טיפול בדיכאון

אם אתם מחפשים מענה לשאלה “איך מטפלים בדיכאון”, כנראה שמישהו בסביבתכם מתמודד או אובחן עם בעיה זו ואינכם יודעים מה לעשות. הדבר הראשון שחשוב שתדעו הוא, שלא צריך להתמודד עם זה לבד. שיטת ה- CBT מציעה טיפול יעיל לדיכאון על סוגיו השונים. דרך פנייה למכון, נוכל להתאים לכם מטפלים מקצועיים ומנוסים שיעזרו לכם לבצע את הצעד הראשון בהתמודדות עם דיכאון.

Tipul_dicaon

הסבר כללי על הפרעות דיכאון

דיכאון הוא שם כללי למספר הפרעות המתאפיינות במצב רוח ירוד, חוסר הנאה, ירידה בתפקוד, בריכוז ובמוטיבציה, חוסר יכולת לקבל החלטות, שינויים פיזיים המתבטאים בעייפות, תנודתיות במידת התיאבון ואיכות השינה ושינויים קיצוניים בחשיבה.

לדיכאון אין בהכרח סיבה הגיונית או טריגר ספציפי, הוא נבדק ומאובחן ע“פ ביטויים ותחושות סובייקטיביות. מצב של דיכאון יכול להתפתח כתוצאה מנסיבות חיים קשות ומתמשכות אך בהחלט גם כתוצאה של חוסר איזון מסוים, לרוב כימי, במוח.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה אדירה, יש מעריכים שמעל 80% מהאוכלוסייה יסבלו מאחת מההפרעות הדיכאוניות לפחות פעם בחייהם. גם השכיחות בכל רגע ורגע גבוהה: מחקרים מצאו שכ- 5.5% מאוכלוסיית העולם סובלת מדיכאון מג’ורי, בכל רגע נתון. אם נמדוד את כל הדיכאונות, כולל הקלים, הניתנים לזיהוי ע”י האדם וסביבתו הקרובה, נגיע לאחוזים גבוהים מאוד בקרב האוכלוסייה הכללית.

אילו סוגי דיכאון קיימים? 

חשוב להסביר כי ישנם כמה סוגי דיכאון, עם מאפיינים דומים של ירידה במצב הרוח, תחושה כללית של חוסר הנאה וכיוצא באלו, אך גם עם הבדלים באופן הביטוי של התסמינים, מידת הפגיעה בתפקוד וכן הלאה. הסוגים המרכזיים של דיכאון הם:

 • דיכאון מג’ורי / קליני – הביטוי החריף והקשה ביותר של דיכאון מבחינת תסמינים והשפעה שלילית על איכות החיים.
 • דיסתימיה / דיכאון קל כרוני – דומה לדיכאון קליני, אך בעוצמות נמוכות יותר, הסובלים מההפרעה ממשיכים לתפקד אבל לא באופן מיטבי ועם תסמינים קבועים של דיכאון.
 • דיכאון לאחר לידה – תחושות קשות של דיכאון וירידה בתפקוד, כולל התפקוד ההורי, המתפתחות לאחר לידת תינוק/ת, בעיקר אצל נשים כמובן. חשוב לא להישאר לבד עם דיכאון לאחר לידה וניתן בהחלט לסייע עם טיפול.
 • דיכאון עונתי – תחושה זמנית ולרוב חולפת של דיכאון ודכדוך, נפוץ יותר במעבר לתוך עונת החורף ובמדינות עם חורפים ארוכים וקשים יחסית.

ניתן לציין גם תת-סיווגים נוספים של סוגי דיכאון, למשל דיכאון קל וקצר מועד, דיכאון כרוני, הפרעה דו קוטבית, אישיות דיכאונית, ציקלוטימיה.

מהו דיכאון קליני / מז’ורי?

הסוג הקשה והעוצמתי ביותר מבחינת תחושות, פרק זמן ותסמינים של דיכאון הוא כאמור דיכאון קליני / מז’ורי. 

דיכאון המוגדר קליני או מג’ורי (מלשון Major, מונח שמשמעותו גדול או משמעותי) הוא מחלה או הפרעה נפשית אשר באה לידי ביטוי במצב רוח ירוד במידה משמעותית לאורך תקופה ארוכה, של כמה חודשים לכל הפחות. על היותו של אדם שרוי בדיכאון מג’ורי עשויים להעיד תסמינים שונים, כגון דימוי עצמי נמוך, אובדן עניין בפעילויות שבעבר האדם הפיק מהן הנאה, חרדה, הפרעות דרסטיות בשינה או בתיאבון, חוסר אנרגיה, פסימיות משמעותית, ריקנות ועוד. 

לדיכאון הקליני ולתסמינים המופיעים בעקבותיו ישנה בדרך כלל השפעה שלילית ניכרת על תפקודו של האדם. ממחקרים שנערכו בנושא עולה כי דיכאון קליני מופיע בקרב כ-15%-20% מהאוכלוסייה, ובקרב נשים יותר מאשר בקרב גברים. נראה אם כן כי מדובר בהפרעה נפוצה, ועם השנים התפתחו סוגים שונים של שיטות לצורך טיפול בדיכאון קליני, על מנת לסייע למתמודדים לשפר את מצבם.

כיצד דיכאון  משפיע עלינו?

הדיכאונות גורמים לירידה בתפקוד, במידה משתנה בהתאם לחומרה ולסוג הדיכאון. הדיכאון המג’ורי למשל, גורם לחוסר תפקוד כמעט מוחלט, הדיכאון הבינוני / דיסתימיה גורם לתפקוד חלקי וכל עשייה או אקטיביות דורשת מאמץ רב. הדיכאון הקל גורם לירידה תפקודית קלה ברוב שטחי החיים, במוטיבציה ובתפיסת היכולת העצמית. 

מכאן שאדם בדיכאון ישקיע בעצמו, במשפחתו, בלימודיו, בעבודתו ובחברים פחות מהרגיל. בנוסף, ההפרעה מלווה בסבל – רמת הסבל עולה ככל שהדיכאון חמור יותר. במצבי דיכאון חמורים הסבל נחווה בעוצמה גבוהה שחמורה יותר מכאב פיזי קיצוני או ממחלה סופנית. בנוסף, התפיסה העצמית בהווה שלילית ולגבי העתיד אף קיימות מחשבות אובדניות. הסובלים מתקשים להאמין שהדיכאון והסבל יחלפו. האמונה המוטעית היא שדיכאון הינו מצב קבוע שלא יחלוף לעולם. הסובל עשוי להיגרר למסקנות קיצוניות אשר מתבטאות לעיתים ב- 5% של ניסיונות אובדניים.

אבחון וזיהוי של דיכאון – איך מזהים דיכאון?

דיכאון מתבטא כאמור בדרכים שונות וגם בעוצמות משתנות, לכן האבחון של הדיכאון עצמו חשוב מאוד וגם של סוג הדיכאון – כדי לתת מענה טיפולי מדויק ואופטימאלי ככל שניתן. סימנים משותפים להפרעות דיכאון נכללים במענה לשאלות הבאות:

 • האם בשבועיים האחרונים חשתם שינויים במצב הרוח, ירידה בכוחות, שינויים בחשק ובמוטיבציה או בריכוז? תחושות של עייפות וחוסר אנרגיה כללי?
 • הם אתם חווים ירידה כללית בהנאה, בעיקר מפעילויות שבעבר הסבו לכם הנאה או אושר?
 • האם אתם חשים שהישגיכם קטנים מהפוטנציאל שלכם? חשים תחושת ערך עצמי נמוך מאוד?
 • האם אתם פסימיים?
 • האם אתם חווים קשיים או חוסר יציבות בשינה? מעט מדי שינה או לחלופין יותר מדי שינה וחוסר רצון לצאת מהמיטה?
 • האם אתם חווים או שאחרים העירו לכם לגבי איטיות תגובה או פאסיביות כללית?
 • האם קיים שינוי מורגש ומהותי בתיאבון? חוסר תאבון או דווקא התקפי אכילה לא רגילים?
 • האם נראה לכם שכל מה שקורה הוא סתמי, חסר טעם?
 • האם נראה לכם שהעולם אינו מציאותי, שקיים מסך בינכם לבין הסביבה, שאינכם חשים את הזולת או אפילו נראה לפעמים שהעולם אינו קיים?
 • האם אתם מרגישים לפעמים שהיה עדיף לו הייתם מתים? האם חשבתם מחשבות אובדניות ממשיות?

שיטות טיפול בדיכאון

כאמור, דרכי הטיפול הן מגוונות ושונות ומטרתן לסייע לאנשים אשר מתמודדים עם ההפרעה. השיטות הנפוצות ביותר הן טיפול פסיכולוגי בדיכאון (פסיכותרפיה) וטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי ניתן בדרך כלל במקביל לטיפול פסיכולוגי, כטיפול משלים, או כאשר נראה כי לא די בטיפול הפסיכולוגי לבדו. קיימות שלל תרופות שניתנות עבור טיפול בדיכאון קליני, ובמקרים רבים נדרשת תקופה ארוכה על מנת לאתר את התרופה המתאימה ביותר עבור המטופל ואת המינון המתאים.

טיפול בדיכאון בשיטת CBT

הטיפול מתמקד ומיושם בדרך כלל בשתי שיטות פסיכותרפיה מרכזיות. הטיפול הפסיכודינמי מבוסס על שיחות שמטרתן להבין מהן הסיבות האישיות שהובילו את המטופל לפתח את ההפרעה, לפתור קונפליקטים בלתי מודעים ולזהות את הקונפליקטים שתורמים לדיכאון. אולם בשנים האחרונות, נפוץ במיוחד במדע הפסיכולוגיה טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הקרוי גם CBT. לפי מחקרים שנערכו בתחום, נראה כי טיפול באמצעות CBT הינו יעיל במיוחד, גם במצבי דיכאון, גם לאחר שטיפול דינמי לא הביא תוצאות חיוביות, לצד או ללא טיפול תרופתי נלווה או כטיפול “קו ראשון” בדיכאון. 

טיפול CBT בדיכאון מבוסס על תפיסה לפיה מקורה של ההפרעה נעוץ בעיוותי חשיבה, לרבות ייחוס פנימי של כישלונות ונקודת מבט פסימית על העצמי, העולם והעתיד. טיפול לדיכאון בשיטה זו שואף לאפשר למטופל להתנסות בחוויות אשר יסייעו לו לשוב לתפקוד נורמטיבי, לבנות את הביטחון שלו ולקבל פידבקים חיוביים. במהלך טיפול בדיכאון CBT המטופל יתבקש להתנסות בחוויות ספציפיות שמעוררות בו חרדה וחשש, כדוגמת לקיחת סיכונים בסיטואציות חברתיות, מקצועיות וכו’. בגדול, בטיפול CBT יש פחות שיחות והתעמקות בעבר ויותר התמקדות בעיוותי חשיבה ובחוויות ובמתן כלים מעשיים להתמודדות עם הדיכאון ויצירת שינוי חיובי ממשי.

אם אתם מעוניינים לטפל בדיכאון, ללא ספק כדאי לשקול טיפול דיכאון CBT. ניתן לפנות למכון “פסגות” על מנת לקבל מידע נוסף ואולי תגלו שזה בדיוק מה שהייתם צריכים על מנת לקבל כלים יעילים להתמודדות.

אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הנ”ל, אנו כאן בשבילכם!

ניתן להתקשר למוקד הטלפוני המקצועי של מכון פסגות בטלפון 03-5288171

רוצה שניצור איתך קשר?

  מוצרים קשורים

  book_feeling_good

  בוחרים להרגיש טוב

  70 ש״ח