טיפול התנהגותי

ראשית התהוותו של הטיפול התנהגותי קוגניטיבי החלה כאשר פיזיקאי רוסי (חתן פרס נובל) בשם פבלוב זיהה את הקשר בין גירוי לרפלקס/תגובה אצל בע”ח (הניסוי המוכר והידוע של הכלב המזיל ריר לא רק כאשר מניחים לפניו צלחת עם אוכל, אלא כבר בעודו שומע את צעדיו של מי שמאכיל אותו).

כך התפתחה ההבנה כי אנשים מגיבים לגירויים. על סמך הבנה זו במהלך המאה ה- 20 התפתח ענף שלם של פסיכולוגיית “עיצוב ההתנהגות” שלה עד היום יישומים נרחבים, בעיקר בתחום החינוך.

הבנות אלו היוו את התשתית להתפתחות של טיפול התנהגותי קוגניטיבי, אשר מתמקד בהתנהגותו של המטופל : בהפסקת ההתנהגות “הבלתי יעילה” שלו ובמקביל למידה של התנהגות חלופית יעילה ואפקטיבית.

מתי מומלץ להשתמש בטיפול התנהגותי?

כאשר מזהים מצב שבו מתקיים רגש שלילי (לדוגמה חרדה) או מתקיימת התנהגות חוזרת בלתי יעילה – הטיפול התנהגותי קוגניטיבי הינו היעיל ביותר.

איך עובד טיפול CBT התנהגותי?

בטרם ניגשים ליצירת שינוי בהתנהגות הלא יעילה או ההרגל, ראשית יש להבין את הנחת היסוד. יש ללמוד ולהכיר את הבעיה לעומק כדי שתתקיים התאמה מקסימאלית בין הבעיה לבין הפתרון, באמצעות בניית תכנית פעולה טיפולית הנקראת “תכנית ההתערבות”.

שלבי הטיפול

תצפיות – הטיפול מתחיל בתצפיות של המטפל והמטופל. מדובר בזיהוי התנהגויות ומדידת התנהגות בלתי יעילה/ לא רצויה או הרגל. מטרת התצפית היא לאסוף נתונים, שמאפשרים זיהוי של דפוסי התנהגות: טריגרים, העיתוי של התגובה, הנסיבות בהם מתרחשת ההתנהגות, מידת השליטה בהתנהגות, האם היא מתרחשת באופן אוטומטי, משך, תדירות ועוד.

הגדרת התנהגות חלופית – הפסקת ההתנהגות הבלתי יעילה או הרגל הלמידה ותרגול של המיומנויות להתנהגות יעילה ורצויה.

שימוש בטכניקות – המרכזיות שבהן: הפסקת הימנעות, חשיפה הדרגתית, הצפה, חיזוקים: חיובי שלילי ענישה, הרפיה, דחיית תגובה, קיצוץ, שיבוש התנהגות ועוד.

תוצאות ומחשבות חיוביות – התנהגות יעילה תביא לתוצאות רצויות בהתנהלות המטופל בחיים, תלווה ברגש נעים ומחשבות חיוביות.

טיפול ממוקד התנהגות – בד”כ הוא קצר מועד במצבי חרדה ופוביות (מדובר במס’ מפגשים)

אתה שולט בחייך! אחד היתרונות המשמעותיים של הטיפול הוא בקבלת השליטה לידיים שלך. באמצעות כוחותיך והכלים שאתה רוכש ומיישם יתחולל שינוי מהותי בחייך. בנוסף, הטיפול ההתנהגותי מספק כלים חיוניים לחיים: גם אם ה”בעיה” תחזור – יהיו לך הכלים הנדרשים להתמודד עמה בכוחות עצמך.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, מוכח מחקרית ומומלץ ע”י ארגוני הבריאות העולמיים. התקשר עכשיו וקבל פרטים נוספים מהמומחים של פסגות – ותתחיל להרגיש טוב! מוקד פסגות: 03-5288171