טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון

טיפול בדיכאון

מה שצריך לדעת על איך מטפלים בדיכאון

אם הגעתם לכאן, כנראה שאתם או אדם יקר לכם מאובחנים עם דיכאון או חושבים שאתם מתמודדים עם בעיה זו ורוצים לדעת איך מטפלים בדיכאון. אל תתמודדו עם זה לבד. מכון “פסגות” מציע דרכי טיפול בדיכאון בשיטת CBT. על ידי פנייה למכון, תוכלו להגיע למטפל או למטפלת מקצועיים ומנוסים בתחום ולעשות את הצעד הראשון בהתמודדות.

מהו דיכאון קליני?

דיכאון קליני או מז’ורי, הוא מחלה או הפרעה נפשית אשר באה לידי ביטוי במצב רוח ירוד במידה משמעותית לאורך תקופה ארוכה, של כשבועות או חודשים לכל הפחות. על היותו של אדם שרוי בדיכאון עשויים להעיד תסמינים שונים, כגון דימוי עצמי נמוך, אובדן עניין בפעילויות שבעבר האדם הפיק מהן הנאה, חרדה, הפרעות דרסטיות בשינה או בתיאבון, חוסר אנרגיה, פסימיות משמעותית, ריקנות ועוד. לדיכאון הקליני ולתסמינים המופיעים בעקבותיו ישנה בדרך כלל השפעה ניכרת על תפקודו של האדם. ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי דיכאון קליני מופיע בקרב כ-15%-20% מהאוכלוסייה, ובקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים. נראה אם כן כי מדובר בהפרעה נפוצה, ועם השנים התפתחו סוגים שונים של שיטות לצורך טיפול בדיכאון קליני, על מנת לסייע למתמודדים לשפר את מצבם.

שיטות טיפול בהפרעת דיכאון

כאמור, קיימות דרכי טיפול מגוונות ושיטות טיפול שונות שמטרתן לסייע לאנשים אשר מתמודדים עם הפרעת דיכאון. השיטות הנפוצות ביותר הן טיפול פסיכולוגי לדיכאון וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי ניתן בדרך כלל במקביל לטיפול פסיכולוגי, כטיפול משלים, או כאשר נראה כי לא די בטיפול הפסיכולוגי לבדו. קיימות שלל תרופות שניתנות על מנת לטפל בדיכאון קליני, ובמקרים רבים נדרשת תקופה ארוכה על מנת לאתר את התרופה המתאימה ביותר עבור המטופל ואת המינון המתאים.

טיפול בדיכאון בשיטת CBT

טיפול פסיכולוגי בדיכאון ממוקד בדרך כלל בשתי שיטות מרכזיות. הטיפול הפסיכודינמי מבוסס על שיחות שמטרתן להבין מהן הסיבות האישיות שהובילו את המטופל לפתח הפרעת דיכאון, לפתור קונפליקטים בלתי מודעים ולזהות את הקונפליקטים שתורמים לחרדה. אולם בשנים האחרונות, נפוץ במיוחד בתחום הטיפול בדיכאון טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הקרוי גם CBT. לפי מחקרים שנערכו בתחום, נראה כי הטיפול בהפרעות דיכאון באמצעות CBT יעיל במיוחד.

שיטת הטיפול הקוגניטיבית-התנהגותית בדיכאון מבוססת על תפיסה לפיה מקורה של הפרעת הדיכאון נעוץ בעיוותי חשיבה, לרבות ייחוס פנימי של כישלונות ונקודת מבט פסימית על העצמי, העולם והעתיד. הטיפול בהפרעת הדיכאון בשיטה זו שואף לאפשר למטופל להתנסות בחוויות אשר יסייעו לו לשוב לתפקוד נורמטיבי, לבנות את הביטחון שלו ולקבל פידבקים חיוביים. במהלך הטיפול המטופל יתבקש להתנסות בחוויות ספציפיות שמעוררות בו חרדה וחשש, כדוגמת לקיחת סיכונים בסיטואציות חברתיות, מקצועיות וכו’.

אם אתם מעוניינים לטפל בדיכאון, ללא ספק כדאי לשקול טיפול בשיטה הקוגניטיבית-התנהגותית. ניתן לפנות למכון “פסגות” על מנת לקבל מידע נוסף ואולי תגלו שזה בדיוק מה שהייתם צריכים על מנת לקבל כלים יעילים להתמודדות.

דיכאון

דיכאון הוא שם כללי למספר הפרעות המתאפיינות במצב רוח ירוד, חוסר הנאה, ירידה בתפקוד, בריכוז ובמוטיבציה, חוסר יכולת להחליט, שינויים גופניים המתבטאים בעייפות, שינוי במידת התאבון והשינה ושינויים קיצוניים בחשיבה.

לדיכאון אין בהכרח סיבה הגיונית, הדיכאון נבדק עפ ביטויים ותחושות סובייקטיביות.

לחצו כאן לפירוט על סוגי הדיכאון

רוצה שניצור איתך קשר?

  שכיחות

  שכיחות ההפרעה אדירה, יש מעריכים שמעל 80% מהאוכלוסייה יסבלו מאחת מההפרעות הדיכאוניות לפחות פעם בחייהם. גם השכיחות בכל רגע ורגע גבוהה: מחקרים מצאו שכ- 5.5% מאוכלוסיית העולם סובלת מדיכאון מג’ורי, בכל רגע נתון. אם נמדוד את כל הדיכאונות, כולל הקלים, הניתנים לזיהוי ע”י האדם וסביבתו הקרובה, נגיע לאחוזים גבוהים.

  מה הבעיה?

  הדיכאונות גורמים לירידה בתפקוד. הדיכאון המג’ורי גורם לחוסר תפקוד כמעט מוחלט, הדיכאון הבינוני גורם לתפקוד חלקי והעשיה דורשת מאמץ רב. הדיכאון הקל גורם לירידה תפקודית קלה ברוב שטחי החיים, במוטיבציה ובתפיסת היכולת העצמית. מכאן שאדם בדיכאון ישקיע בעצמו, במשפחתו, בלימודיו, בעבודתו ובחברים פחות מהרגיל. בנוסף, דיכאון מלווה בסבל- רמת הסבל עולה ככל שהדיכאון חמור יותר. במצבי דיכאון חמורים הסבל נחווה בעוצמה גבוהה שחמורה יותר מכאב פיזי קיצוני או ממחלה סופנית. בנוסף, התפיסה העצמית בהווה שלילית ולגבי העתיד קיימות מחשבות אובדניות. הסובלים מדיכאון מתקשים להאמין שהדיכאון והסבל יחלפו. האמונה המוטעית היא שדיכאון הינו מצב קבוע שלא יחלוף לעולם. הסובל עשוי להיגרר למסקנות קיצוניות אשר מתבטאות לעיתים ב- 5% של ניסיונות אובדניים.

  לעיתים נדירות הסובלים מדיכאון, מאמינים שהסבל אוניברסאלי ומנסים להציל את יקיריהם תוך רציחתם והתאבדותם. אלה מעשים נדירים למזלנו, אך מעוררי השתאות בכל פעם מחדש.

  טיפול בדיכאון

  על מנת לפתור את בעיית הדיכאון, יש להיעזר בטיפול על ידי אנשי מקצוע.

  בין אם טיפול בדיכאון הוא בעזרת תרופות נוגדות דיכאון ובין אם הטיפול הינו באמצעות שיחה (פסיכותרפיה), או שילוב בין השניים.

  תפקידנו, אנשי המקצוע, הוא להנחות את הסובלים להשיג שליטה בחיים.

  במצבי דיכאון קלים ניתן לנסות טיפול בדיכאון באופן עצמי עם ספרים כדוגמת “בוחרים להרגיש טוב”. יעילות הטיפול העצמי הוכחה במספר מחקרים. ספר זה הוא במיקוד הגישה הקוגניטיבית התנהגותית אשר יעילותה הוכחה במחקרים שעסקו בטיפול בדיכאון ובהשפעתו על המוח.

  היום הבינלאומי להתמודדות עם מצבי דיכאון וחרדה הפתוח לקהל, בסינמטק תל-אביב, מידי סתיו
  לחצו כאן לסרטונים ומידע נוסף

  איך נדע שאנו בדיכאון?

  • האם בשבועיים האחרונים חשתם שינויים במצב הרוח, ירידה בכוחות, שינויים בחשק ובמוטיבציה או בריכוז?
  • האם אתם חשים שהישגיכם קטנים מהפוטנציאל שלכם?
  • האם אתם פסימיים?
  • האם נראה לכם שכל מה שקורה הוא סתמי, וחסר טעם?
  • האם נראה לכם שהעולם אינו מציאותי, שקיים מסך בינכם לבין הסביבה, שאינכם חשים את הזולת או אפילו נראה לפעמים שהעולם אינו קיים?

  אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הנ”ל, אנו כאן בשבילכם!

  ניתן להתקשר למוקד הטלפוני המקצועי של מכון פסגות בטלפון 03-5288171

  רוצה שניצור איתך קשר?