טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון

אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם או אדם יקר לכם מאובחנים עם דיכאון או חושבים שאתם מתמודדים עם בעיה זו ורוצים לדעת איך מטפלים בדיכאון. אל תתמודדו עם זה לבד. מכון “פסגות” מציע דרכי טיפול בדיכאון בשיטת CBT. על ידי פנייה למכון, תוכלו להגיע למטפל או למטפלת מקצועיים ומנוסים בתחום ולעשות את הצעד הראשון בהתמודדות.

הסבר כללי על ההפרעה

דיכאון הוא שם כללי למספר הפרעות המתאפיינות במצב רוח ירוד, חוסר הנאה, ירידה בתפקוד, בריכוז ובמוטיבציה, חוסר יכולת להחליט, שינויים גופניים המתבטאים בעייפות, שינוי במידת התיאבון והשינה ושינויים קיצוניים בחשיבה.

לדיכאון אין בהכרח סיבה הגיונית, הוא נבדק עפ ביטויים ותחושות סובייקטיביות.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה אדירה, יש מעריכים שמעל 80% מהאוכלוסייה יסבלו מאחת מההפרעות הדיכאוניות לפחות פעם בחייהם. גם השכיחות בכל רגע ורגע גבוהה: מחקרים מצאו שכ- 5.5% מאוכלוסיית העולם סובלת מדיכאון מג’ורי, בכל רגע נתון. אם נמדוד את כל הדיכאונות, כולל הקלים, הניתנים לזיהוי ע”י האדם וסביבתו הקרובה, נגיע לאחוזים גבוהים.

מהו דיכאון קליני / מז’ורי ?

דיכאון קליני או מז’ורי, הוא מחלה או הפרעה נפשית אשר באה לידי ביטוי במצב רוח ירוד במידה משמעותית לאורך תקופה ארוכה, של כשבועות או חודשים לכל הפחות. על היותו של אדם שרוי בדיכאון עשויים להעיד תסמינים שונים, כגון דימוי עצמי נמוך, אובדן עניין בפעילויות שבעבר האדם הפיק מהן הנאה, חרדה, הפרעות דרסטיות בשינה או בתיאבון, חוסר אנרגיה, פסימיות משמעותית, ריקנות ועוד. לדיכאון הקליני ולתסמינים המופיעים בעקבותיו ישנה בדרך כלל השפעה ניכרת על תפקודו של האדם. ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי דיכאון קליני מופיע בקרב כ-15%-20% מהאוכלוסייה, ובקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים. נראה אם כן כי מדובר בהפרעה נפוצה, ועם השנים התפתחו סוגים שונים של שיטות לצורך טיפול בדיכאון קליני, על מנת לסייע למתמודדים לשפר את מצבם.

לחצו כאן לפירוט על סוגי הדיכאון השונים >

כיצד דיכאון  משפיע עלינו?

הדיכאונות גורמים לירידה בתפקוד. הדיכאון המג’ורי גורם לחוסר תפקוד כמעט מוחלט, הדיכאון הבינוני גורם לתפקוד חלקי והעשיה דורשת מאמץ רב. הדיכאון הקל גורם לירידה תפקודית קלה ברוב שטחי החיים, במוטיבציה ובתפיסת היכולת העצמית. מכאן שאדם בדיכאון ישקיע בעצמו, במשפחתו, בלימודיו, בעבודתו ובחברים פחות מהרגיל. בנוסף, ההפרעה מלווה בסבל- רמת הסבל עולה ככל שהדיכאון חמור יותר. במצבי דיכאון חמורים הסבל נחווה בעוצמה גבוהה שחמורה יותר מכאב פיזי קיצוני או ממחלה סופנית. בנוסף, התפיסה העצמית בהווה שלילית ולגבי העתיד קיימות מחשבות אובדניות. הסובלים מתקשים להאמין שהדיכאון והסבל יחלפו. האמונה המוטעית היא שדיכאון הינו מצב קבוע שלא יחלוף לעולם. הסובל עשוי להיגרר למסקנות קיצוניות אשר מתבטאות לעיתים ב- 5% של ניסיונות אובדניים.

לעיתים נדירות הסובלים מדיכאון מאמינים שהסבל אוניברסאלי ומנסים להציל את יקיריהם תוך רציחתם והתאבדותם. אלה מעשים נדירים למזלנו, אך מעוררי השתאות בכל פעם מחדש.

איך מזהים דיכאון?

 • האם בשבועיים האחרונים חשתם שינויים במצב הרוח, ירידה בכוחות, שינויים בחשק ובמוטיבציה או בריכוז?
 • האם אתם חשים שהישגיכם קטנים מהפוטנציאל שלכם?
 • האם אתם פסימיים?
 • האם נראה לכם שכל מה שקורה הוא סתמי, וחסר טעם?
 • האם נראה לכם שהעולם אינו מציאותי, שקיים מסך בינכם לבין הסביבה, שאינכם חשים את הזולת או אפילו נראה לפעמים שהעולם אינו קיים?

שיטות טיפול בדיכאון

כאמור, דרכי טיפול בדיכאון הן מגוונות ושונות ומטרתן לסייע לאנשים אשר מתמודדים עם ההפרעה. השיטות הנפוצות ביותר הן טיפול פסיכולוגי לדיכאון וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי ניתן בדרך כלל במקביל לטיפול פסיכולוגי, כטיפול משלים, או כאשר נראה כי לא די בטיפול הפסיכולוגי לבדו. קיימות שלל תרופות שניתנות על מנת לטפל בדיכאון קליני, ובמקרים רבים נדרשת תקופה ארוכה על מנת לאתר את התרופה המתאימה ביותר עבור המטופל ואת המינון המתאים.

טיפול בדיכאון בשיטת CBT

טיפול בדיכאון ממוקד בדרך כלל בשתי שיטות מרכזיות. הטיפול הפסיכודינמי מבוסס על שיחות שמטרתן להבין מהן הסיבות האישיות שהובילו את המטופל לפתח את ההפרעה, לפתור קונפליקטים בלתי מודעים ולזהות את הקונפליקטים שתורמים לדיכאון. אולם בשנים האחרונות, נפוץ במיוחד בתחום טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הקרוי גם CBT. לפי מחקרים שנערכו בתחום, נראה כי טיפול באמצעות CBT יעיל במיוחד.

טיפול cbt בדיכאון מבוסס על תפיסה לפיה מקורה של ההפרעה נעוץ בעיוותי חשיבה, לרבות ייחוס פנימי של כישלונות ונקודת מבט פסימית על העצמי, העולם והעתיד. טיפול בדיכאון בשיטה זו שואף לאפשר למטופל להתנסות בחוויות אשר יסייעו לו לשוב לתפקוד נורמטיבי, לבנות את הביטחון שלו ולקבל פידבקים חיוביים. במהלך טיפול בדיכאון cbt המטופל יתבקש להתנסות בחוויות ספציפיות שמעוררות בו חרדה וחשש, כדוגמת לקיחת סיכונים בסיטואציות חברתיות, מקצועיות וכו’.

אם אתם מעוניינים בטיפול, ללא ספק כדאי לשקול טיפול דיכאון CBT. ניתן לפנות למכון “פסגות” על מנת לקבל מידע נוסף ואולי תגלו שזה בדיוק מה שהייתם צריכים על מנת לקבל כלים יעילים להתמודדות.

רוצה שניצור איתך קשר?

  אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הנ”ל, אנו כאן בשבילכם!

  ניתן להתקשר למוקד הטלפוני המקצועי של מכון פסגות בטלפון 03-5288171

  מוצרים קשורים

  להתגבר על מחשבות טורדניות

  להתגבר על מחשבות טורדניות

  79 ש״ח במקום 98 ש”ח

  book_dchiya_chevratit

  דחייה חברתית – אין מצב שמפנים לך את הגב

  70 ש״ח במקום 89 ש”ח

  book_feeling_good

  בוחרים להרגיש טוב

  70 ש״ח