טיפול בגרייה חשמלית – יעילות מוכחת וכנראה לא מה שחשבתם

התפתחויות חדשות במדע מאפשרות כיום להציע טיפולים חדשניים ויעילים למגוון הפרעות נוירו-התפתחותיות דיכאון, ירידה בזיכרון קודמת לדמנציה ו-ADHD, באמצעות גרייה חשמלית מוחית ובלתי פולשנית. ממש לא מדובר כאן על טיפול בנזעי חשמל (ECT) המבוצע תחת הרדמה ובתנאי אשפוז, אלא על שיטה חדשה ומשמעותית יותר ידידותית, העושה שימוש בגירוי חשמלי מוחי בזרם ישר, טיפול עדין וממוקד, אשר גורם שינויים חשמליים עדינים וחיוביים בפעילות הרשתות המוחיות אצל המטופלים.

Tipul_geriya

מכון פסגות, המתמחה בטיפולים התנהגותיים קוגניטיבים (CBT), מציע שירות חדשני ומתקדם טכנולוגית של טיפולי tDCS / גרייה חשמלית מוחית בלתי פולשנית, כסדרת טיפולים ממוקדת העומדת בפני עצמה או בתכנית משולבת יחד עם טיפול CBT פסיכותרפי אינטנסיבי לקבלת תוצאות שלמות ומלאות יותר.

מהי שיטת tDCS לגרייה חשמלית?

שיטת tDCS (transcranial Direct Current Stimulation – גירוי כל-גולגלתי בזרם ישר) לגירוי מוחי חשמלי לא פולשני קיימת כבר מעל 30 שנה, מבוצעת במחקרים קליניים והתנהגותיים בבני אדם ומשמשת כדרך טיפולית מקובלת ומוכחת בקליניקות ומוסדות טיפוליים.
מהות השיטה היא יישום זרם חשמלי ישר (DC), בעוצמה חלשה ועדינה, המועבר באמצעות מכשור ייעודי דרך הקרקפת, כאשר המטרה היא שהזרם החשמלי העדין ישנה וישפיע על רגישות הנוירונים במוח ויקדם שינוי בפעילות המוחית, כך שתהיה הקלה והטבה במצבים כמו דיכאון, הפרעות קשב, ירידה בזיכרון קודמת לדמנטציה.

המוח הוא איבר מורכב, המתבסס במידה רבה על פעילות חשמלית, לכן הרעיון להשתמש בחשמל כדי להשפיע על פעילות המוח, הוא רעיון שהיום מבוסס היטב במדע ובהוכחות מחקריות על היעילות הטיפולית של גישת הגרייה החשמלית המוחית.

האם השיטה בטוחה לשימוש וליישום?

בהחלט כן! הספרות המדעית והרפואית תומכת בשיטה זו כבטוחה לשימוש בבני אדם וכיעילה לשיפור מצבים קליניים שונים. מתוך ההבנה שתאי המוח (הנוירונים) מתקשרים ביניהם בצורת העברת זרם חשמלי, צמחה ההכרה שגרייה חשמלית יכולה לעורר את הנוירונים לפעולה ולהשפיע עליהם.
הטיפול בשיטה זו מבוסס אם כך על ההבנה שזרם חשמלי חלש יכול לא רק לעורר את הפעילות אלא גם לעכב אותה, כתלות בסוג האלקטרודה המונחת על אזור מסוים. המכשיר לגרייה מוחית חשמלית tDCS מחובר לשתי אלקטרודות (אחת חיובית ואחת שלילית) המונחות על הקרקפת מעל “איזורי מטרה” ספציפיים ובהן מוזרם זרם חשמלי חלש מאוד (1.5-2מיליאמפר), העובר בין שתי האלקטרודות.

הטיפול במכשיר לגרייה מוחית נמצא כבטוח ואושר לשימוש ע”י משרד הבריאות לטיפול בחולים עם ליקויים קוגניטיביים והפרעות פסיכיאטריות/נוירולוגיות שונות.

האם יש תופעות לוואי לטיפולי tDCS של גירוי מוחי לא פולשני?
במהלך הטיפול, מטופלים עשויים לחוות רמת אי-נעימות נמוכה ביותר וללא תופעות לוואי משמעותיות. תופעות זמניות הנצפות לאחר הטיפול כוללות לפעמים עייפות או אדמומיות באזור הקרקפת מתחת לאלקטרודות (אשר נעלמת לאחר זמן קצר). לעיתים רחוקות מאוד, מטופלים מדווחים על כאב ראש קל, הנעלם לאחר כמה דקות מסיום הטיפול. בזמן טיפול גירוי חשמלי מוחי לא פולשני בשיטת tDCS, חלק מהמטופלים מדווחים על תחושת גירוד או עקצוץ, תחושה זו בדרך כלל מתפוגגת לאחר כמה דקות.

כיצד מתבצע טיפול tDCS ?

בזמן טיפול tDCS המטופל יושב בכורסה טיפולית, במצב מנוחה ובהשגחת מטפל מומחה לגרייה מוחית בלתי פולשנית. המטפל מחבר את שתי האלקטרודות לקרקפת ומפעיל את המכשיר. הטיפול בגרייה אורך בדרך כלל בין 20 ל-30 דקות, כאשר סדרת טיפולים כוללת לפחות 10 מפגשים רצופים, על פני שבועיים. האינטנסיביות הזו במפגשי הטיפול דרושה כדי להשיג את האפקט הטיפולי המיטבי ולשמר אותו לאורך זמן – הפחתה משמעותית בחומרת הסימפטומים ושיפור בתפקודים קוגניטיביים ספציפיים (כגון תפקודים ניהוליים או ירידה בתחושת דיכאון).

מכון פסגות מציע גם לשלב טיפול CBT פסיכולוגי לצד טיפול הגרייה החשמלית, זאת כדי להוריד אף יותר תסמיני דיכאון ולשפר את תוצאות הטיפול הכולל, שהוא בהחלט אינטנסיבי מבחינת היקף הפגישות בתקופת זמן קצרה יחסית, אך גם מאוד יעיל.

מהם טיפולי הגריה החשמלית המוצעים במכון פסגות?

לאחר הוכחות מחקריות על שיפור משמעותי בתסמינים וגם ניסיון מקצועי בתחום, במכון פסגות מוצעים טיפולי גרייה חשמלית מוחית לא פולשנית, בשיטת tDCS, למצבים הבאים:

  • טיפול בדיכאון מג’ורי – כולל למטופלים שלא הגיבו לטיפול תרופתי ו/או פסיכולוגי
  • הפרעת קשב וריכוז ADHD
  • טיפול לשיפור תסמיני קשיי שפה ושליפת מילים לאחר אירוע מוחי (אפזיה)
  • ליקויים קוגניטיביים בתהליכי הזדקנות
  • מצבים מוחיים-פתולוגיים הקודמים לדמנציה

במכון פסגות, מתמקדים בפרוטוקולים טיפוליים מבוססי-מחקר.

כל הטיפולים מלווים ע”י רופא מומחה המבצע הערכה ראשונית ובדיקת התאמת המטופל לטיפול בגריה מוחית. במצבים מסוימים, יתבצעו הערכות נוירו-קוגניטיביות לפני ואחרי תקופת הטיפול ע”י מומחים לקוגניציה ומדעי המוח. מיועדים לבני 18 ומעלה.

רוצים לשמוע עוד ולבדוק האם טיפול CBT ו\או גרייה חשמלית מוחית בלתי פולשנית יכול לסייע לכם או ליקירכם?
פנו היום למכון פסגות לפרטים נוספים על הטיפול החדשני והמתקדם הזה ועל אפשרויות הטיפול שלנו.

רוצה שניצור איתך קשר?