על עולם העבודה אנחנו יודעים שאנשים מקבלים החלטות על סמך בחירה רגשית והטיה קוגניטיבית, ולא על סמך מה שעדיף יותר. למשל אנחנו נוטים לחשוב שאם נספיק עוד משימות בעבודה נצליח יותר. אם “נשחה יותר” בפרטים הרעיונות הטובים יגיעו. זה נכון במידה מסוימת. במאמר זה ננסה להסביר על תהליך קבלת ההחלטות הקשור בחידושים, מה מפריע להגיע לרעיונות חדשים ומה יכול לעזור על פי עקרונות ה-CBT והמידע הידוע ממחקר בתחום הפסיכולוגיה.

less

התמונה נוצרה בעזרת בינה מלאכותית ב-COPILOT

שגרת העבודה מלאת הזדמנויות לשינויים חדשים. עובד או עובדת מעוניינים בשיפור רעיונות או שיפור יכולת להגיב במצבים שונים– בין אם זה אדריכל המתכנן בניין, או מהנדס תעשייתי המבקש לקדם טכנולוגיה, או תסריטאי שרוצה לחזק אמירה של דמות המגלמת צדדים שונים בחוויה האנושית, או מנהלת שמעודדת התנהגות רצויה בקרב הצוות– שינויים אלה מצריכים מעין סקירה מחשבתית אחר אותם פיתוחים אפשריים.

מחקר שנעשה בשנת 2021 בדק נתונים לגבי סטודנטים ממגוון תרבויות (ארה”ב, יפן וגרמניה). המחקר מצא כי אנשים ישקלו שינויים חדשים המפחיתים רכיבים מתוצר פיזי, או מצמצמים שינוי כלפי רעיון או מצב מסוים בדיוק כפי שיחשבו וישקלו אפשרויות לשינויים שבהן נוספים רכיבים חדשים או מורכבות במצב או רעיון מסוים.

אנשים בדרך כלל שוקלים מספר מצומצם של רעיונות על מנת להצליח להתמודד עם העומס הקוגניטיבי שמייצר חיפוש בין כל הרעיונות האפשריים. הבעיה היא  שזה יכול להוביל אותם לקבל פתרונות טובים חלקית, מבלי לשקול חלופות פוטנציאליות עדיפות יותר. כלומר במחקר הראו שאנשים מבצעים בחירה שיטתית בין אפשרויות ברירת מחדל בעוד שחיפוש אחר תוספות ושינויים נוספים יכול היה להיות הזדמנות לחשוב מחוץ לקופסא. כתוצאה מצורת חשיבה מקובעת או סלידה מעומס קוגניטיבי אנשים מתעלמים מאפשרויות חדשות

חלק מהגורמים המשפיעים על יכולת לחפש רעיונות חדשים יכולים להיות:

  • עומס קוגניטיבי
  • לוח זמנים צפוף
  • עבודה תחת לחץ 
  • הגדרת מטרה לא נכונה
  • קבלת החלטות ממקום רגשי

במקצועות רבים הצורך בשינויים שבהן נוספים מרכיבים חדשים עשוי להיות אחת הסיבות לכך שאנשים נאבקים כדי להפחית עומס בשעות העבודה, כמו למשל, דרישת המעסיק לתיעוד ביורוקרטי סזיפי.

דוגמה אחרת לרצון בהפחתת עומס היא נוהג ארגוני של קיום פגישות עמיתים וישיבות צוות שתופסות זמן משמעותי בשבוע העבודה. למעשה, עבודה כיום יכולה להראות כמו רצף בלתי פוסק של פגישות וישיבות המסודרות ביומני העובדים, כאשר יש עדיפות פחותה לעשות משהו אחר בהשוואה למשימות אלו. פעמים רבות תרבות ארגונית זו לא משרתת אותם או את מטרת החברה או הארגון. מחקרים בחברות מסוימות הראו כי הפחתת זמן המיועד לפגישות ב-20% מגדילה את שביעות הרצון של העובד ב-48%, מגבירה את הפרודוקטיביות ב-35%, משפרת את רמת התקשורת ב-%45 וגם את תחושת המעורבות ב-28%.

הטענה של מנהלי ומנהלות צוותים וארגונים היא שזה הזמן של “הביחד” והפירגון ועידוד לקידום המשימות. לצד התפיסה המוקדמת מנהלים ומנהלות רבים טוענים כי לא ניתן לצמצם את מספר הפגישות השבועיות. טענה זאת מרמזת שהם מעדיפים לעסוק במה שדחוף על חשבון מה חשוב יותר. ביצוע משימות חשובות יכול להיות בעל השפעה משמעותית על מטרות וערכים ארגוניים ארוכי טווח, אך עשויות שלא לדרוש פעולה מיידית, דחופה, בעוד משימות דחופות דורשות תשומת לב מיידית אך לא בהכרח יביאו להשפעה ארוכת טווח. חשוב להצליח לנווט בין שני הצרכים. למשל צריך להגיב אחרת ולהבדיל בין שגרה של פיתוח וקידום תכנית אסטרטגית לארגון לעומת התמודדות עם מצב חירום או דבר זמני כמו לקוח נסער. בעוד שהאחרון חשוב, איננו יכולים להתמקד רק במצבים דחופים, בטח לא על חשבון הערכים והמטרות ארוכות הטווח.

אנחנו ממליצים לשים לב לדברים הבאים כדי לפתח יכולת לחידושים, רשימה חלקית: 

  • שינוי פרספקטיבה: עיסוק בעבודה לא צריך להיות עיסוק אוטומטי בלבד. יש להתייחס לעבודה כזמן לחשיבה וחידוש, ולא רק כסדר יומיומי.
  • הקפדה על סדר עדיפויות: נדרשת התמקדות על משימות עיקריות וחשובות, ולא רק על משימות דחופות. הקפיצה בין השתיים תשפר את היכולת לפתח רעיונות חדשים.
  • ניהול זמן חכם: חשוב להשקיע זמן במשימות יומיומיות, אך גם להקדיש זמן לחשיבה ולחידוש. הפסקות יזומות קצרות יכולות לשפר את היכולת לחשוב מחוץ לקופסה.
  • הגדרת מטרות נכונה: חשוב להגדיר מטרות ברורות וישימות, המשרתות את ערכי המטרות החשובות לעובד שלך ועבור הארגון. משמעות תתחזק תחושת המעורבות ותגביר יכולת התמקדות בעבודה משמעותית משותפת.
  • חשיבה מחוץ לקופסה: התעקשות לחשוב מחוץ לתבניות הרגילות והקיימות יכולה להביא לרעיונות חדשים ומקוריים. אפשרויות פוטנציאליות יכולות להתגלות רק כשאנו מנסים ומעיזים דברים לא מוכרים חדשים.

העקרונות שאתם קוראים כאן מושתתים על מחקרים רבים והדרך להגיע לחשיבה כזו עוברת דרך תהליכים פסיכולוגיים מעולם טיפולי ה-CBT.

לקריאה נוספת על מהו טיפול CBT.

קראו את המאמר שלנו על קשיים במקום העבודה.

לסיכום, 

המחקרים מצביעים על תחושה נפוצה בין עובדים ועובדות – התמקדות בשגרת עבודה בה מתעקשים  על משימות חזרתיות ומילוי אחר בירוקרטיה, דרישת ריבוי פגישות וישיבות צוות ולוח זמנים צפוף, יכולים להפחית הגיית רעיונות חדשים ומשמעותיים. מומלץ לפעול בצורה מחושבת כדי להפחית עומס פיזי וקוגניטיבי ולשמור על לוח זמנים שבו יש זמן לחשיבה עצמאית ושיפור תחושת מעורבות, רמת התקשורת ושביעות רצון של העובדים, ובכך נוכל לקבל החלטות על שינויים חדשים במקום השקפה רציונלית שנצמדת למוכר.

רוצה שניצור איתך קשר?