פחד מהקאות ובעיה של חרדת מחנק: מה זה, איך זה משפיע ואיך לטפל

חרדת מחנק עקב פחד מהקאות היא תופעה נפוצה יחסית, שיכולה להשפיע על אנשים בכל הגילאים. היא מתבטאת בתשומת לב מוגברת לסימני הקאה או דאגה מתחושת חוסר באוויר, לעיתים יש תחושת מחנק ממש, הרגשת חולשה, סחרחורת והתקפי פאניקה, הנובעים מהחשש להקיא או לראות אחרים מקיאים.

מהו פחד מהקאות? 

פחד מהקאות הוא פוביה ספציפית, כלומר פחד מדבר או מצב מסוים, שאינו מסכן את האדם בפועל. שמו המקצועי הוא אמטופוביה. במקרה של פחד מהקאות, החרדה כוללת חשש מהקאה או לראות אדם אחר מקיא או חשש מהסימנים והתסמינים שמקדימים להקאות. חלק מהסימנים יכולים להיות תחושה של מתח פיזי מתגבר באזור הבטן וקנה הבליעה, תחושה של קוצר נשימה ואף חשש מחסר באוויר או חרדת מחנק.

איך פחד מהקאות פוגע באיכות החיים?

פחד מהקאות יכול לפגוע באיכות החיים שלך בצורה משמעותית. אנשים הסובלים מפחד זה עשויים להימנע ממצבים שבהם הם חוששים שהם עלולים להקיא או לראות אחרים מקיאים. זה יכול להוביל להימנעות ממקומות ציבוריים, כמו לדוגמא: מסעדות, אירועים חברתיים, ואפילו מצבים מסוימים בבית כמו ריחות בישול ספציפיים או מאכלים ומשקאות מסוימים.
במקרי קיצון אי הטיפול בפחד מהקאות יכול לגרום או להחמיר בעיות פסיכולוגיות נוספות, כדוגמת חרדה מוכללת ואפילו בעיות שינה.

מי בדרך כלל סובל מהבעיה?

פחד מהקאות יכול להשפיע על אנשים בכל הגילאים, אך הוא מתחיל לרוב בילדות או בגיל ההתבגרות. ישנן מספר סיבות אפשריות לכך, לדוגמא:

 • חוויה טראומטית שקשורה בהקאות, כגון הקאה בשל מחלה או וירוס במערכת העיכול, או לאחר ניתוח, תחושת אבדן שליטה ואפילו פחד מוות מתחושת המחנק
 • למידה של פחד עוצמתי מהקאות מאנשים אחרים קרובים, למשל, הורים או סבא וסבתא או כל אדם אחר שסבל מפחד מהקאות והיה חרד לידך
pexels-anastasia-shuraeva-8795387_533x800

פחד מהקאות והבעיה של חרדת מחנק. קרדיט: PEXELS

רוצה שניצור איתך קשר?

  למה חרדת מחנק היא בעיה שכדאי לפתור לפני שפונים לטיפול עבור חרדה מהקאות?

  פחד מתחושת חוסר באוויר או חרדת מחנק יכולה להחמיר את בעיית החרדה מהקאה. כאשר אדם או אישה מרגישים תחושת קוצר נשימה או מחנק, התחושה עלולה להתעצם לחשש שהאדם עומד להקיא. זה יכול להוביל להתקף חרדה, לעיתים אפילו להתקף פאניקה, שיכול להחמיר את תחושת המחנק. מעגל הקסמים המרושע הזה מייצר חרדה גבוהה מאוד שלא מאפשרת לגשת ולטפל בבעיה של הפחד מהקאה. לכן, במקרים מסוימים יהיה מומלץ לטפל בפחד מחנק לפני שפונים לטיפול עבור חרדה מהקאות. מטופלים של מכון פסגות ניסו את השיטה האינטראקטיבית שלנו והצליחו תוך זמן קצר להתמודד בהצלחה עם הפחד מתחושת המחנק. טיפול בפחד מחנק שהוא חלק מחרדה מפני הקאה יכול לעזור להפחית את תחושת החרדה מפני תחושת המחנק, ובכך להפחית את הסיכון לסבול מהתקפי חרדה. אנשים רבים יעזרו בטיפול תרופתי בכדי להפחית חרדות, אולם אנחנו מציעים לכם לנסות את השיטה שפיתחנו עבור חרדת מחנק, ולהוכיח לעצמכם שלמרות התחושה הנוראית של חוסר באוויר, אתם מסוגלים להתגבר על הפחד העוצמתי, ולהשיב את השליטה שלכם על הבעיה, ללא צורך בתלות בתרופות ועזרים חיצוניים.

  רק אתם יודעים מה עוזר לכם לטווח הארוך, חשוב לבחור את סוג הטיפול המתאים ביותר לכם, בהתאם להתייעצות עם גורמי מקצוע, שיעזרו לכם לשקול יחד את החומרה של החרדה, כמה היא משפיעה על חייכם, את ההיסטוריה הרפואית שלכם, וכמובן העדפות אישיות, ולבחור את הדרך הממוקדת עבורכם להשתחרר מהחרדה.

  לסיכום:

  חרדת מחנק הנובעת מפחד מהקאות היא תופעה שיכולה לפגוע באיכות החיים בצורה משמעותית. חשוב לפנות לשיטה הנכונה עבורכם תוך היוועצות עם גורם טיפול מקצועי ומיומן בנושא, כדי להצליח להתמודד עם הפחד ולחיות חיים מלאים ובריאים.

  נסו את השיטה שלנו ותבדקו בעצמכם איך היא משפיעה על חרדת המחנק שלכם, אנשים שסבלו מחרדה מהקאות הצליחו להשיג תוצאות מרשימות בעזרת התרגול שלנו תוך מספר שבועות בלבד. זה תלוי רק בהחלטה שלכם לתרגל ולנסות.

  רוצה שניצור איתך קשר?