כאב כרוני: מסע בין גוף ונפש – מדריך למסע לצד הכאב

כאב כרוני אינו תמיד רק תסמין של בעיה אחרת, אלא לעיתים זו בעיה בפני עצמה. במאמר זה נשפוך אור על השפעות, גורמים, טיפולים והתמודדות בריאה עם כאבים כרוניים.

כאב כרוני

אילוסטרציה של כאב כרוני (התמונה מאתר PEXELS)

אם אתם סובלים מתסמונת כאב כרוני, אולי אתם חווים השפעות גופניות ונפשיות קשות? תדעו שאתם לא לבדכם. כאב כרוני, המוגדר ככאב שנמשך מעבר לשלושה חודשים, משפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. במאמר זה נדון בקשר ההדוק בין גוף ונפש בהקשר לכאב כרוני, נפרט על מספר גורמים אפשריים, תסמינים, אפשרויות טיפול והתמודדות, תוך התייחסות מיוחדת להשפעות בולטות על אוכלוסיות בסיכון לסבול מהבעיה.

אם הגעת לרופא שאבחן אצלך כאב כרוני או שהנך ממש לפני הפגישה בה תקבע הגדרת הבעיה הרפואית סביר להניח שמילים שתשמע בפגישה יהיו כאלה:

הזווית הרפואית:

 • כאב כרוני: מחלה בפני עצמה, לא רק תסמין.
 • גורמים אפשריים: דלקות, פגיעות, מחלות כרוניות, גורמים פסיכולוגיים ועוד.
 • תסמינים: כאב מתמשך, נוקשות בשריר או בעור, עייפות, חולשה, קשיי שינה, דיכאון וחרדה, ירידה בתפקוד.

לעומת רופאים, אנשי בריאות הנפש מגדירים אחרת את מוקד הטיפול. במשך כמה עשורים הכירו את הבעיה אבל היה חסר מידע כדי לתת שם והגדרה לבעיה הרגשית הקשורה במחלה של כאבים כרוניים. עשינו עבורכם תקציר של הזווית של אנשי מקצועות בתחום בריאות הנפש:

 • במשך עשרות שנים היה ידוע על הקשר בין כאב כרוני לבריאות הנפש – זהו מעגל קסמים של כאב רגשי וגופני. ההגדרות לבעיה השתנו כיוון שככל שמגדירים יותר טוב כך אנשי מקצוע יוכלו לתת את הטיפול הנכון ביותר לבעיה שהוגדרה.
 • הגדרת הבעיה: בשנים האחרונות הוגדרה הבעיה כהפרעת תסמינים גופניים (Somatic Symptoms Disorder – SSD): מצב נפשי ייחודי הקשור לכאב כרוני כאשר הקריטריון העיקרי הוא שהכאב נמשך מעל לשישה חודשים, גם אם יש סיבה רפואית לכאב וגם אם אין.
 • קריטריון נוסף עבור אבחנת בעיה רגשית היא שהאדם מנסה לא לחשוב על זה או עסוק בחשיבה טורדנית על הבעיה באופן שהתפקוד השגרתי נפגע.
 • טיפולים פסיכולוגיים שעוזרים: כיוון שמדובר על בעיה שבה מחשבה והתנהגות משפיעים על התפקוד המומלץ ביותר הוא טיפול ממוקד מטרה ויחסית קצר כמו CBT, ביו-פידבק וטיפול MBCT (זהו תת טיפול CBT המבוסס על תרגולי מיינדפולנס בפרוטוקול סדור לכאבים כרוניים ובעיות נפשיות שונות), להתמודדות עם הכאב והשלכותיו
 • מטרת הטיפול הנפשי בשורה התחתונה: אנשי בריאות המומחים לטיפול בכאבים יעשו הערכה מקיפה כדי להבין האם הבעיה גורמת לאמונות מוגזמות ולהתנהגויות שונות שמשמרות את האמונה המוגזמת.

רוצה שניצור איתך קשר?

  pain_533x800

  דוגמא לפעולה (שלעיתים מוגזמת) שמשמרת את הבעיה הרגשית בקשר לכאב הכרוני (התמונה מאתר PEXELS).

  כאב כרוני, חזק ככל שיהיה, אינו נעים אבל אינו מהווה סכנה מיידית. האמונה שלא אצליח לעמוד בכאב המתגבר העתידי או שתוצאות הכאב המדומיינות, הן הרבה פעמים הבעיה המשמעותית יותר. לבעיה מורכבת כזו אפשר להיעזר בצוות מומחים שלם.

  איך מתבצע טיפול בכאב כרוני:

  • לצד הטיפול הרפואי והפסיכולוגי הממוקד בבעיה, גישת הטיפול היא עבודת צוות: בהינתן הצורך יבחן שילוב של טיפול תרופתי, מומחי פיזיותרפיה, טיפול פסיכולוגי ממוקד פוביה וטיפולים משלימים כדוגמת יוגה ודיקור סיני, תלוי אדם וצרכיו. אנשי הצוות צרכים להיות מתואמים כדי לא לייצר ציפיות לא תואמות אצל המטופל המשותף.
  • חשיבות ההתמדה ושמירה על מוטיבציה, שמירה על שגרת חיים בריאה. אדם יכול להיות מוקף במטפלים אבל עדיין מתוך 24 השעות ביממה הוא יוותר לבדו עם הכאב הכרוני. גם לבדו צריך לעודד אותו להמשיך לתרגל מה שעשה במפגשים עם אנשי המקצוע.

  השפעות חברתיות וכלכליות:

  כאב כרוני לא מטופל עלול להוביל לפגיעה בתפקוד עד לרמה של נכות, לתלות באחרים ועלויות כלכליות גבוהות לאדם עצמו וגם, למי שצריכים לתמוך בו בשל הפגיעה בתפקוד.

  כאב כרוני באוכלוסיות מיעוט:

  • נשים: שכיחות גבוהה יותר של פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז ומיגרנות
  • קהילת LGBTQ+: נתונים מדאיגים על שיעורי כאב כרוני גבוהים בהשוואה לאוכלוסייה הכללית
  • גורמים אפשריים לכאבים הכרוניים הם אפליה ולעיתים חוסר גישה לטיפול איכותי. לקריאה נוספת על אתגרי הקהילה הגאה היכנסו למאמר לחבק את ההבדלים: כלי משמעותי עבור חברי קהילת הלהטב”ק ואינטרסקס >

  מה אפשר לעשות עם כאב כרוני?

  אם את או אתה סובלים מכאב כרוני אל תהססו לפנות לעזרה מאנשי מקצוע מומחים לבעיה שלכם. פיזיותרפיסטים, מומחי טיפול CBT לכאב כרוני, רופאים ועוד אנשי מקצוע רבים העומדים לרשותכם. זכרו כי ניתן למזער נזקים אפשריים בעתיד. יחד ניתן למצוא את הדרך להתמודדות טובה  יותר, בכל מקרה שלא יהיה, ולשפר את איכות חייכם.

  לסיכום, כאב כרוני הוא אתגר מורכב המשפיע על כל תחומי החיים. הבנת הקשר בין גוף ונפש חיונית להתמודדות יעילה. טיפול רב-ממדי, תמיכה חברתית מקצועית וגישה רגישה לאוכלוסיות מיעוט הן אבני דרך חיוניות בדרך לשיפור איכות החיים עבור הסובלים מכאב כרוני.

  אם הבעיה שאתם סובלים ממנה לצד כאב כרוני קשורה לפחד מתחושת מחנק בזמן חרדה, תדעו שניתן להפסיק את הסבל מתחושת הפחד מהחנק וכך להתפנות לטפל בכאב הכרוני. נסו את השיטה האינטראקטיבית לטיפול עצמי שפיתחנו “להחניק את החנק” >