מהו התקף חרדה?

התקף חרדה הוא התקף בו מרגישים חרדה גדולה ומציפה, ולרוב יופיעו גם מאפיינים פיזיים כמו עילפון, דופק לב מהיר, הזעה, בכי וכו’. התקף חרדה יכול לקרות בכל מקום – בבית, ברחוב, בעבודה. לא תמיד תהיה סיבה ברורה להתפרצות של התקף חרדה – מערכת הפחד והחרדה בגוף שלנו עשויה להיות מופעלת גם ללא סיבה ממשית ולהתריע על מעין אזעקת שווא.

התחושה במהלך התקף חרדה מאוד מציפה ומפחידה, והיא מלווה במחשבות קשות כמו: “אני משתגע?”, “מה קורה לי?”, “אני הולך למות?” – החששות שעולים לרוב לא מציאותיים אך ההרגשה כל כך עוצמתית כך שמאוד קל להאמין בה. הרבה פעמים אנשים מרגישים חסרי אונים מול התקף החרדה – אין להם שליטה על מתי הוא יתפרץ, וברגע שהוא מתפרץ אין להם בררה אלא להיכנע לרגשות המציפים. תחושת חוסר האונים הזו מגבירה את מעגל החרדה ומעצימה את הקושי בהתמודדות.

איך מתפקד אדם החווה התקף חרדה?

אדם שסובל מהתקפי חרדה בדרך כלל יתקשה מאוד לתפקד. יש לכך כמה סיבות עיקריות:

הראשונה היא ההפרעה לרצף היום – התקף חרדה יכול לצוץ בכל שלב ביום, ולוקח זמן להתאושש ממנו ולחזור לשגרת היום. למשל, אדם שתקף אותו התקף חרדה במהלך יום העבודה לרוב יאלץ לקחת הפסקה מהעבודה לכמה רגעים, שכן כשאדם מצוי בהתקף חרדה, ההתקף שואב את כל משאביו הפיזיים והנפשיים שלו ומותירים אותו מותש. לרוב אנשים ממשיכים בסדר היום רק לאחר שההתקף עובר. לאנשים מסוימים זה יכול לקחת דקות ספורות, ולאחרים גם שעה ושעתיים, זה מאוד אינדווידואלי.

הסיבה השניה לפגיעה בתפקוד היא המבוכה וההתמודדות עם התקף חרדה. אנשים שסובלים מהתקפי חרדה באופן תדיר יעדיפו לא לצאת לעבודה, ללימודים או לכל מסגרת אחרת מחשש שיחוו התקף חרדה לצד מכריהם. 

מה ההבדל בין התקף חרדה להפרעת חרדה?

התקף חרדה הוא למעשה מעין אזעקת שווא של הגוף. בתקופות של מתח וסטרס יש סיכוי גבוה יותר שיתפרץ התקף חרדה, ואנשים הסובלים מהפרעת חרדה גם סובלים יותר מהתקפי חרדה. עם זאת, התקף חרדה אינו הפרעת חרדה.

הפרעת חרדה מתמשכת לרוב באה לידי ביטוי בהימנעויות מפעילויות שלדעת המטופל עלולות לגרום להתקף חרדה להתפרץ. חרדה מהתקף חרדה משולה לחרדה מ”הר געש” שעשוי להתפרץ בכל עת, וכדי להגן עלינו מהלבה אנו מתרחקים כמה שאפשר מהר הגעש. 

זה נשמע לכאורה כמו רעיון הגיוני, אבל ההימנעות הזו כמעט תמיד מושתתת על פרשנות לא נכונה של המציאות, ובין היתר היא מונעת מהמטופל גם הנאות ופעילויות שהוא אוהב. למעשה, ההימנעויות האלו מגבילות את המטופל, ואנשים הסובלים מהתקפי חרדה יכולים להרגיש תקועים במקום או בודדים, ולעתים גם מופיעות תופעות דיכאוניות.

איך מטפלים בהתקפי חרדה בגישה קוגניטיבית התנהגותית?

טיפולי CBT לחרדה נועדו בדיוק בשביל מניעת התנהגויות לא רצויות, ובהקשר לנושא שלנו לרוב מדובר על הימנעויות כתוצאה מהתקפי חרדה או מהפרעת חרדה. בעזרת הטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי, נוכל לשנות את צורת החשיבה וההסתכלות של המטופל על המציאות, ומכאן להביא לשינוי התנהגותי.
מה כולל טיפול קוגניטיבי התנהגותי להתקפי חרדה?

 • טיפול CBT בהתקפי חרדה מתמקד בפרשנות שהמטופל מייחס לסימפטום ובמתן כלים להתמודדות עם התקף חרדה. השלב הראשון הוא זיהוי – לזהות התקף חרדה לפני שהוא מתחיל או בעיצומו. עצם הזיהוי בכך שמדובר בהתקף חרדה יכול להרגיע את המטופל. לאחר הזיהוי, המטופל יישם מיומנויות וטכניקות שנרכשו במהלך הטיפול ואלו יעזרו לו להתמודד ולנהל את התקף החרדה בצורה מיטבית.
 • טיפול התנהגותי קוגניטיבי נותן מענה לפרשנויות השונות שאנחנו נותנים להתקף החרדה, לסיטואציות הנחוות כמאיימות וכד’. כלומר, בטיפול נבחון את הפרשנויות השונות, נבדוק על מה הן נשענות ונבדוק אם הן עולות בקנה אחד עם המציאות. הרבה מהפרשנויות שלנו הן בגדר פרשנות בלבד ואינן נכונות אובייקטיבית, ובטיפול CBT להתקפי חרדה נפרק את אותן פרשנויות הסובבות את החרדה באופן אובייקטיבי ומציאותי.
 • טיפול התקפי חרדה בגישת CBT נשען בין היתר על העצמת המטופל והתייחסות למשאבי הנפש שלו. הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית יוצאת מנקודת הנחה שלמטופל יש יכולות אישיות ומשאבי נפש גדולים שאינם מוערכים מספיק על ידי המטופל. כתוצאה מכך עלולה להתפתח הפרעת חרדה, שכן המטופל סבור שלא יהיה מסוגל להתמודד עם אסון מסוים ומכאן גם מגיעות ההימנעויות. בטיפול נרצה לשנות את הנרטיב הזה ולאפשר למטופל להסתכל פנימה ולהיות מועצם מכוחותיו ומשאביו הפנימיים והגולמיים ביותר. 

לסיכום, למרות שאף אחד לא יכול לבטל איומים חיצוניים ולהבטיח שאין סיכון, בהחלט אפשר לשנות את האופן בו אנחנו מתייחסים לאיום ולהתמודד איתו בצורה פרופורציונלית ויעילה. הפרעת חרדה לא משרתת את האדם ולא יעילה עבורו, משום שהיא מונעת ממנו לחיות את החיים שהיה רוצה ושמה לו “ברקס בגלגלים”. לכן ההמלצה היא לפנות לטיפול CBT להתקפי חרדה – בו נאתר את הכוחות הפנימיים שלכם וניעזר בהם כדי לרכוש מיומנויות וכלים שיסייעו לכם בעת התקף חרדה, לפניו ואחריו.

רוצה שניצור איתך קשר?

  מוצרים קשורים

  book_hafraot_harada

  הפרעות חרדה ובעת

  80 ש״ח

  book_lehafhid_et_hapachad

  להפחיד את הפחד

  70 ש״ח