שימוש לרעה בקנאביס

צעירים ומבוגרים רבים משתמשים בקנאביס למטרת בילוי והנאה עם חברים, או לצורך רפואי הקשור בכאבים פיזיים-נפשיים. הבעיה בשימוש החוקי הרפואי והן החברתי שבתחום האפור, הינה, שקיימת סבירות לא מבוטלת להתפתחות הפרעת שימוש בקנאביס (Cannabis use disorder – CUD). הפתרון הוא במינונים, לכן כדאי להתייעץ עם רופא או מטפל/ת נפשי מומחים בנושא.

מהי הפרעת שימוש בקנאביס – CUD ?

הפרעה זו היא מצב המשפיע על אנשים מסוימים המשתמשים בקביעות בקנאביס, המכונה ‘וויד’ או ‘מריחואנה’. CUD הוא מצב בריאותי נפשי מוכר ומאופיין בדפוס בעייתי של שימוש בקנאביס המוביל למצוקה או פגיעה משמעותית בחיי היומיום. למשל: חוסר חשק לבצע פעולות פשוטות או מורכבות, חרדות כמו חרדה חברתית, פאניקה, חרדה מלהיות ברחוב, פרנויה, במצבים מסוימים אנשים יספרו גם על הזיות או על מצבי סיכון אחרים שהשימוש בקנאביס גורם בגלל ההשפעה על יכולת לקויה לקבלת החלטות.

המרכיב העיקרי של מריחואנה הוא דלתא-9-טטרא-הידרו-קנאבינול (THC), כימיקל שמשנה את התפקוד התקין של מערכת התגמול של המוח. מרכיב ה- THC מפעיל את מערכת התגמול של המוח, שמשחררת דופמין, מוליך עצבי האחראי על תחושות הנאה ועל ‘החיזוק’ החיובי. עם הזמן, אנשים שמשתמשים בקנאביס עלולים לפתח סבילות למרכיבי החומר, מה שאומר שהם צריכים להשתמש בכמות גדולה יותר מבעבר כדי להשיג את אותה הרגשה.

התסמינים להפרעה וההשפעה השלילית של קנאביס

ל-CUD יכולות להיות השפעות שליליות משמעותיות על חייו של אדם. הבעיה יכולה להשפיע על מערכות היחסים עם הקרובים ביותר לאדם, על ביצועי העבודה וכמובן על הבריאות הנפשית שלו או שלה. אנשים עם CUD עשויים לחוות חרדה, דיכאון ומצבי בריאות נפשיים אחרים. הם עשויים גם לחוות בעיות בריאות גופניות, כגון בעיות נשימה, בעיות זיכרון וירידה ביכולת ללמוד ולשמר מידע.

הפרעת שימוש בקנאביס בדרך כלל מאובחנת כאשר לאדם יש דפוס התנהגות בעייתי של שימוש בקנאביס שגורם למצוקה או פגיעה משמעותית בחיי היומיום שלו. תסמינים של CUD כוללים:

1. שימוש בקנאביס בתדירות גבוהה יותר או לתקופות ארוכות מהמתוכנן
2. קושי לשלוט או להגביל את השימוש בקנאביס
3. השקעת זמן רב בהשגה, שימוש או התאוששות מהשפעות הקנאביס
4. ויתור על פעילויות חשובות או אירועים חברתיים לטובת שימוש בקנאביס
5. המשך שימוש בקנאביס למרות השלכות שליליות, כמו בעיות בזוגיות או אובדן עבודה
6. המשך שימוש בקנאביס למרות התפתחות של בעיות פיזיות או פסיכולוגיות
7. התרגלות להשפעות הקנאביס
8. תסמיני גמילה כאשר השימוש בקנאביס מופסק או מופחת. שימו לב שבישראל זה שכיח לעשן קנאביס מעורבב עם טבק, אשר גם הוא עלול לחזק התמכרות וכן תסמיני גמילה גופניים.

רוצה שניצור איתך קשר?

  מהם גורמי הסיכון לפתח התמכרות לקנאביס?

  חשוב לציין שלא כל מי שמשתמש בקנאביס יפתח CUD. הסיכון לפתח CUD תלוי במגוון גורמים, כולל גנטיקה, סביבה וגורמים אינדיבידואליים אחרים. עם זאת, ההערכה היא שכ-9% מהאנשים המשתמשים במריחואנה יפתחו CUD. זה נחשב אחוז מאוד גבוה בשכיחות של הפרעות נפשיות.

  כולנו מכירים אנשים שסובלים מקושי נפשי כרוני ועושים פעולה ממכרת שבטווח הארוך פוגעת בהם או אולי פועלים מתוך בחירה כשמבצעים מעין טיפול עצמי שמייצר תלות שלעיתים יוצאת משליטה כשהלחץ גובר, עישון קנאביס בישראל בשנים האחרונות נכון לשנת 2023 הוא אמצעי נפוץ של אנשים רבים להתמודד עם לחצים ומתח.

  טיפול בהתמכרות לקנאביס

  טיפול ב-CUD כולל בדרך כלל שילוב של טיפולים התנהגותיים ותרופות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא סוג של טיפול המשמש לעתים קרובות לטיפול ב-CUD. גישת ה-CBT היא לעזור לאנשים לזהות ולשנות את המחשבות וההתנהגויות השליליות התורמות ומשמרות את השימוש בקנאביס. בנוסף לטיפול בשיחות במצבים מסויימים נעזרים גם בתרופות, לדוגמא תרופות נוגדות דיכאון. במיוחד אם לאדם יש קשיים נפשיים המפריעים לתפקודו היומיומי במקביל להפרעת השימוש בקנאביס.

  בנוסף לטיפול, ישנם מספר דברים שאנשים עם CUD יכולים לעשות כדי לתמוך בהחלמתם. צעדים אלו כוללים:

  1. הימנעות מטריגרים שעלולים להוביל לשימוש בקנאביס, כמו בילוי עם אנשים שמשתמשים בקנאביס או הליכה למקומות שבהם נעשה שימוש בקנאביס
  2. פיתוח יכולת להתמודדות עם מתח ורגשות שליליים או לא נעימים
  3. עיסוק בפעילויות המקדמות בריאות כללית, כגון פעילות גופנית, מדיטציית מיינדפולנס או עיסוקים יצירתיים אחרים
  4. בניית רשת תמיכה של חברים ובני משפחה שתומכים באורח החיים החדש.

  חשוב גם לציין שאנשים עם CUD לא צריכים לנסות להפסיק להשתמש בקנאביס בעצמם. הפסקת קנאביס עלולה להוביל לתסמיני גמילה, שעלולים להיות לא נוחים, במקרי קיצון אף מסוכנים. חשוב לפנות לעזרה מקצועית כדי להפסיק להשתמש בקנאביס בצורה בטוחה ויעילה.

  בנוסף, עבודה עם מומחה תשפר את הסיכויים לשמור על אורח החיים החדש לאורך שנים.

  לסיכום, CUD הוא מצב בריאותי נפשי המשפיע על חלק מהאנשים שמשתמשים בקנאביס. הוא מאופיין בדפוס בעייתי של שימוש במריחואנה המוביל למצוקה או פגיעה משמעותית בחיי היומיום. טיפול ב-CUD כולל בדרך כלל שילוב של טיפולים התנהגותיים ולעיתים גם תרופות. אנשים עם CUD יכולים לתמוך בהחלמה שלהם על ידי הימנעות מטריגרים, למידת דרכי התמודדות נכונות, לעסוק בפעילויות בריאות ובניית מארג חברתי של תמיכה. אם את או אתה או אדם שאתה מכיר מתמודד עם CUD, תדעו כי חשוב לפנות לעזרה מקצועית כדי להפסיק להשתמש בקנאביס בצורה בטוחה ויעילה.

  הצוות של מכון פסגות מומחה במגוון נושאים, בין היתר גם ניסיון רב בהפחתה בטוחה בקנאביס וגם טיפול עד להתנזרות מלאה. אם אתם סובלים מהפרעת שימוש בקנאביס אנחנו כאן כדי לעזור!