מה זה CBT?

מה זה CBTבטח שמעת כבר על NLP, דמיון מודרך, מנטורינג, קואוצ'ינג, אימון ודומים להם. כל אלה הם טכניקות שמבוססות על שיטת טיפול מרכזית אחת, גישת העל המוכחת מדעית ומעשית ולגישה הזאת יש שם אחד:
CBT – Cognitive behavioral therapy ובעברית – "טיפול קוגנטיבי (הכרתי) התנהגותי"

רוצים לדעת מה זה CBT?

"הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי" נמצא בשימוש הולך וגדל בשנים האחרונות והביקוש לטיפולי CBT נמצא בעלייה מתמדת. הטיפול מתמקד בזיהוי של הקשיים או הבעיות ואיתור התגובות מהם סובל המטופל ואיתור הדרך שבה הוא מגיב להם. לאחר הזיהוי של הבעיה ואיתור התגובות שמשרות את הבעיות, נעשית המשגה, ונקבעות המטרות ותכנית הטיפול. בין היתר, מאפשר הטיפול לייצר דפוסים מחשבתיים והתנהגותיים חלופיים, המאפשרים ראייה והבנה בהסתמך על העובדות.

קודם שינוי מחשבתי, וכתוצאה מכך שינוי התנהגותי.

ה-CBT גורס שעל מנת לפתור בעיה או קושי נפשי, אין חובה להתחקות אחר העבר של המטופל. הטיפול מתמקד בהווה וממוקד ברצון של המטופל לשנות את דפוסי החשיבה והתגובה שלו עכשיו, בזמן אמת. בתהליך מהיר ומועיל.

הטיפול הוא ממוקד וקצר ואף מוגדר מראש בזמן. הוא מאפשר למטופל לחוות שינוי גדול תוך פרק זמן של שבועות ספורים ובחלק מהמקרים מדובר בטיפול עם השלכות משנות חיים.

ההצלחה שיצרה הגישה הזו בעולם הטיפול, הביאה לכך שבכל שנה יותר ויותר אנשים בעולם ובישראל פונים למטפלים המתמחים בתחום ה-CBT על מנת להיפטר ולהתגבר על הדפוסים והקשיים המעכבים אותם ולאפשר לעצמם לחיות את החיים בצורה מודעת לצרכיהם ולרצונותיהם.

מה זה CBT ומדוע כדאי להתוודע לשיטת הטיפול הזו?

עידן הקורונה יצר בעיות חדשות אשר חלקן יכול להיפתר בטיפול בשיטת CBT. זוהי שיטה טיפולית אשר בניגוד לתיאוריות פסיכולוגיות רווחות, מבקשת ליישם טכניקות אפקטיביות לפתרון בעיות אישיות גם בטווח קצר.

בין הבעיות בהן מטפלת השיטה: הפרעה כפייתית, בדידות, הפרעות קשב וריכוז. חוסר סיפוק, קושי במימוש הפוטנציאל. בעיות חברתיות, התמודדות עם משברים אישיים. מתח נפשי, דאגנות יתר , טראומה ופוסט טראומה ועוד.

התפתחות השיטה התאפשרה בשנות השבעים, הודות לד"ר אהרון בק, פסיכיאטר אמריקאי אשר טען כי טיפול פסיכותרפי התנהגותי עשוי להיות יעיל במקרים של דיכאון ובעיות אחרות, תוך יצירת השינוי המבוקש ע"י למידה של שליטה עצמית, מיומנויות חברתיות ושינוי מחשבות והתניות על בסיס העבר המגבילים ומעצימים את הבעיה.

CBT – Cognitive behavioral therapy הנה גישת העל המדעית המוכחת של טכניקות טיפול קוגניטיביות הכוללות: מנטורינג, דמיון מודרך, קואוצ'ינג, NLP ועוד.  כולן נכללות תחת מטריית טיפול פסיכותרפי קוגניטיבי התנהגותי.

הכשרת מטפלים מקצועיים בשיטת CBT

הצלחתה של השיטה בארץ ובעולם, יצרה ביקוש מאוד גבוה למטפלים בשיטת CBT. היא התגלתה כשיטה אפקטיבית מאוד בטיפול בבעיות וקשיים אשר להם מגיב המטופל "מתוך ההיסטוריה" האישית שלו ולא תמיד בהתאם לבעיה עצמה. שינוי דפוסי מחשבה ומציאת התנהגויות חלופיות בהתמודדות עם בעיות, הן המובילות את המטופלים לתוצאות הרצויות ולהצלחה.

במכון פסגות מוצעים לימודי CBT למטפלים באומנויות, עובדים סוציאליים, יועצים ופסיכולוגים חינוכיים. מסלול הלימודים מהאיכותיים הקיימים בארץ ומותאם למגמה של חלוקה לפרופסיות והתאמת פרוטוקולים.

לימודי הפסיכותרפיה מתקיימים בחמישה מסלולים: CBT לעובדים סוציאליים.  CBT למטפלים באומנויות. CBT יעוץ, CBT  יצירתי ו-CBT מקוון רגש.

בואו נשנה את המחשבה!

התנהגות היא תוצאה של מחשבה (או הכחשה או הדחקה או חוסר מחשבה או התניה). לפיכך מתמקדת שיטת CBT בהווה וברצון של המטופל לשנות את דפוסי החשיבה שלו ובהתאם גם את התגובות שלו. זהו תהליך קצר, מהיר ויעיל.

בשיטת CBT אין חובה להתחקות אחר עברו של המטופל, אלא להתמקד בשינוי גם בפרק זמן קצר.

אפשר לומר כי רוב הבעיות המטופלות באמצעות השיטה, חושפות מחשבות, מסקנות, דרכי התנהגות ותגובות של אנשים, אשר אימצו אותם בזמן מסוים וכבר אינן רלבנטיות להתמודדות שלהם. נוכחותן והשימוש בהן, הופך למגבלה עכשווית ורוב המטופלים מרגישים "תקועים". בשיטת CBT מנסה הטיפול הקוגניטיבי להבין מהו התהליך שיצר את הבעיה ומהו השינוי המחשבתי הנדרש באמונה או בהתנהגות שלו כדי לחולל שינוי.

הטיפול יכול להימשך כ-14-16 מפגשים והוא מבוסס על יחסי אמון ושיתוף פעולה בין מטפל- מטופל. הוא מקל על סבלם של המטופלים, גורם להם לשינוי גישה, מחשבה והתנהגות וגם לימוד מיומנויות התמודדות חדשות רלבנטיות ולא התנהגויות "אוטומטיות" שרכשו במהלך חייהם.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

יתרונות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי

אם אתם מתמודדים עם קשיים ביום יום, חווים הצפה רגשית ומרגישים שהגיע הזמן לפנות לטיפול מקצועי – הגעתם למקום הנכון. מכון "פסגות" עוסק מזה שנים ארוכות בטיפול ואף בהכשרת מטפלים בטיפול בשיטת טיפול התנהגותי קוגניטיבי, שאולי תזהו לפי ראשי התיבות הלועזיים שלה – CBT. פנו למכון ותוכלו להתחיל כבר בעתיד הקרוב טיפול עם מטפל או מטפלת אשר הוסמכו לטפל בשיטה.

למה דווקא טיפול התנהגותי קוגניטיבי?

כאמור, בשנים האחרונות טיפול בשיטת CBT נעשה נפוץ למדי והוא מיושם לצורך טיפול במגוון רחב של בעיות. אז מה כל כך מיוחד בשיטה הזו?

מעוגנת במחקרים – נכתבו מאמרים רבים על הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, יעילותו נבחנה בלא מעט מחקרים ואכן קיימים מחקרים אשר מאששים את יעילות הטיפול ונותנים לה תוקף. כך לדוגמה, נמצא הטיפול בדיכאון באמצעות שיטת CBT יעיל במיוחד. יש לא מעט אנשים שהיבט זה חשוב להם ולכן טיפול בשיטה זו יכול להוות עבורם מענה הולם.

טיפול קצר טווח ותחום בזמן – אחד המאפיינים הייחודיים של טיפול בשיטה הקוגניטיבית ההתנהגותית הוא העובדה שהוא תחום בזמן, ומתבצע לאורך תקופת זמן קצרה יחסית. למאפיין זה של הטיפול ישנם כמה יתרונות בולטים. ראשית, טיפול הוא לעתים קרובות עניין יקר, והרבה אנשים שמעוניינים להיות מטופלים מוותרים על כך לאור העלויות. כאשר מדובר בטיפול קצר טווח העלויות כמובן מצומצמות יותר לעומת טיפול ארוך טווח שיכול להמשך גם שנים. כמו כן, טיפול קצר טווח מאפשר גיוס כוחות ומשאבים נפשיים ואחרים לתקופת זמן קצרה, ועל כן יכול להוות תמריץ עבור המטופלים.

התמקדות בנושא ספציפי – במרבית המקרים מטופלים בשיטת CBT מתבקשים להתמקד בנושא ספציפי עליו הם עובדים לאורך הטיפול. ההתמקדות בבעיה ספציפית מאפשרת תיעול כלל המשאבים לטובת שיפור היבט מסוים של החיים, ויצירת שינוי משמעותי ובולט תוך זמן קצר. תוך כדי טיפול מוצלח, המטופל יכול לראות שיפור משמעותי אשר מהווה תמריץ נוסף עבורו. מסיבה זו, טיפול CBT יכול להתאים מאוד לטיפול בפוביות, בדיכאון, בחרדות וכד'.

אם אתם מעוניינים להתחיל טיפול התנהגותי קוגניטיבי, אין ספק שכדאי לפנות למכון "פסגות", המכון המוביל בתחום בארץ. שיחת טלפון אחת יכולה להוות את הצעד הראשון אל עבר השינוי שאתם מחפשים.

רוצה שניצור איתך קשר?